Radni odrzucili porozumienie marszałka ws. przeniesienia piotrkowskiej porodówki! "Dlaczego każecie nam zwalniać lekarzy?"

Strefa FM Środa, 04 września 201929 9281
Podczas środowej, nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu Piotrkowskiego, dotyczącej tego zagadnienia, radni nie zgodzili się na zaproponowane warunki, głosując przeciwko porozumieniu w takiej formie. Największe emocje wzbudził zapis dotyczący pracowników. Niewykluczone więc, że w takiej sytuacji oddział...pozostanie w strukturach Powiatowego Centrum Matki i Dziecka...

Ładuję galerię...

Nadal nie wiadomo, kto od 1 października będzie odpowiadał za piotrkowski oddział położniczo-ginekologiczny. Wtedy minie bowiem trzymiesięczny okres związany z wypowiedzeniem Narodowemu Funduszowi Zdrowia umowy ryczałtowej przez dyrekcję Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim. Szpital tego dnia „wyjdzie" z tzw. sieci szpitali i oddziały, które w jej ramach funkcjonują, zostaną zamknięte, wśród nich m.in. odział położniczo-ginekologiczny. 4 września o godz. 12.00 w Starostwie Powiatowym w Piotrkowie rozpoczęła się nadzwyczajna sesja Rady Powiatu Piotrkowskiego. Druga już poświęcona tej sprawie, bo temat został przecież podjęty już w miniony piątek.

 

Na podstawie negocjowanej umowy pomiędzy powiatem piotrkowskim a Urzędem Marszałkowskim, porodówkę miał prowadzić Samodzielny Szpital Wojewódzki im. M. Kopernika, ale w budynkach placówki przy ul. Roosevelta. Okazało się jednak, że porozumienie może nie dojść do skutku. W piątek bowiem starosta Piotr Wojtysiak zarzucił wicemarszałkowi Zbigniewowi Ziembie, że warunki porozumienia zostały zmienione i są dla powiatu bardzo niekorzystne. A warunki są trzy. Pierwszy dotyczy samego szpitala – miejsca, w którym miałyby być leczone pacjentki. Województwo chce przejąć to miejsce co najmniej do końca przyszłego roku, może nawet na dłużej. To jednak wg P. Wojtysiaka mogłoby oznaczać straty dla powiatu i „ubezwłasnowolnić” władze powiatu, ws. zarządzania sporą częścią powierzchni szpitala przy Roosevelta. Drugi warunek dotyczy sprzętu, w tym przypadku strony wstępnie doszły do porozumienia. Najwięcej kontrowersji wzbudza jednak trzeci warunek, dotyczący pracowników porodówki. Starosta powiedział, że kadra mogłaby się przenieść w struktury szpitala wojewódzkiego. Na to jednak nie chce zgodzić się wicemarszałek, który twierdzi, że pracownicy się na to nie zgadzają. Z. Ziemba mówi, że w pierwszej kolejności trzeba dojść do porozumienia właśnie z kadrą. Pracownicy chcieliby oczywiście rozwiązania umów o pracę, ale to wiązałoby się z wypłatą odpraw, a to ogromne kwoty – rzędu prawie 5 mln zł, tymczasem powiatu po prostu na to nie stać.

 

Dlaczego każecie nam zwalniać pracowników? - pytała podczas sesji Eliza Bartkowska, dyrektor PCMD w Piotrkowie Trybunalskim. - Nawet w najczarniejszych snach nie przyszło mi do głowy, że ktokolwiek będzie wymagał ode mnie, że rozwiążę umowy ze swoimi pracownikami, których przecież tak trudno pozyskać i po wielu latach narażę ich na utratę pracy. Tym bardziej, że w większości są to pracownicy zatrudnieni na czas nieokreślony, z wieloletnim stażem pracy. Nie sądziłam, że wbrew obowiązującym przepisom, będzie to inna formuła niż przejście części zorganizowanego zakładu pracy z jednego miejsca do drugiego. Pracownicy powinni przejść do nowego pracodawcy na podstawie Kodeksu Pracy, a konkretnie art. 23', tylko w ten sposób interesy każdego z pracowników zostałyby zabezpieczone. Dysponuję czterostronicową wykładnią prawa w tej sprawie, którą przedstawiłam też dyrektorowi SSW im. M. Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim. Rozmawiałam też oczywiście z przedstawicielami szpitalnych związków zawodowych, którzy również uczestniczą w tej sesji. Często się spotykamy. Jeden z nich niedawno powiedział, że są chyba najlepiej poinformowani spośród pracowników wszystkich szpitali. Oczywiście chcieli wiedzieć na jakich zasadach pracownicy przejdą do drugiego szpitala, powiedziałam, że według zasad, opartych o obowiązujące przepisy prawne. Przedstawiciele dwóch związków zawodowych powiedzieli i mamy to w protokole, że są właśnie za takim przeniesieniem pracowników. Tylko taka formuła zagwarantuje im takie same warunki pracy, tymczasem pan dyrektor powiedział mi, że przyjmie pracowników, ale nie na takich warunkach. Gdybym zgodziła się na wypowiedzenia, pracownicy stanęliby przed dylematem: albo zgodzić się na lepsze warunki, albo szukać pracy w innym miejscu, czyli prawdopodobnie poza Piotrkowem Trybunalskim. Poza tym gdybym to zrobiła, musiałabym zapłacić 3 miliony 800 tysięcy złotych odpraw, doliczając do tego wartość sprzętu i straty wynikające z braku umowy najmu lokalu, ostateczna kwota wyniosłaby 4 miliony 700 tysięcy złotych. Jest dla mnie wysoce niezrozumiałe, dlaczego mamy oddać cały sprzęt, 2/3 powierzchni szpitala w bezpłatne użytkowanie i tylko wybranych pracowników? Na takich warunkach nie powinno się zawierać żadnych umów, to by była czysta niegospodarność i złamanie prawa - powiedziała Eliza Bartkowska.

 

Ostatecznie radni odrzucili to porozumienie, głosując przeciwko przyjęciu uchwały o następującej treści: "Wyrażenie zgody Zarządowi Powiatu Piotrkowskiego na podpisanie porozumienia z Zarządem Województwa Łódzkiego w przedmiocie zachowania ciągłości świadczeń zdrowotnych w zakresie ginekologii, położnictwa i neonatologii, w następstwie wypowiedzenia przez Powiatowe Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim Łódzkiemu Oddziałowi Wojewódzkiemu Narodowego Funduszu Zdrowia w Łodzi tzw. "umowy sieciowej", w treści proponowanej przez Zarząd Województwa Łódzkiego".

 

 

Zbigniew Ziemba powiedział, że taka decyzja uniemożliwi przejęcie porodówki przez SSW. W tej chwili nadal więc nie wiadomo, kto przystąpi do konkursu, ogłoszonego w tej sprawie przez pracowników NFZ. Piotr Wojtysiak, nie wykluczył jednak, że może to zrobić...PCMD, starosta podczas sesji sam wielokrotnie podkreślał, że warunki obecnego konkursu są dużo korzystniejsze...


Zainteresował temat?

3

5


Komentarze (29)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)05.09.2019 11:37

Pan w czerwonym krawacie to jego ekselencja Pan radny Michał Szymański zresztą bardzo ważna persona w Powiecie

21


lalala ~lalala (Gość)05.09.2019 11:55

A ja powiem tak po co było przenoszenie oddziału dziecięcego z Rakowskiej na Roosvelta to pan Cubała z Wojtysiakiem teraz wielki starosta co tylko bawić się umie a teraz likwidują ja jestem w ciąży i gdy będę rodzić a porodówki nie będzie pojadę do starostwa niech się martwią bo tam urodzę nie mam zamiaru gdzie indziej rodzić niż w piotrkowskim szpitalu tam jest fachowa pomoc już tam rodziłam a więc zamiast zabaw panie Wojtysiak niech te pieniądze pójdą na szpital

111


ale... ~ale... (Gość)06.09.2019 15:42

PSL mąci wodę aby łowić ryby. A Wojtysiak już szykuje sieci.

20


gość ~gość (Gość)05.09.2019 17:22

Ejjj jak to jest PiS w Radzie głosuje na PSL ludzie weźta ! To są jakieś jaja ! Panie ZIEMBA ale wstyd! Nawet Rada Pana wystawiła ! Tak żeśta ugrali! Mądre głowy ! Pan Minister musi mieć jakiś inny plan bo ten Wam nie wyszedł !

30


eskulap ~eskulap (Gość)05.09.2019 06:30

Brawo Pani Elizo, nie za darmo nazywają Panią "Caryca". Konieczko to tylko Agust.

107


Utopiec ~Utopiec (Gość)05.09.2019 12:33

Ježeli szpital przejmie prywatna osoba organa ścigania będą miały pole do działania .

50


ideowiec ~ideowiec (Gość)05.09.2019 11:24

Panie Ziemba, gdyby pan spełnił obietnice wyborcze w stosunku do 14.000 osób, które zagłosowały na PiS i przejął zarządzanie w Starostwie Piotrkowskim, ponieważ brakowało tylko jednego radnego dzisiaj Piotrków Trybunalski miałby dwa szpitale i wszystkie oddziały. Ale pan się zajął z panem Antonim M. przejmowaniem władzy w Sejmiku Łódzkim mieliście wówczas w nosie. Cytuje pana wypowiedź po wyborach samorządowych, .... "Jest realna szansa aby PiS przejął powiat i my to zrobimy". Więc teraz to się niestety zemściło. Nie możecie się teraz dogadać, skąd teraz weźmiecie wszyscy "mądrzy panowie"i "mądra pani dyrektor" ciężkie pieniądze na odprawy dla pracowników ? znów z kredytu? Już pracownicy otrzymali wypowiedzenia i termin biegnie nie ubłagalnie. Wygląda na to, że to PSL rozegrał PiS w Piotrkowie a nie odwrotnie. Było 8 radnych z PiS w radzie powiatu, a wczoraj zagłosowało 4. Wygląda na to, że 4 już się przebarwiło na "zielono". szybko zapomnieli , kto na nich głosował.

42


gość ~gość (Gość)05.09.2019 10:15

A gdzie pani Radziszewska madrowala się i co cicho sza nic nie kuma

94


Atena ~Atena (Gość)05.09.2019 09:58

Kłamstwo i hipokryzja, przeciez juz dostalismy wymowienia, lekarze,pielegniarki,połozne, wszyscy poza tymi na umowach stałych i jakos o nas nikt sie nie martwi. Zreszta nie mam ochoty juz pracować w tym bałaganie, wstyd wobec pacjentow bo nie wiadomo co im powiedziec. Niech juz zakonczą ten cyrk. W normalnym zakładzie ludzie dostaja odprawy, tu tylko o kase chodzi, troska o zaloge jest fałszywa i tylko tuman tego nie rozumie.

120


luuciann ~luuciann (Gość)05.09.2019 05:52

gosie wescie do rady ona wyjdzie zawsze na ulice ze swoją załogą

32


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat