Realnie szczepionka na koronawirusa będzie dostępna wiosną

PAPKraj Środa, 16 września 20208 921
Realnie szczepionka na koronawirusa będzie dostępna wiosną i to wiosną niezbyt wczesną - poinformował we wtorek 15 września minister zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślił, że "niezależnie od tego, ile ten proces będzie trwał, to jesteśmy, jako Polska, bardzo dobrze zabezpieczeni".
fot. pixabay

Minister zdrowia pytany na antenie Telewizji Republika, kiedy będzie dostępna szczepionka na koronawirusa, którą można bezpiecznie użyć, odpowiedział: "Świat medycyny charakteryzuje się tym, że kryterium bezpieczeństwa pacjenta rzeczywiście jest najważniejsze".

 

"Uczestniczymy we wspólnym mechanizmie zakupowym Unii Europejskiej, który w ramach negocjacji prowadzi kooperację z trzema dużymi firmami farmaceutycznymi, które prowadzą prace w standardowym dla rozwijania jakiegokolwiek leku (w tym również szczepionki) trybie. Według tych prac oczywiście każda z tych firm wykazuje różne postępy, ale mamy bardzo optymistyczne informacje, które mówią, że zdolność produkcyjna w przypadku jednej z firm, będzie osiągnięta pod koniec grudnia" - przekazał Niedzielski.

 

Zaznaczył jednak, że przeprowadzone w ostatnim czasie standardowe badania wykonywane przy pracach nad lekiem wykazały "pewne zjawiska uboczne i prace zostały chwilowo wstrzymane". "Z naszych informacji wynika, że nie są to fundamentalne zastrzeżenia. Powoduje to chwilową przerwę, dlatego myślę, że to byłoby hura optymistyczne zakładać, że w grudniu szczepionka będzie już dostępna, bo musimy pamiętać, że po przekazaniu jej do możliwości produkcyjnych, jest jeszcze dystrybucja, produkt musi po prostu dotrzeć do nas do kraju" - wskazał.

 

Podkreślił, że "niezależnie od tego, ile ten proces będzie trwał, to jesteśmy jako Polska bardzo dobrze zabezpieczeni". "Mamy udział parytetowy w tych zakupach, taki który przekracza liczbę mieszkańców Polski, więc jeżeli szczepionka będzie już wypracowana właśnie w takim europejskim mechanizmie koordynacyjnym, to mamy zagwarantowane miejsce i udział w zakupach, które na pewno do nas trafią" - zapewnił minister zdrowia.

 

"Realnie myślę, że szczepionka to kwestia wiosny i to wiosny niezbyt wczesnej, czyli marzec, kwiecień. Jak nie zadzieją się żadne nieprzewidziane sytuacje w systemie testowania szczepionki, wtedy rzeczywiście będziemy mogli się na wiosnę zaszczepić" - przekazał.

 

Na pytanie, czy będą jakieś grupy społeczne, które będą musiały przejść obowiązkowe szczepienia, odpowiedział: "zdaję sobie sprawę, że kwestie sczepień budzą dużo kontrowersji, pojawiają się przecież całe ruchy antyszczepionkowe, ale według mnie niektóre grupy, szczególnie narażone na ryzyko, rzeczywiście powinny mieć obowiązek czy dostęp zapewniony".

 

"Dobra informacja, która wynika z mechanizmu europejskiego jest taka, że koszt szczepionki jest szacowany na mniej więcej 2 euro" - przekazał.

 

"Na pewno rząd pana premiera Morawieckiego zrobi wszystko, by jej dostępność była albo w ramach symbolicznej złotówki, albo w ramach systemu refundacyjnego, gdzie praktycznie finansujemy całość wartości szczepień" - podkreślił.

 

 

 

Katarzyna Krzykowska/PAP


Zainteresował temat?

1

1


Komentarze (8)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)18.09.2020 15:23

Nie zaszczepię sie, a wręcz będę się trzymał z daleka od tych którzy to zrobią. Może jeśli ktoś ma 70-80 lat i jest osłabiony, schorowany to kto wie może szczepionka przedłuży życie.

00


gość ~gość (Gość)18.09.2020 15:14

moje ciało, mój wybór...a wybór jest taki że sam lucyfer mnie do tego nie przymusi

00


gość ~gość (Gość)18.09.2020 09:03

Szczepionka natychmiast!Boje sie.Dzisiaj mierzyłem temp.i jest 36.7 czyli covid jak nic.A i dwa razy zakasłałem.Jade zaraz na szpital i do sanepidu.To już nie przelewki

20


covidiowystrach ~covidiowystrach (Gość)18.09.2020 12:29

Tak poważnie odpowiedzcie w komentarzu, potrzebujecie tego? Czy podziałały na Was rząd i media?

10


gość ~gość (Gość)18.09.2020 10:24

A kogo to obchodzi... ????!?!?

10


Kazik ~Kazik (Gość)18.09.2020 09:00

Kto raz sie zaszczepił na grypę ten drugi raz tego nie zrobi tak samo będzie i z tą nową szczepionką na wirusa pierwsi niech się szczepi władza poczynając od policji wojska i rządu a media dalej szopkę z wirusem pytanie ile im za to płacą?

20


gość ~gość (Gość)18.09.2020 08:04

No nareszcie. Ja nawet dopłacę za dwie dawki żeby mieć pewność że zadziała bo o zdrowie trzeba dbać.

03


gość ~gość (Gość)18.09.2020 07:49

Niech sobie będzie dostępna.

30


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat