ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Rekalkulacja składki – korzyść, czy strata?

Czwartek, 06 września 2018 1579
Kupujesz nowe auto, czy wiesz, co w takiej sytuacji dzieje się z umową OC? Twoje składki wzrosną, pozostaną bez zmian, czy może zmaleją? Dowiedz się, co warto wiedzieć na temat rekalkulacji składki. Co zrobić, aby wyjść na tym jak najlepiej?

Co oznacza rekalkulacja?


W największym skrócie, jest to ponowna kalkulacja składki dla nabywcy pojazdu, który przejął wszelkie prawa związane z umową ubezpieczenia OC. Chodzi tutaj o umowę zawartą przez poprzedniego właściciela auta. Taką, która nie została rozwiązana podczas podpisywania umowy kupna-sprzedaży. Ubezpieczyciel jeszcze raz kalkuluje wysokość składki OC. Bierze wówczas pod uwagę wszelkie zniżki i zwyżki, jakie nabył ten, kto jest aktualnie w posiadaniu samochodu. Często liczy się także to, jak długi czas pozostał do końca trwania umowy, wiek kierowcy oraz jego doświadczenie.

Kwestie te wynikają z regulacji zawartych w przepisach prawnych, a konkretnie w Dz.U.2018.0.473, czyli Ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi tu dokładnie o Art. 31.2.: "W razie niewypowiedzenia przez posiadacza pojazdu, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego, umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, zakład ubezpieczeń może dokonać ponownej kalkulacji należnej składki z tytułu udzielanej ochrony ubezpieczeniowej, poczynając od dnia przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu (…)”.

Nie zawsze dochodzi do rekalkulacji składki. Uzależnione jest to od polityki danego zakładu ubezpieczeniowego. Niektóre z nich robią to tylko wtedy, kiedy zanotują potrzebę bardzo dużej dopłaty przez nowego właściciela auta. Inne rezygnują, kiedy do wygaśnięcia umowy ubezpieczenia OC pozostało niewiele czasu, np. jeden miesiąc. Co ważne, Towarzystwo ubezpieczeniowe nie ma obowiązku informowania nowego właściciela o tym, że dokonało ponownego przeliczenia i zwiększenia wysokości opłaty za OC. A to może skutkować niemiłą niespodziankę dla nowego posiadacza samochodu.

 

Jesteś kierowcą – uważaj na ważność OC!


Jeżeli nabyłeś nowe auto, to koniecznie sprawdź, jak długo będzie ważne twoje ubezpieczenie oc samochodu. Kwestia ta powinna zostać uregulowana w umowie kupna-sprzedaży zawartej między dwiema stronami. Zbywca może rozwiązać aktualną umowę, albo zgodzić się na to, że zostanie przedłużona. W przypadku tej drugiej sytuacji najczęściej dochodzi do ponownej kalkulacji składki. Jeżeli chcesz tego uniknąć to po prostu wypowiedz dotychczasową polisę, a następnie poszukaj nowej i tańszej. Możesz w tym celu skorzystać z kalkulatorów OC, albo poszukać opinii w internecie. Jedno jest pewne, nie zaskoczy cię żadna opłata związana z dopłatą dotyczącą wyrównania składki.


Zainteresował temat?

1

1


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat