Rada Miasta zawierzyła Piotrków Sercu Maryi (AKTUALIZACJA)

ePiotrkow Poniedziałek, 26 listopada 2018376 32365
Piotrków Trybunalski został zawierzony Niepokalanemu Sercu Maryi, Królowej Polski. Stanowisko w tej sprawie podjęli radni w środę podczas drugiej w nowej kadencji sesji Rady Miasta. 13 radnych głosowało za, 2 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu.

Ładuję galerię...

Piotrków Trybunalski od setek lat jest związany z kultem maryjnym. W wielu kościołach w naszym mieście wielką czcią wiernych otaczane są różne maryjne wizerunki, a najpiękniejszym świadectwem oddania Piotrkowa Trybunalskiego Matce Bożej są koronowane obrazy Matki Bożej Piotrkowskiej oraz Matki Bożej Trybunalskiej – czytamy w uzasadnieniu do uchwały. 

 

- Zawierzać można konkretne sprawy związane z brakiem pracy, trudnościami materialnymi, zdrowiem, kondycją rodziny – mówił podczas sesji ks. dziekan Stanisław Nowacki z parafii NSJ. - Jest to inicjatywa wielu osób mocno zaangażowanych w życie kościoła na terenie Piotrkowa, członków różnych wspólnot, grup, stowarzyszeń, które chcą swoją wiarę poszerzać i modlić się również za innych nawet za tych, którzy tego nie chcą – dodał Jacek Tworkowski z Forum Ruchów Katolickich. 

 

Przeciwko stanowisku RM głosowali  Marlena Wężyk-Głowacka i Jan Dziemdziora.

 

- Słuchając dzisiejszych wypowiedzi, zastanawiałam się czy jestem w kościele, czy na lekcji religii, czy na sesji RM. Bo uważam, że podczas obrad powinno się podejmować strategiczne decyzje służące rozwojowi naszego miasta. Nie wiem czy czekamy na cud, bo w ostatniej wypowiedzi, jaka padła w Strefie FM z ust przewodniczącego Błaszczyńskiego wynika, że zawierzenie ma ruszyć rozwój miasta. W takim razie nic nie robimy, czekamy na cud  – podkreślała radna Wężyk-Głowacka.

 

- Pozwolę sobie zacytować tezę, jaką wygłosił papież Franciszek: "Państwa muszą być świeckie, bo te wyznaniowe źle kończą". Nie chcę tu robić za jasnowidza, że nieuchronnie zmierzamy do swego rodzaju fundamentalizmu. Jestem daleki od tego, ale obyśmy nie zaszli zbyt daleko - mówił z kolei J. Dziemdziora. 

 

- Będę głosował za, bo mam nadzieję, że w sercach radnych zagości od tej chwili uczciwość, a nie zdrada, chęć zabiegania o władzę i pieniądze na gruncie samorządowym, i że przestaniecie wykorzystywać kościół na gruncie prywatnym – zadeklarował z kolei radny Piotr Gajda z PiS.

 

Kilku radnych nie wzięło udziału w głosowaniu w tym m.in. Dariusz Cecotka. - Stwierdziłem, że takie obnoszenie się z wiarą jest nie w porządku. Jeśli chcemy się modlić, jest od tego kościół. (…) Nie powinniśmy się tym zajmować, mamy wiele innych rzeczy do zrobienia. Wiara jest w każdym z nas i powinniśmy się tego trzymać – powiedział w rozmowie z mediami.

 

Uroczystość zawierzenia zaplanowana jest na 8 grudnia w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Piotrkowie.

 

 

 

 


Zainteresował temat?

15

32


Komentarze (376)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

dsad ~dsad (Gość)27.12.2018 08:36

Zgraja ciemnej masy okraszona obłudą szerząca hipokryzję wśród swoich wyborców. Demokracja to ustrój, w którym rozum przegrywa z rozsądkiem.

20


Paweł ~Paweł (Gość)30.11.2018 22:59

Gorąco popieram, pokładam ufność i mam w sercu nadzieję, że wszystkie zaniedbane przez Prezydenta i Radę piotrkowskie sprawy ( w tym nawierzchnia, chodniki, zagrażające ludziom nasadzenia na ulicy Kwiatowej), które do tej pory definiowałem jako zapomniane przez Boga i ludzi będą od tej pory zapomniane tylko przez ludzi.
Wyrażam głębokie oburzenie wobec prześmiewczych głosów mówiących o dublowaniu zawierzenia. Z technicznego punktu widzenia jest to tak zwana redundancja, która zawsze minimalizuje ryzyko i zwiększa szansę odniesienia sukcesu, a przecież sprawy miasta i ludzi leżą nam wszystkim głęboko na sercu i żadnej drogi porzucać i lekceważyć nie wolno.
Zaniepokojony jestem, wszelako, gdy czytam o ponowieniu, a nie dublowaniu. Dojmująca bojaźń i drżenie ogarniają me serce na najmniejszą nawet oznakę zwątpienia - czyżby poprzednie było nie do końca skuteczne? Nie, tak myśleć nie wolno. Mój słaby, ułomny, ludzki umysł, puch marny i wietrzna istota nie jest w stanie ogarnąć spraw oraz idei wielkich i ponadczasowych.
Jedna i ostatnia wątpliwość dręczy mnie i nie daje spokoju - nie składamy aby zbyt wielkiego ciężaru na utrudzone barki Najświętszej Maryi Panny? Tej samej, obarczonej już mnogością polskich problemów, tragizmem ludzkich ( czytaj - polskich ) losów, martyrologią dziejów Przenajświętszej Rzeczpospolitej? Wiem, że podoła, ale może ludzie zechcieliby pomóc, wziąć się do pracy i zdjąć z Jej ramion brzemię, które na Nią nałożyliśmy nawet o zgodę nie pytając. Ja, jako rzekłem, puch marny, dusza błądząca, człek w sprawach boskich zagubiony, pokornie czoło chyląc, spytać chciałbym, swą śmiałością strwożony, czy opracowano wzorcowy zestaw modlitw dla każdej dzielnicy, by trud budowania wielkości Piotrkowa na barki mieszkańców przenieść, doli Pana Prezydenta i Rady Miasta w zbożnym dziele budowania świetlanej przyszłości miasta ulżyć i każdemu szansę dać na dołożenie własnej, skromnej cegiełki do tego wiekopomnego, strzelistego, zatrważającego maluczkich wizjonerstwem i przenikliwością, niezwykłego dzieła. Zobowiązanie wobec przyszłych pokoleń podejmując, wolę i deklarację wyrazić powinniśmy, by o mieście naszym głośniej było, bo głośno już jest, a inni patrzyli na nas z zachwytem,zazdrością, podziwem i uwielbieniem. Patrzących z politowaniem zmieciemy siłą naszego entuzjazmu, jak górski potok, który wody swoje niosąc, głazy omija, a cząstki drobne porywa i niesie w otchłań morskich toni na wieczne zapomnienie.

35


obywatel PT ~obywatel PT (Gość)10.12.2018 12:05

Matko Boska Wszystkich Przezwisk... Takiego ciężaru nie uniesie sam Pan Bóg. I pomyśleć, że gdy rodziła Jezusa miała po prostu MARIA na imię. Nie dziwię się dewotom uwiecznionych na fotach, na filmiku... ale... Panie Prezydencie!!! Jest Pan człowiekiem wykształconym... żyje Pan i rządzi (???) w XXI wieku... Co w Pana wstąpiło?...
A może coś na Pana ZSPĄPIŁO???
Choć w Pana przypadku podejrzewam chłodną kalkulację. Teraz cokolwiek złego stanie się w PT, z czystym sumieniem odpowie Pan: "Nasza Patronka nas opuściła"...
I zrozumiem. Też jestem mężczyzną. Wszystkiemu złu winne są kobiety...

31


Altzar ~Altzar (Gość)04.12.2018 08:59

To jest świetne! Gdy cała młodzież się rozjedzie, miasto utonie w długach a inwestorzy opuszczą jego granice będzie można powiedzieć że Bóg tak chciał. Geniusz!

41


gość ~gość (Gość)29.11.2018 10:30

W pierwszej chwili myślałem że to jakieś żarty a to się dzieje naprawdę. Średniowiecze powróciło

133


ksiądz ~ksiądz (Gość)02.12.2018 10:10

Haha no to będzie mnóstwo pracy XD Ale średniowiecze, zamiast myślenia, rozwijani edukacji i technologii. Ale was kościół okrada, a wy brani od tyłu, klaszczecie gwałcicielowi.

22


gość4 ~gość4 (Gość)28.11.2018 14:15

Rada gminy oraz organy wykonawcze gminy (wójt, burmistrz, prezydent miasta) mogą być odwołane w wyniku referendum lokalnego. Referendum w sprawie odwołania obu albo tylko jednego z tych organów przeprowadza się na wniosek co najmniej 10% uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy, a w przypadku odwołania wójta (burmistrza, prezydenta miasta) – także z inicjatywy rady gminy. Wniosek mieszkańców może zostać złożony po upływie 10 miesięcy od dnia wyboru organu. Zamiast gadać trzeba działać. Do sierpnia tzebrać podpisy i pożegnać tych państwa.

372


gosć7 ~gosć7 (Gość)30.11.2018 10:09

Zbojkotować msze 8 grudnia. Niech księża sobie z politykami siedzą, w swoim towarzystwie czują się najlepiej. Z mieszkańcami i wiernymi i tak się nie liczą.

50


aleksy ~aleksy (Gość)30.11.2018 04:29

Odkąd niejaki Jan Kazimierz Waza, mocny kandydat do tytułu najgorszego władcy w dziejach Rzeczypospolitej, dokonał jej zawierzenia tzw. Matce Boskiej, owa wyimaginowana Żydówka tak troskliwie "opiekowała się" tym biednym krajem, że przez 300 lat miał przerąbane. Polecam uwadze.

100


szeroka droga ~szeroka droga (Gość)29.11.2018 23:55

Szanowni radni powinni teraz otworzyć Biblię i zobaczyć czego w swej niewiedzy się dopuścili...

80


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat