Ratują życie oddając krew

Tydzień Trybunalski Poniedziałek, 12 maja 20080
Honorowi krwiodawcy z naszego regionu czynnie uczestniczą w ogólnopolskich akcjach. Ratując życie potrzebującym, zapisują pozytywnie region piotrkowski na mapie polskiego krwiodawstwa.
Uczniowie z Piotrkowa i okolic po raz trzeci wzięli udział w turnieju szkół ponadgimnazjalnych, policealnych, pomaturalnych i uczelni wyższych w honorowym krwiodawstwie. Myślą przewodnią akcji jest hasło „Młoda krew ratuje życie”. To już piąta edycja prowadzonej corocznie przez Polski Czerwony Krzyż ogólnopolskiej akcji.
- Program jest adresowany do młodzieży szkolnej, a jego organizacji towarzyszy idea zaszczepiania w młodych ludziach potrzeby pomocy drugiemu człowiekowi – mówi Jan Kaźmierczak, prezes Zarządu Rejonowego PCK w Piotrkowie. - Zbiórki krwi odbywają się zawsze od 1 października do końca marca każdego roku. Później są podsumowania na szczeblach rejonów, okręgów i kraju. Nasz region, czyli miasto Piotrków i powiat piotrkowski, wypadł bardzo korzystnie zarówno pod kątem ilości zgłoszonych do turnieju szkół, jak i ilości uczniów krwiodawców i zebranej krwi – dodaje prezes piotrkowskiego PCK.
Region piotrkowski bierze udział w akcji po raz trzeci. W ubiegłym roku do turnieju zgłosiły się trzy szkoły ponadgimnazjalne – ZSP nr 5, ZSP nr 1 oraz ZSP nr 6. Łącznie 109 uczniów oddało wtedy 51 litrów 690 ml krwi. Na wynik pracowało także pięć innych szkół, które nie skierowały do turnieju samodzielnych zgłoszeń.
Do tegorocznej edycji turnieju zgłosiło się dziewięć szkół z Piotrkowa i regionu, natomiast zbiórki krwi odbywały się w dziesięciu szkołach. Liderem wśród krwiodawców okazał się ZSP nr 3 w Piotrkowie („Budowlanka”). Krew oddało tam 96 uczniów, a zebrano jej 48 litrów 960 ml. Opiekunką Szkolnego Koła Krwiodawców, które zorganizowało dwie akcje, jest Gabriela Radke–Dobrowolska.
W ZSP nr 1 oraz w I LO w Piotrkowie krew oddało po 66 uczniów i w obydwu przypadkach dało to wynik ponad 33, 5 litra najcenniejszego leku. Opiekunkami szkolnych kół PCK w tych szkołach są Bogusława Kowalska i Elżbieta Strychacz, członek Zarządu Rejonowego PCK.
W ZSP nr 6 55 młodych krwiodawców oddało ponad 28 litrów krwi. Opiekunem szkolnego koła PCK jest tam Katarzyna Jędrzejowska.
25,5 litra cennego leku oddało 50 uczniów w Zespole Szkół Rolniczych w Bujnach, gdzie kołem PCK opiekuje się Edyta Owczarek. Natomiast ZSP nr 2 (Pioma) zebrał niemal 24 litry krwi. Oddało ją tam 47 uczniów, a opiekunem koła jest Grażyna Szwedzik. ZSR w Bujnach i ZSP nr 2 zbierały krew na rzecz prezentera radiowego Krzysztofa Wiaderka, który czeka na skomplikowaną operację.
Kolejna szkoła, która wzięła udział w turnieju „Młoda krew ratuje życie” to Zespół Szkół Rolniczych w Czarnocinie. 40 uczniów oddało tam ponad 17 litrów najcenniejszego leku, a opiekunem koła PCK jest tam Krystyna Leśnik. Natomiast w Szkole Policealnej Samorządu Województwa Łódzkiego „Medyk” 20 osób oddało ponad 10 litrów krwi. Opiekunem akcji była Joanna Galia.
Zorganizowane już w kwietniu, ale zaliczające się do turnieju zbiórki krwi w II i III LO w Piotrkowie również zasiliły wyniki turnieju w naszym regionie. Ogółem wzięło w nich udział 508 młodych ludzi, którzy oddali 252 litry i 190 mililitrów najcenniejszego leku. - Takie akcje są pożyteczne co najmniej w kilku zakresach – mówi Jan Kaźmierczak. - Pod względem medycznym ratują zdrowie i życie człowieka. Pod względem humanitarnym kształtują pozytywne zasady wzajemnej pomocy międzyludzkiej. Bezsporną kwestią są także korzyści materialne, ponieważ honorowi dawcy bezpłatnie mogą dokładnie przebadać swoją krew. W taki właśnie sposób w trzech przypadkach w naszym regionie wykryto wirus WZW, a nosiciele mogli natychmiast podjąć leczenie. Organizacja akcji jest możliwa dzięki harmonijnej współpracy kół PCK z dyrekcjami szkół. Natomiast ogromny szacunek należy się przede wszystkim samej młodzieży, która wykazała się godną naśladowania postawą – dodaje prezes Zarządu Rejonowego PCK. Jak zapewnia, młodzież Piotrkowa i regionu również za rok weźmie udział w akcji „Młoda krew ratuje życie”.
To nie jedyna akcja, w jakiej biorą udział honorowi krwiodawcy w naszym regionie. Kolejnym programem ogólnopolskim podjętym przez Polski Czerwony Krzyż, Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej i Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP jest tegoroczna, trzecia już, edycja akcji „Strażacy w Honorowym Krwiodawstwie. Jej hasło przewodnie brzmi „Ognisty Ratownik – Gorąca Krew”.
- Zasady polegają na tym, że jednostki OSP organizują zbiórki, a ilość zebranej krwi zestawia się z ilością strażaków w danej jednostce – mówi Jan Kaźmierczak. - W pierwszej edycji tej akcji strażacy z Bab w gminie Moszczenia zajęli trzecie miejsce w kraju i pierwsze miejsce w województwie. Drugie miejsce w województwie zajęli strażacy z Woli Krzysztoporskiej. Świetnie spisały się też Gorzkowice i Srock – opowiada prezes piotrkowskiego PCK.
W kolejnym programie, który skończył się w grudniu ub. roku, strażacy z Bab również spisali się najlepiej w województwie. W tym roku do programu przystąpiły jednostki z Gorzkowic, Rozprzy, Woli Krzysztoporskiej, Srocka, Moszczenicy, Parzniewic, Przygłowa i oczywiście z Bab. Akcja pod hasłem „Ognisty Ratownik – Gorąca Krew” wciąż trwa.
Anna Warych

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat