Radny upomina się o Starowarszawską

Tydzień Trybunalski Poniedziałek, 25 lutego 20139 2400
- Ze strony internetowej miasta dowiedziałem się, że zostały podjęte działania zmierzające do realizacji drugiego etapu projektu Trakt Wielu Kultur. Jego realizacja będzie kosztować 23 mln zł - mówi radny Jan Dziemdziora.

- Projekt obejmuje między innymi przebudowę ulicy Starowarszawskiej, polegającą na wymianie kanalizacji sanitarnej z przyłączami, wymianę sieci wodociągowej z przyłączami oraz przebudowę mostu na rzece Strawie. Ponadto zostanie wybudowane oświetlenie uliczne, ułożona zostanie nowa nawierzchnia oraz wymienione chodniki. Nie tylko mój niepokój wywołuje to, że przy tej ulicy nie zakończyły się wyburzenia kamienic, a w miejscach wyburzonych nie ma inwestorów i nie wiadomo, co tam zostanie i kiedy wybudowane, gdzie będą bramy i wjazdy do tych bram. W tym stanie rzeczy nie wiadomo również, gdzie należałoby usytuować przyłącza, a przy dalszych wyburzeniach i budowanych obiektach niewątpliwie nowo wykonane chodniki i ulica zostaną uszkodzone, a nawet zniszczone – pisze radny Jan Dziemdziora w interpelacji skierowanej do Biura Rady Miasta. - Nawierzchnie dróg, te docelowe, zawsze są ostatnim elementem kończącym inwestycję, jakim ma być osiedle. Należy się zgodzić z poglądami, że na czas budowy, jeżeli zachodzi potrzeba, buduje się nawierzchnie tymczasowe lub wykorzystuje się istniejącą drogę, a jej remont lub wymianę nawierzchni wykonuje się po zakończeniu robót budowlanych. W związku z tym kierując się troską o racjonalność wydawania tak dużej kwoty pieniędzy, uprzejmie proszę o informację co do zasadności takiego toku działania oraz “odtajnienie” podejmowanych decyzji, ponieważ pracują zespoły urzędników UM i innych instytucji, a o ich efektach pracy nic nie wiadomo.

 

CZYTAJ TEŻ: 28 pozycji w harmonogramie inwestycji na 2013 rok


Miasto uspokaja i zapewnia, że wie, co robi. Ulica Starowarszawska jest przeznaczona do realizacji w ostatnim okresie trwania TWK, czyli w roku 2014. W tej chwili projekt zdobywa ostatnie uzgodnienia, a urzędnicy przewidują, że do końca marca uzyskają pozwolenie na budowę. - Do tej pory prezydenta wszyscy atakowali za to, że sprzedaje nieruchomości, które są nieprzygotowane, czyli działki nieuzbrojone. A wtedy, kiedy porządkujemy infrastrukturę, to prezydent też dostaje po głowie. Chyba wszystkim w tym kraju się nie dogodzi – mówi Małgorzata Majczyna. - Działania takie podejmuje nie tylko UM, ale i inni gestorzy sieci. Swoją sieć uporządkowała gazownia, teraz zrobi to Zakład Energetyczny, który równolegle z nami kabluje swoje sieci. Zakład Energetyczny projektuje złącza kablowe, my przyłącza do posesji do linii rozgraniczających w śladzie istniejących dzisiaj przyłączy. W każdej chwili z tego przyłącza po działce można tak poprowadzić infrastrukturę, jak potrzebować będzie przyszły inwestor. Natomiast wjazdy w chodniku będzie podkreślać tylko inny kolor kostki, bo chodnik i tak musiałby być na całej długości ulicy. Zabudowa jest pierzejowa, więc nie ma dodatkowych elementów. Przypomnę tylko, że działki dostępne są z dwóch stron, a nawet z trzech: z ul. Pereca, niektóre od Zamkowej i Starowarszawskiej.

***

Zakres prac zarówno części I, jak i II Traktu Wielu Kultur nie był przypadkowy. Urzędnicy przypominają, że wynikał z głębokich analiz historyczno-konserwatorskich, które prowadzili w roku 2004 i 2007, a obie te koncepcje były prezentowane mieszkańcom. - Wówczas autorzy studium udowodnili, że TWK powinien biec ulicą Starowarszawską, bo właśnie ona jest historycznie bardziej uwarunkowana niż ul. Zamkowa. Starowarszawska już w średniowieczu była jedną z niewielu ulic, które wychodziły z Rynku w kierunku Warszawy poprzez Bramę Wolborską. Prowadziła do Zamku Królewskiego przez ulicę Wspólną bądź Pereca albo jakiś skrót, który wówczas funkcjonował. Ulicy Zamkowej nie było aż do połowy XIX wieku. W jej śladzie był rów odwadniający plac Czarnieckiego w kierunku rzeki Strawy. Uwarunkowania historyczne przemawiają więc za tym, żeby właśnie Starowarszawska była objęta projektem TWK – mówi dyrektor Biura Inwestycji Remontów.

Przypomnijmy, że pierwszą inwestycją w ramach TWK była instalacja monitoringu miejskiego. Ostatnią będzie remont ul. Starowarszawskiej.


Zainteresował temat?

3

0


Komentarze (9)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Buzek ~Buzek (Gość)01.03.2013 23:25

II etap TWK powinien obejmować całkowitą rozbiórkę ul. Starowarszawskiej. Uratowałoby kulturę w całym mieście ponieważ ta ulica, ten region to wylęgarnia szeroko pojętej patologii. A 23 mil przeznaczyć na inne społecznie pożyteczne rzeczy.

00


gość ~gość (Gość)26.02.2013 00:42

Radni też powinni ponosić koszty takich decyzji, bo przeciez głosują "za"

00


Judasz ~Judasz (Gość)26.02.2013 00:41

"PRAWICA" napisał(a):
Panie RADNY nie podoba Ci się to czy tamto to jako cichy koalicjant przedyskutuj to a PANEM Prezydentem w ciszy gabinetu a nie epatuj tym mieszkańców Piotrkowa Najlepiej określ się Ty i całe SLD czy jeżeli jest tak żle w Piotrkowie jesteście za lub przeciw referendum organizowanym przez PIO


jak to przeczytać? to jedno zdanie?

00


zet ~zet (Gość)25.02.2013 19:14

bo w PT władze nie mysla wogole przyszłosciowo. liczy sie tylko tu i teraz.

00


Redaktor Maj ~Redaktor Maj (Gość)25.02.2013 15:40

PIO już poparło stowarzyszenie demokratyczne, takich tuzów już nikt nie przeskoczy
http://naszpiotrkow.blogspot.com/

00


Marek Marecki Polska ~Marek Marecki Polska (Gość)25.02.2013 14:04

Ja też już nie wiem Czemu pJanek tak się zachowuje,
SLD za referendumy ?

00


LWEAK ~LWEAK (Gość)25.02.2013 10:23

Jeżeli jest tak beznadziejnie to SLD powinno się określić czy jest za referendum PIO czy nadal pozostają w cichej KOALICJI Z PRAWICĄ I PREZYDENTEM CHOJNIAKIEM

00


PRAWICA ~PRAWICA (Gość)25.02.2013 10:12

Panie RADNY nie podoba Ci się to czy tamto to jako cichy koalicjant przedyskutuj to a PANEM Prezydentem w ciszy gabinetu a nie epatuj tym mieszkańców Piotrkowa Najlepiej określ się Ty i całe SLD czy jeżeli jest tak żle w Piotrkowie jesteście za lub przeciw referendum organizowanym przez PIO

00


Paj ~Paj (Gość)25.02.2013 09:58

Co racja, to racja - budowa teraz 2 części tego szalonego pomysłu, to marnowanie naszych pieniędzy.

00


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat