Remont Rolniczej i Spacerowej za ponad 10 mln! Skąd pieniądze?

Tydzień Trybunalski Wtorek, 09 września 201412 3974
3,8 mln zł pożyczki zaciągnie miasto w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na remont ulicy Rolniczej i Spacerowej w Piotrkowie. Fundusz dorzuci na budowę kanalizacji deszczowej, a wartość całego zadania to bagatela ponad 10 mln. Póki co Piotrków nie może liczyć na udział środków zewnętrznych w tej potężnej inwestycji.

Decyzję o zaciągnięciu pożyczki podjęli radni podczas ostatniej sesji Rady Miasta (27 VIII). Pożyczka ma zostać spłacona w latach 2016 - 2017 z wpływów z podatku od nieruchomości. Jak poinformowała skarbnik miasta, wartość całego zadania „Rozbudowa ul. Rolniczej od torów PKP do ul. Spacerowej i przebudowa ul. Spacerowej” to ponad 10 mln 333 tys. W 2014 r. wydamy prawie 6,4 mln, w 2015 – ponad 3,8 mln zł. Pierwszy przetarg został rozstrzygnięty pod koniec lipca.


- Zadanie podzieliliśmy na dwa etapy: ul. Rolnicza i Spacerową. Na Rolniczą mamy prawomocną decyzję o pozwoleniu na budowę. Jeśli chodzi o Spacerową, to ta decyzja jest jeszcze przed nami – informowała radnych Małgorzata Majczyna, dyrektor Biura Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta.


Z robót, których efektów nie zobaczymy gołym okiem wykonane zostaną: przebudowa wodociągu, który biegnie pod torami PKP, wymiana wodociągu na całej długości ulicy, wymiana oświetlenia. - Przede wszystkim jednak budowa kanalizacji deszczowej, która zacznie się od rzeki Strawy i od rowu otwartego przy ul. Partyzantów, potem ta kanalizacja wejdzie w ul. Partyzantów, potem w Spacerową, a na samym końcu dotrze do ul. Rolniczej. To będzie bardzo długi, bo 3-kilometrowy odcinek kanalizacji deszczowej związany z odwodnieniem ul. Rolniczej, a który potem będzie służył samej ul. Spacerowej. Jeśli chodzi o zakres robót drogowych, to będą to: ciąg pieszo-rowerowy, chodnik, nowa nawierzchnia, zatoki autobusowe, przebudowane skrzyżowania z ulicami prostopadłymi w tym z ul. Spacerową - wyliczała Majczyna.


Pożyczka z WFOŚiGW sfinansuje jedynie budowę nowej kanalizacji deszczowej.
Radny Tomasz Sokalski pytał, czy istnieje możliwość pozyskania środków zewnętrznych na to zadanie. Miasto rozważało złożenie wniosku o dofinansowanie w ramach schetynówek, zrezygnowano jednak ze względu na marne szanse na otrzymanie pieniędzy. Dlaczego? Rolnicza nie łączy się z drogą krajową, nie ma tam również zbyt wielu instytucji publicznych, a za to właśnie przyznawane są punkty w walce o środki. - Oczywiście jest to droga powiatowa i to ją najbardziej kwalifikowało do złożenia takiego wniosku, ale z uwagi na ryzyko nieotrzymania środków, jak również stan techniczny tej ulicy, który predysponował ją do jak najszybszego rozpoczęcia robót, czekanie na decyzję odnośnie schetynówek, opóźniłoby inwestycję co najmniej o rok – mówiła dyrektor Biura. - Jeśli chodzi o nowy okres programowania unijnego, to jeśli pojawi się taka możliwość i konkurs, do którego to zadanie będzie mogło być zgłoszone, to jak najbardziej to zrobimy. Póki co jednak nie ma ani konkursu, ani wytycznych.


- Rozważaliśmy pozyskanie środków z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, ale tam preferowana jest kanalizacja sanitarna, więc akurat nasza inwestycja nie miałaby szans – dodał z kolei Adam Karzewnik, wiceprezydent odpowiedzialny za inwestycje w mieście.

as


Zainteresował temat?

2

1


Komentarze (12)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

przygla ~przygla (Gość)12.09.2014 14:23

Oczywiście wszyscy teraz będą narzekać, że kasa jest wydawana ale jeśli ktoś choć raz przejechał się Rolniczą lub Spacerową to wie, że te ulice na gwałt wymagają remontu. Zwłaszcza, że Rolnicza stała się skrótem do Obwodnicy (wylot na Wa-we i Sulejów), a w weekendy i święta jest uczęszczana przez ludzi jadąch na cmentarze.
Co do pożyczki to owszem jest to złe ale jeśli faktycznie uda im się ją spłacić w 2 lata to nie powinno być źle. Nikt, nawet szary Kowalski nie jest w stanie nic wybudować bez kredytu.

21


OVK ~OVK (Gość)09.09.2014 17:15

"Marco" napisał(a):
Czyli mamy oczekiwać podwyżki i tak już bardzo wysokich podatków lokalnych??


"his." napisał(a):
cyt "Pożyczka ma zostać spłacona w latach 2016 - 2017 z wpływów z podatku od nieruchomości" Czyli już wiadomo czego się można spodziewać w kolejnych latach. Drodzy mieszkańcy. Nic dobrego a wiele złego. Chwytajcie się za kieszeń albo przenoście się na wieś...


a czego się spodziewaliście? jeśli chojniak wygra wybory,to tak śrube podatkową przykręci,że się posracie z wrażenia.

90


Marco ~Marco (Gość)09.09.2014 12:52

Czyli mamy oczekiwać podwyżki i tak już bardzo wysokich podatków lokalnych??

41


wkurzony ~wkurzony (Gość)09.09.2014 12:43

Coś przestano mówić o Sląskiej.Była w niezbyt dobrym stanie,dobito ją przy budowie tych dwóch śmiesznych rond, owszem były zapewnienia,że w najbliższym czasie ,ale przy tej ulicy mieszka mało wyborców to nie ma na co liczyć.Ja przy niej nie mieszkam,ale ciągle przejeżdżam przecież to fragment krajówki.

41


Zanzi ~Zanzi (Gość)09.09.2014 11:32

"sklave" napisał(a):
No a gdyby tak wybory co roku zrobić?
Ależ wtedy by się działo!

Taaaa, działoby się. Pożyczki łatwo brać ;)

52


P51 ~P51 (Gość)09.09.2014 11:11

"piotrk" napisał(a):
trzeba było nie remontować ul.Skłodowskiej Curie,to były by pieniądze na remonty innych ulic


Nie nazywaj remontem wymiany warstwy ścieralnej asfaltu ;-)
Z tego nie byłoby oszczędności na zbudowanie praktycznie od podstaw ulic Rolniczej i Spacerowej;->

60


Marek Marecki Polska ~Marek Marecki Polska (Gość)09.09.2014 09:49

Pożyczka goni pożyczkę !!!
Miasto zostanie BANKRUTEM !

62


his. ~his. (Gość)09.09.2014 08:55

cyt "Pożyczka ma zostać spłacona w latach 2016 - 2017 z wpływów z podatku od nieruchomości" Czyli już wiadomo czego się można spodziewać w kolejnych latach. Drodzy mieszkańcy. Nic dobrego a wiele złego. Chwytajcie się za kieszeń albo przenoście się na wieś...

72


Piotrkowianin Piotrkowianinranga09.09.2014 08:37

Ciekawe, czy nadal lansują kretyński pomysł z rondem na skrzyżowaniu ul. Spacerowej i Partyzantów?

62


sklave sklaveranga09.09.2014 08:12

No a gdyby tak wybory co roku zrobić?
Ależ wtedy by się działo! Jak przed dożynkami w 1979 roku kiedy to całe miasto od nowa zbudowano. Więcej na stronie: http://sklave.manifo.com/wiadomosci-lokalne

73


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat