Region: Problemy z oczyszczalniami ścieków

Strefa FM Niedziela, 10 kwietnia 20114 3591
Miało być ekologicznie, estetycznie i nowatorsko. Są awarie, niezadowoleni ludzie i oszpecone ogródki. Mowa o przydomowych oczyszczalniach ścieków w gminie Łęki Szlacheckie.

W 2009 roku na takie rozwiązanie zdecydowało się 100 osób. Oczyszczalnie powstały, ale jak się okazało ponad 20% z nich uległo awarii. -  Nie wiem, czy wykonawca pracował przez cały rok gdzieś indziej, czy nie miał mocy przerobowych. W każdym bądź razie rozpoczął budowę w 2009 roku bardzo późno, zastała go już późna jesień - mówi Wojciech Błaszczyk, wójt gminy Łęki Szlacheckie.

Mieszkańcy gminy nie ukrywają niezadowolenia: - Mamy pęknięte zbiorniki, do których dochodzą wody, cały czas zapychają się rury kanalizacyjne odprowadzające wodę. Rury zamarzają i następuje blokada oczyszczalni.

Jak zapewnił Wojciech Błaszczyk firma poniesie karę. Obecnie naliczono około 800 tys zł.Więcej na ten temat w artykule Ewy Tarnowskiej w ostatnim (14) numerze “Tygodnia Trybunalskiego”


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (4)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

spec ~spec (Gość)10.04.2011 19:30

Taka oczyszczalnia kosztuje 9 tys zł netto. Sposoby na zagospodarowanie oczyszczonej wody są różne. Mozna bezpośrednio do cieku wodnego ale u nas ze względu na zimowe werunki nie powinno się tego robić, więc najlepsza będzie studnia chłonna lub rozsączanie oczyszczonego ścieku w gruncie.

00


pyanie do "spec" ~pyanie do "spec" (Gość)10.04.2011 18:44

a ile kosztuje taka oczyszczalnia? i co sie dzieje z oczyszczona woda jeśli nie wsiąka w grunt? Ciekawe z kogo wójt ściągnie te 800 tyś jak po tej firmie niema śladu!!! a właściciel jest nieuchwytny!!!

00


spec ~spec (Gość)10.04.2011 17:03

Tak to jest kiedy wybiera sie byle jakie oczyszczalnie. Najlepsza oczyszczalnia to oczyszczalnia z osadem czynnym i złożem biologicznym w jednej komorze, złoże biologiczne w postaci tarcz, narastanie i jednocześnie ciągły ruch złoża pozwala na odrywanie sie nadmiaru złoza biologicznego i opadanie na dno komory, nadmiar osadu cyklicznie zasysany jest przez pompę mamutową i odprowadzany do pierszej komory oczyszczalni- komory beztlenowej. Taka oczyszczalnia nigdy nie jest narażona na cykliczne zmiany ilości ścieków dopływających a także na ich całkowity brak. Ściek odplywający ma II klasę czystości więc spełnia wszelkie normy. Zaleta takiej oczyszczalni jest także dużo niższy pobór energii elektrycznej niż w klasycznych oczyszczalniach przydomowych. Oczywiście mówimy tutaj o profesjonalnej oczyszczalni bez rozsączania w gruncie, bo takie oczyszczalnie to nieporozumienie.

00


klet ~klet (Gość)10.04.2011 14:02

Taa poniesie karę :D
U nas za Orlika durnie z UM liczą karę chyba od 1 grudnia po 8tys. złotych dziennie i jakoś tej kary nie widać jak i Orlika, więc o czym mowa.
Wójt dał ciała i tyle ale wedle przetargu "Byle taniej i jakoś to będzie". Wyszło jakoś i do literek.

00


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat