Rada Powiatu przeciwko zakupowi środków higienicznych dla kobiet

Powiat PiotrkowskiRegion Czwartek, 29 kwietnia 202120 2701
Radni powiatowi podczas ostatniej sesji odrzucili petycję „w sprawie umieszczenia skrzynek ze środkami higienicznymi na czas menstruacji w miejscach użyteczności publicznej i budynkach samorządu”. Propozycję partii Lewica Razem za zasadną uznał tylko Oskar Kuliński z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. - Początkowo tytuł petycji mógł wydawać się zaskakujący. Jednak jej treść była merytoryczna i opierała się ona na rzetelnych danych – komentuje swoje poparcie radny.
fot. profil facebookowy Różowa Skrzyneczka

 

O ile dla panów problem braku dostępu do środków higienicznych może być zaskakujący, niezrozumiały czy wydawać się nawet zabawny to zupełnie inaczej sprawę tę postrzegają panie. - Pewnie znacie to nerwowe przeszukiwanie wszystkich kieszonek w torebce w poszukiwaniu podpaski. I błagalne szeptanie do koleżanki z nadzieją, że może ona jest przygotowana na krwistą niespodziankę - zwracają się do pań przedstawicielki inicjatywy Różowa Skrzyneczka, , która ma na celu zapewnienie kobietom dostępu do środków higienicznych w przestrzeni publicznej.


- Niech rzuci kamieniem ta, której okres nigdy nie zaskoczył pojawieniem się „nie na czas”. Nas zaskoczył. Każdą. I to nie raz. Zaskoczył w pociągu, w kawiarni, w pracy, na randce. I za każdym razem wymuszał uaktywnienie hiperkreatywności, determinowanej strachem przed publicznym paradowaniem z wielką, czerwoną plamą na pupie. W publicznych toaletach powstają najbardziej nieprawdopodobne pomysły na zwiększenie chłonności szarego papieru, mówię Wam – mówi aktywistka Różowej Skrzyneczki.


Autorzy petycji do Rady Powiatu zwracają uwagą na jeszcze poważniejszy aspekt całej sprawy. Przedstawiciele łódzkich struktur okręgowych Lewicy Razem przypominają, że różnymi formami ubóstwa dotkniętych jest od 4% do nawet 13% wszystkich Polaków, a w kobiety należące do tej grupy uderza ono podwójnie.


- Wszystkie wykluczone ekonomicznie osoby, które menstruują są automatycznie objęte również ubóstwem menstruacyjnym tj. niemożnością zapewnienia sobie środków higienicznych. Fizjologiczne zjawisko menstruacji nie powinno wpływać na jakość życia oraz zdrowie osób, które dotyka. Osoby dotknięte tą formą ubóstwa są często wykluczone z edukacji, pracy oraz innych sfer życia ze względu na brak środków czystości niezbędnych podczas krwawienia miesiączkowego. Powoduje to wykluczenie społeczne, a co za tym idzie godzi w godność człowieka – czytamy w petycji.


Argumenty zawarte w piśmie nie przekonały jednak powiatowych radnych. Postulat za bezzasadny uznała najpierw Komisja Skarg, Wniosków i Petycji, a do tej opinii podczas sesji Rady Powiatu przychyliło się 18 radnych – wśród nich były także cztery panie. W tej sprawie nie zagłosowała Anna Pietraszko, a Janusz Błaszczyński wstrzymał się od głosu. Jedynym radnym, który poparł rozmieszczenie skrzynek na terenie powiatowych budynków użyteczności publicznej był od zawsze związany z lewicą Oskar Kuliński.


- Rada Powiatu uznała, iż ze względu na trwającą pandemię, powiat nie powinien obecnie zajmować się tym problemem. W kolejnych latach takie rozwiązanie nie jest wykluczone. Na pewno petycja odniosła skutek edukacyjny, gdyż można było odnieść wrażenie, że wielu radnych na kilku etapach rozpatrywania tej sprawy nie miało do końca świadomości nad czym głosuje – komentuje odrzucenie petycji, pochodzący z Gorzkowic radny.


Zainteresował temat?

1

6


Komentarze (20)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

5g ~5g (Gość)30.04.2021 20:52

Niezła bzdura.

40


sis ~sis (Gość)30.04.2021 12:09

Dziwi mnie obiektywizm tego portalu!!! Piszą artykuł o jakiś bzdurach a przecież na tej sesji była ważniejsza sprawa jak skarga na Starostę , o tym cicho szaaaaa!!!!!!!!!!!!!A mówią że media publiczne są nieobiektywne, a prywatne tym bardziej!!!!!!!! Dziennikarstwo na najwyższym poziomie hi hi

51


śmieszek ~śmieszek (Gość)30.04.2021 12:20

cyt. "Pewnie znacie to nerwowe przeszukiwanie wszystkich kieszonek w torebce w poszukiwaniu podpaski. I błagalne szeptanie do koleżanki z nadzieją, że może ona jest przygotowana na krwistą niespodziankę" - i tak zaczyna się.. horror. Teraz tylko czekać jak ów "dramat" w Starostwie Piotrkowskim podchwycą media krajowe. Oj będzie się działo...

10


łosiedlowy łoś ~łosiedlowy łoś (Gość)29.04.2021 18:37

Cytuję:
Wszystkie wykluczone ekonomicznie osoby, które menstruują są automatycznie objęte również ubóstwem menstruacyjnym tj. niemożnością zapewnienia sobie środków higienicznych. Fizjologiczne zjawisko menstruacji nie powinno wpływać na jakość życia oraz zdrowie osób, które dotyka. Osoby dotknięte tą formą ubóstwa są często wykluczone z edukacji, pracy oraz innych sfer życia ze względu na brak środków czystości niezbędnych podczas krwawienia miesiączkowego. Powoduje to wykluczenie społeczne, a co za tym idzie godzi w godność człowieka – czytamy w petycji.


Jakoś tak automatycznie przypomniał mi się film "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz" i monolog płynący z hotelowego telewizora ("W warunkach rzeczywistości przedwrześniowej...").
Powyższy tekst powinien zostać umieszczony w encyklopedii jako zobrazowanie pojęcia "bełkot".
Jeśli człowiek nabrał już przekonania, że głupiej to już chyba być nie może, to zaraz wynurzy się jakiś lewak i domaga się rozwiązywania stworzonego przez siebie problemu.
Jeszcze, zdawałoby się całkiem niedawno, człowiek się zastanawiał, jakim to wiekiem oświecenia i postępu będzie zbliżający się XXI wiek. Zaczęła się już trzecia dekada XXI wieku i z przerażeniem musimy przyznać, że to zwykły debilocen.
Co poszło nie tak?!

101


Femini ~Femini (Gość)29.04.2021 16:58

W czasach kiedy my kobiety pragniemy dostępność tabletki dzień-po i darmowej antykoncepcji , radni sugerują, że my pragniemy darmowych podpasek, waty, chusteczek bo nie radzimy sobie z czymś tak naturalnym jak menstruacja.

71


Biedroń ~Biedroń (Gość)29.04.2021 21:46

Takimi pomysłami Lewica tylko utwierdza w przekonaniu że nie ma dla Niej miejsca w obecnym świecie są oderwani od rzeczywistości .

83


ss ~ss (Gość)29.04.2021 20:05

Śmiechu na sali !!! Lewica i Pan radny Oskar Kuliński , który ją reprezentuje chyba urwał się choinki!!!! WSTYDDDDDDDDDD, ta lewica to jakiś Kabaret, niech Pan Oskar, jak się nudzi to niech ze swojej diety kupuje i sam wybiera , czy ze skrzydełkami, zapachowe, kolorowe czy tęczowe????????????

113


Helena ~Helena (Gość)29.04.2021 15:27

Przestańcie ośmieszać kobiety ukazując je jako tempe dzidy nie umiejące w torebkę wsadzić podpaski....O luuudzie radnym to się chyba nudzi.

139


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)29.04.2021 19:11

I jeszcze karnistry z bęzyną co jakiś odcinek na wypadek gdyby ktoś zapomniał zatankować. Paranoja!!!

91


Nono ~Nono (Gość)29.04.2021 15:34

Problemem? Ponad połowa ludności powiatu to kobiety! To nie problem, tylko codzienność i życie. Nie wierzę w to co czytam...

124


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat