Radomsko: „Pamiątka” po Niemcach

Strefa FM Niedziela, 06 lipca 20141 1523
Od kilku dni władze Radomska głowiły się, co zrobić z nietypową przeszkodą, na którą natrafiono podczas budowy ronda u zbiegu ulic Targowej i Krakowskiej. Odkopano tam bowiem zaporę przeciwczołgową z okresu II wojny światowej. Już wiadomo, że znalezisko nie zakłóci ciągłości prac. Zdaniem kierownika Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi nie ma przeciwwskazań do usunięcia przeszkody.

Odkryciu z zaciekawieniem przyglądają się radomszczańscy historycy. - Zostanie ona zniwelowana na tyle, na ile będzie potrzeba ze względu na budowę drogi, bo jednak ona trochę przeszkadzała. „Zabytek” bardzo ciekawy, ze względu na to, że wiemy, w którym miejscu Niemcy taką zaporę ustawili. W moim przekonaniu wielkiej wartości historycznej sama konstrukcja nie ma, tym bardziej, że jest tylko betonowy fragment, brakuje dalszych elementów. Domyślać się można, że zamysł Niemców był taki – spodziewano się armii radzieckiej od wschodu, armia mogła przybyć z kilku kierunków, akurat do Radomska wkroczyła ul. Przedborską, ale równie dobrze mogli przybyć od strony Gidel, więc ta zapora mogła zabezpieczyć odwrót z tego kierunku, natomiast Niemcy planowali wycofywać się w kierunku na Brzeźnicę - mówi dr Tomasz Nowak z Muzeum Regionalnego.


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

P51 ~P51 (Gość)06.07.2014 11:45

Kilka dni się głowią...?
A jest Muzeum Regionalne? Jest.
To przekazać.
Chwila "głowienia" ; dłużej "zeszło" na napisanie...

20


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat