Raport: na nowotwory choruje już 1 mln Polaków i będzie coraz więcej

PAPKraj Poniedziałek, 25 listopada 201919 7629
Zwiększa się zachorowalność na nowotwory w Polsce, choruje już co najmniej 1 mln naszych rodaków. Na najnowsze, jeszcze nierefundowane, leki onkologiczne należałoby wydać około 1 mld zł rocznie - wynika z udostępnionego PAP najnowszego raportu ekspertów Uczelni Łazarskiego.

Według Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2016 r. różnego typu choroby nowotworowe wykryto u ponad 164 tys. Polaków, a ponad 100 tys. osób zmarło. W porównaniu do 2014 r. było o 5 tys. więcej zachorowań oraz o 4 tys. więcej zgonów. Podobny wzrost oczekiwany jest w kolejnych latach. Prognozuje się, że za 10 lat, czyli w 2029 r. nowotwory zostaną wykryte u 220 tys. naszych rodaków.

 

Głównym powodem wzrostu zachorowań na nowotwory jest starzenie się naszego społeczeństwa oraz rosnąca ekspozycja na czynniki kancerogenne - uważają autorzy raportu pt. "Koszty nowych technologii lekowych w leczeniu najczęściej diagnozowanych nowotworów". Są to eksperci Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie pod kierunkiem dr Małgorzaty Gałązki-Sobotki.

 

Eksperci zwracają uwagę, że stale zwiększa się liczba pacjentów onkologicznych. Z chorobą nowotworową rozpoznaną w ostatnich 15 latach żyje w naszym kraju co najmniej 1 mln Polaków (w 2016 r. było ich 990 tys.). Ich liczba będzie nadal rosła, ponieważ wraz z większą zachorowalnością zwiększa się przeżywalność pacjentów onkologicznych. W przypadku raka jelita grubego w ostatnich kilkudziesięciu latach pięcioletnia przeżywalność chorych wzrosła dwukrotnie z 25 proc. do 50 proc. (co oznacza, że co drugi chorych żyje co najmniej 5 lat po wykryciu tej choroby).

 

Nadal jednak Polska odbiega od innych krajów pod względem skuteczności leczenia wielu nowotworów litych i nowotworów hematologicznych (układu chłonnego i krwiotwórczego). W Norwegii pięcioletnie przeżycia uzyskuje się u 67 proc. chorych z rakiem okrężnicy. Z badań Concorde-3 wynika, że pięć lat z rakiem piersi w 2014 r. żyło 76,5 proc. Polek, ale w innych krajach europejskich przeżycia te były o 6-7 punktów procentowych większe. Gorsze wyniki niż u nas w tym nowotworze uzyskiwano jedynie Rosji, Rumunii i na Słowacji.

 

Konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej prof. Maciej Krzakowski podkreśla w raporcie, że lepsze rokowania chorych zależą od bardziej optymalnego wykorzystania profilaktyki nowotworów, wczesnego ich wykrywania oraz zastosowania nowych metod leczenia. Szczególnie wcześnie wykryty nowotwór zwykle lepiej rokuje, ponieważ można go skuteczniej leczyć.

 

Podstawowymi metodami leczenia nowotworów są operacje, radioterapia oraz farmakoterapia. Eksperci w swoim raporcie skupili się na wykorzystaniu najnowszej generacji leków onkologicznych, gdyż w tym zakresie jest w ostatnich latach największy postęp. Nowe leki dają szanse zwiększenia przeżycia i poprawy jakości życia także pacjentom z już zaawansowanymi nowotworami lub z chorobą nawrotową z przerzutami.

 

"Przyjrzeliśmy się najnowszym terapiom, jeszcze niedostępnym w Polsce, rekomendowanym dla dwunastu najczęstszych nowotworów litych i hematologicznych, których stosowanie może przynieść pacjentom znaczącą poprawę stanu zdrowia" - podkreśla dr Małgorzata Gałązka-Sobotka. Wśród 12 schorzeń onkologicznych znalazły się takie jak rak płuca, jelita grubego, piersi, prostaty i pęcherza moczowego oraz chłoniaki, białaczki i szpiczak. Razem przypada na nie 90 tys. zachorowań, czyli 60 proc. wszystkich wykrywanych ostatnio nowotworów.

 

Autorzy raportu wybrali do analizy 30 nowych leków, niektóre stosowane w różnych schorzeniach onkologicznych, jakie można byłoby zastosować do 2021 r. u około 23 tys. pacjentów z nowotworami litymi i hematologicznymi. "Oceniliśmy, że ich udostępnienie wiązałoby się z kosztem sięgającym prawie 1 mld zł rocznie, przy założeniu, że wszystkie wprowadzone byłyby od razu" - podkreśla specjalistka. Faktyczne wydatki najprawdopodobniej byłyby jednak mniejsze, ponieważ w negocjacjach zwykle ustalana jest niższa cena niż podawana oficjalnie.

 

Według ministerstwa zdrowia, wartość leków onkologicznych refundowanych z budżetu w 2018 r. w sięgnęła 1,76 mld zł. Z kolei Narodowy Fundusz Zdrowia na wszystkie świadczenia w onkologii w 2017 r. przeznaczył ponad 9 mld zł.

 

Dr Gałązka-Sobotka przyznaje, że dodatkowe prawie 1 mld zł na nowoczesne leki onkologiczne dla 23 tys. chorych to kwota znacząca i przekracza obecne możliwości budżetu opieki medycznej w Polsce. "Stąd potrzeba dyskusji o mechanizmach, zasadach i źródłach finansowania nowoczesnych terapii" - dodaje. (PAP)

 

autor: Zbigniew Wojtasiński


Zainteresował temat?

2

1


Komentarze (19)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)26.11.2019 11:52

Człowiek niby taki oswiecony, mądry, oczytany, po fakultetach 3ech, zjada cuda świata. I klops rak, wlewa kilka serii arszeniku i do piachu, zostawia po sobie majątki, konto bankowe, zusy nie wykorzystane. A zwierzę w naturze żyje szczęśliwie. Dopóki człowiek będzie walczył z naturą, nie wygra, walka z rakiem dla 85 proc była by wygrana gdyby się nastawili na leczenie naturalne. Ale w baranim pędzie tego czasu, zrozumie 5 proc chorych, dlaczego to dopada ich. A pierwsze oznaki tego są 10 20 30 lat w tył. Osiągnęliśmy komfort życia, poziom higieny, a chorób coraz więcej. Czy w naturze zwierzęta mają tyle chorob co ludzie, ich domowe zwierzęta oraz chodowlane wszystkie zwierzęta które potem są konsumowane chore, zdechłe. Najbardziej to żal że dzieciaki chorują, wystarczy przejść się na oodzial onko dziecięcy
... A wystarczy dobrze społeczeństwo edukować, co jeść, aktywnosc, jak mieszkać, praca mniej stresujaca, używek mniej, wiedza o pasozytach,.. Jak i kanały na yt fb z powrotem do zaniechanych praktyk naturalnych, Dr Czerniak, Nocuń, Pokrywka, Gerson. Dąbrowska, i wielu innych . Oni piszą i mówią o tym wszystkim dlaczego. Czlowiek współczesny woli się nazrec chleba z mięsem zapic koli i seriale lub na fb popisać... A medycyna na życie ratować a nie zdrowie ~ o zdrowie sami dbajmy a nie liczny na felczera który zaaplikuje trucizny.

30


Wiesia ~Wiesia (Gość)26.11.2019 11:05

To nie chodzi o to żeby nas wyleczyć tylko leczyć.W takiej dobie techniki , rozwoju medycyny jeszcze nie wyleziono skutecznego leku on jest już dawno tylko dla takich wybranych którzy rządzą światem.Jest nas za dużo totalna globalizacja która dąży do wymieszania grup rasowych na czele której stoi masoneria i Soros na czele.

60


dsa ~dsa (Gość)26.11.2019 10:37

nie pieniędzy w budżecie, to na co idą składki NFZ, na 500+ i premie dla polityków??

40


gość ~gość (Gość)25.11.2019 09:52

A jak pisałem o chemtralis to się śmialiście.

55


Na temat ~Na temat (Gość)25.11.2019 22:11

-Jest mięso mielone?
- Mielim
- 2 Kg poproszę
- Mielim wczoraj!

20


Być leczonym czy żyć? ~Być leczonym czy żyć? (Gość)25.11.2019 17:27

Warto obejrzeć :

30


gdzie "nadzór" ekologów w tym względzie ~gdzie "nadzór" ekologów w tym względzie (Gość)25.11.2019 10:08

Wystarczy wycofać chemię z produkcji produktów spożywczych, z pasz, z nawożenia pól, z rozpylania w powietrzu, ale co by zrobiły koncerny farmaceutyczne - umarły z głodu, czy może by zaczęły służyć dla dobra ludzkości, ale przecież panom tego świata nie oto chodzi.

141


Amelka ~Amelka (Gość)25.11.2019 12:50

A my nie trujemy się sami .Bisfenol A w plastykowych opakowaniach przenikający do produktów które są w nich sprzedawane. A latem jak widzę piękne mamusie jadące z dziećmi we wózkach które piją napoje z rozgrzanych plastykowych butelek . Panele w mieszkaniach, po nich nie powinno się chodzić boso.I wiele mogę przytaczać...ale za to mamusie wiedza jakie sa teraz trendy w paznokciach,botoksie i sztucznych rzęsach.Niech sobie wiedza ale niech troche zainteresja sie zdrowiem.Wszyscy jesteśmy pro ekologiczni w cudzysłowie.

40


gość ~gość (Gość)25.11.2019 12:10

Urynoterapia.

13


Marko ~Marko (Gość)25.11.2019 11:44

Najpierw koncerny trują ludzi chemią w jedzeniu, a potem inne koncerny leczą ludzi lekami. Interes się kręci, a ludzie niech chorują, kogo to obchodzi. Politycy pewnie w łapę dostają i też cicho siedzą .

120


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat