Rok Norwida. Spektakl Krzysztofa Kamińskiego

ePiotrkowKraj Czwartek, 10 czerwca 20217 862
2021 to rok Cypriana Kamila Norwida. W 200-lecie jego urodzin Sejm RP podjął w tej sprawie specjalną uchwałę. Przypomnijmy, że w 2013 roku spektakl z wierszami poety zaprezentował piotrkowski aktor Krzysztof Kamiński.

Jak głosi uchwała Sejmu, "w swojej twórczości Cyprian Kamil Norwid odwoływał się do narodowej i europejskiej tradycji, a zarazem był odważnym nowatorem oraz krytykiem różnych przejawów życia społecznego i politycznego. Patriotyzm podnosił do rangi najwyższej wartości. Podobnie ujmował jako świadomy oraz głęboko wierzący katolik kwestie etyczne, filozoficzne oraz teologiczne". "Stale interesował go człowiek, na nim skupiał swą poetycką i artystyczną uwagę. Święty Jan Paweł II pisał: +Cyprian Norwid pozostawił dzieło, z którego emanuje światło pozwalające wejść głębiej w prawdę naszego bycia człowiekiem, chrześcijaninem, Europejczykiem i Polakiem. Na zawsze weszły do zbiorowej świadomości Norwidowe frazy, takie jak: Ojczyzna to wielki, zbiorowy obowiązek" - czytamy w uchwale.

 

Cyprian Kamil Norwid przyszedł na świat 24 września 1821 r. na Mazowszu, w Laskowie-Głuchach koło Radzymina. Był poetą, dramatopisarzem, prozaikiem, artystą sztuk pięknych i myślicielem. Zmarł 23 maja 1883 r. w Domu św. Kazimierza w Ivry pod Paryżem, opuszczony i zapomniany. Większą część życia spędził na emigracji, podróżując po Niemczech, Włoszech, Belgii, Anglii i Stanach Zjednoczonych, by ostatecznie osiąść w stolicy Francji.

 

Spektakl Krzysztofa Kamińskiego to poezja pełna tajemniczości i romantycznego nastroju z pełnymi zadumy wizualizacjami Piotra Makowca.

Piotrkowski aktor przez kilka lat był związany z Teatrem Powszechnym w Łodzi. W 1999 roku wydał kasetę pod tytułem „Bliżej Boga” z tekstami Karola Wojtyły. W 2002 roku Centrum Kultury Polskiej w Bremie wydało płytę Krzysztofa Kamińskiego, na której recytuje wiersze Borowskiego, Tetmajera i R.M. Rilke do muzyki Michała Lorenca, cenionego na świecie kompozytora muzyki filmowej.

 

Powrócił do rodzinnego Piotrkowa, gdzie z sukcesami zrealizował dwa widowiska historyczne – w 2007 „Zygmunt August w Piotrkowie” z Jerzym Zelnikiem w roli głównej oraz „Kmicic Europy czyli Sąd nad Krzysztofem Arciszewskim” (2010), gdzie w głównej roli obsadził Olafa Lubaszenkę. Kamiński był współautorem scenariuszy do obu spektakli. Prezentował też w amerykańskim Seattle poezję Norwida. - Artysta wzruszył publiczność wierszami Cypriana Kamila, które nie za często możemy słyszeć w profesjonalnym wykonaniu - pisała prasa. 

 

Równolegle autor podróżuje po kraju ze swoim autorskim spektaklem multimedialnym na podstawie płyty „Salome”. Jest autorem spektaklu „Miłość jest najważniejsza” - teksty Karola Wojtyły, muzyka Michał Lorenc. Spektakl, który objechał Polskę, Rzym i USA.

 

(a)

 

 

 

 

 

 


Zainteresował temat?

2

0


Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Michał Piechura ~Michał Piechura (Gość)wczoraj, 14:57

Bardzo charyzmatyczny głos, wspaniała interpretacja. Pan Krzyszof w takich momentach trafia do serca! Gratuluję!

30


Anna wojtylak ~Anna wojtylak (Gość)11.06.2021 14:21

Do komentatora Piotrkowianin
Nie wiem skąd się tacy biorą jak pan lub pani bo się nie przedstawił anonimowo łatwo kogoś obrazić no cóż ale internet jest pełen takiego nonsensu .Żeby czepiać się Literówki którą każdy może popełnić .ciekawa jestem czy anonimowy Piotrkowianin choć liznoł prawdziwej sztuki
Moja kultura osobista nie pozwala na obelgi choć cisną się na usta
Oczywiście tłumacze Norwid i przypilnowałam klawiaturymam nadzieje że da spokój i proponuje do lasu się przejść może złosliwość przejdzie

01


Hkto ~Hkto (Gość)11.06.2021 00:21

Na Norwida czarował już w Bonie w latach 80--90. Ciekawe czy te dziewczyny o tym pamiętają?

20


go?ć_maciej ~go?ć_maciej (Gość)10.06.2021 23:24

Pozdrawiam Pana Krzysztofa prawdziwa artystyczna dusza. Z radością wspominam rozmowy i spotkania z Panem Krzysztofem kiedy pracowałem w pewnej sieci telekomunikacyjnej do której przychodził opłacać rachunki ale i po prostu pogadać. Wspaniały twórca i kolega.
Pozdrawiam i życzę sukcesów.

20


Anna wojtylak ~Anna wojtylak (Gość)10.06.2021 15:42

Nikt tak ja Krzysztof Kamiński nie potrafi przekazać piękna i głębi którą Norwit chciał przekazać .powiem więcej jego wykonanie to podróż w odległe czasy to dreszcz na plecech
Słucha się sercem nie uszami
Wiele interpretacji deklamacji i recytacji słyszałam ale zawsze słychać było tylko słowa literki jak pisany na maszynie tekst z interpunkcjami---- poprawnie ale to Krzysiu nadał moc i rozpędził wiatr który poniósł Norwida wysoko ponad dachami naszych serc
Dziekuje Mistrzu

12


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat