Rak to nie wyrok, a choroba przewlekła

Tydzień TrybunalskiKraj Niedziela, 27 października 20195 3525
Gdybyśmy badali się częściej, prawdopodobnie moglibyśmy uniknąć wielu poważnych dolegliwości. Na pewno tak właśnie jest w przypadku raka. Im wcześniej zdiagnozowany, tym większa szansa na wyleczenie. Stan zdrowia nie zależy tylko i wyłącznie od stylu życia, ale także od świadomości i profilaktyki. Pamiętajmy, badania mogą uratować nam życie!
fot. archiwum epiotrkow.pl

Październik to miesiąc profilaktyki raka piersi. Podstawowe badanie, które pozwoli nam sprawdzić stan piersi to mammografia. Jest ona ogólnodostępna, finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Badanie jest jednak ograniczone wiekowo. Skorzystać mogą osoby od 50. do 69. roku życia. Oczywiście mogą być także wskazania od lekarza dla pań po 40. roku życia, wtedy jednak badanie nie jest finansowane przez NFZ. Młodsze kobiety, aby zbadać piersi, mogą udać się na badanie USG.

 

- Istnieje wiele programów profilaktycznych związanych z rakiem piersi. Obecnie realizujemy program na terenie powiatów radomszczańskiego i pajęczańskiego. Wybraliśmy te tereny, ponieważ tam najmniej kobiet zgłasza się na mammografię. Z danych NFZ wynika, że aż 41% pań z tych powiatów nie poddało się nigdy badaniu piersi. Jest to duża grupa, do której trzeba dotrzeć. Staramy się wszystkich zachęcać. Dowozimy na badania bądź zwracamy koszty dojazdu. Pamiętajmy jednak, że nie możemy patrzeć na nasze zdrowie pod kątem ekonomii i tego, że nie musimy za to płacić - mówi Jacek Stępnicki z zespołu profilaktyki Specjalistycznego Szpitala Onkologicznego Nu Med w Tomaszowie Mazowieckim. - Najważniejsza jest świadomość, że trzeba się przebadać. Podczas takich akcji obecne są również edukatorki, które oddziałują na świadomość. Badanie mammograficzne trwa parę minut i nie jest bardzo bolesne. Oczywiście jest pewien ucisk na pierś, ale nie jest on tak mocny, aby się go bać. W przypadku raka piersi bardzo ważne jest też samobadanie - dodaje.

 

Październik to miesiąc związany z profilaktyką raka piersi, jednak nie oznacza to, że nie można przebadać się pod kątem innych nowotworów. – Prowadzimy także program wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi. W tym programie również jest ograniczenie wiekowe. Skierowany jest głównie do osób w przedziale wiekowym 40 - 65 lat. Funkcjonuje już od 2017 roku, przebadaliśmy około 5000 osób, a część z nich zdiagnozowaliśmy – mówi J. Stępnicki.

 

Rak nie musi, ale może dać nam pewnie sygnały, które powinny skłonić nas do pójścia do lekarza. Może nie od razu do onkologa, ale lekarza pierwszego kontaktu. – W przypadku piersi najbardziej pomocne jest samobadanie. Jeżeli wykryjemy pewne zmiany, powinniśmy to sprawdzić. W przypadku nowotworów głowy i szyi, pierwszym sygnałem może być długo występująca chrypka, która po 3 tygodniach dalej nie ustępuje – mówi pracownik Nu Medu. Nowotwory mogą dawać różne objawy, dlatego jeżeli poczujemy, że z naszym organizmem dzieje się coś niepokojącego, powinniśmy koniecznie to zbadać. Oczywiście z tym również nie można przesadzać. - Istnieją takie badania, które pozwalają nam sprawdzić całe nasze ciało np. pod kątem raka. Jest to np. rezonans magnetyczny i badanie PET-CT, jednak pamiętajmy, że jest to dość kosztowne i nie jest obojętne dla naszego zdrowia. Dlatego też wskazanie do tej diagnostyki powinno wynikać z jakiejś przyczyny. Jeżeli jest to np. stwierdzona choroba nowotworowa, wtedy poddaje się pacjenta badaniu PET-CT, by znaleźć źródło choroby - dodaje J. Stępnicki.

 

Profilaktyka jest bardzo ważna, ponieważ zapobiega. Dzięki temu o nowotworach przestaje się mówić jak o wyroku czy chorobie śmiertelnej, bardziej traktuje się je jako chorobę przewlekłą.


Zainteresował temat?

0

2


Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)28.10.2019 15:37

To przewlekła Ch u dorosłych, dzieci przejmują geny. Medycyna osiągnęła 5% wyleczenia, a producenci żywności truja nas na potęgę. I nie osiągnie więcej. 75 proc to dieta, nawyki, itp.. Zdrowia wszystkim. A jak to jest ze chory 10 15 lat idzie na leczenie i po 24 miesiącach jest już na Aleji zasłużonych?

20


`gość ~`gość (Gość)27.10.2019 17:38

Warto obejrzeć:30


On ~On (Gość)27.10.2019 11:50

Przy nieudolnej piotrkowskiej służbie zdrowia nie ma co liczyć na właściwą diagnozę w porę a co dopiero mówić o leczeniu

120


gość ~gość (Gość)27.10.2019 09:25

Spróbujcie sobie żyć z tym gównem to sami się przekonacie czy to wyrok czy choroba, nikomu nie życzę aczkolwiek chemia zabija

110


Paxton ~Paxton (Gość)27.10.2019 09:12

rak trzustki i rak płuc to zawsze jest game over man! game over!

101


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat