Przyrodnicza perła województwa łódzkiego. Zabytkowy park w Woli Krzysztoporskiej

ePiotrkowRegion Środa, 27 maja 20208 6328
Cieszy oczy, zachwyca, przypomina o odległej historii, ale też jest doskonałym miejscem wypoczynku. Mowa o zabytkowym parku w Woli Krzysztoporskiej, którego rewitalizację kwotą prawie 2 mln zł wsparł Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Prace zakończyły się w kwietniu 2020 r.

Ładuję galerię...

- Długo walczyliśmy, by zdobyć środki na rewaloryzację tego parku, bo wiemy, jak zależało na tym mieszkańcom Woli Krzysztoporskiej. Bardzo cieszymy się, że Fundusz uznał nasz projekt za dobrze przygotowany i na tyle interesujący, żeby przyznać nam dofinansowanie. Dzięki temu w stolicy gminy powstało kolejne miejsce do wypoczynku i rekreacji z placem zabaw, siłownią plenerową, a nawet stolikami do gry w szachy – oczywiście wszystko w otoczeniu pięknej przyrody – mówi wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek.

 

Koszt wszystkich prac budowlanych to 2 mln 153 tys. 17,45 zł. Na realizację tego przedsięwzięcia Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi udzielił gminie Wola Krzysztoporska wsparcia w ramach programu priorytetowego „Przyrodnicze perły województwa łódzkiego – program rewaloryzacji parków – III edycja”. Jego wysokość określono na 1 mln 973 tys. 482 zł (dotacja 1 mln 478 tys. 734 zł, pożyczka 494 tys. 748 zł).

 

A celem tej kompleksowej rewaloryzacji zabytkowego parku było przywrócenie jego walorów historycznych, przyrodniczych i krajobrazowych, do których tak przywiązani są mieszkańcy stolicy gminy. Rewitalizacja tej przestrzeni i przywrócenie jej do życia pozwoliły stworzyć miejsce spotkań, animacji, edukacji historycznej i przyrodniczej dla młodych pokoleń. Park stał się miejscem łączącym historię z teraźniejszością. Elementy małej architektury (ławki, stoliki, krzesła), a także plac zabaw dla dzieci i siłownia plenerowa zdecydowanie uatrakcyjniły ten teren. Gruntownej konserwacji poddano zbiornik wodny stanowiący centralny punkt parku. Dzięki stworzeniu na tym ponad 2-hektarowym obszarze wnętrz parkowych opartych o najcenniejsze okazy starodrzewia (jesion nad dawnym stawem, buk we wschodniej części, lipa pomnikowa, jesiony i dęby w centralnej części) ukazane zostało to, co było najcenniejsze dla tego obiektu z czasów jego powstania na początku XX w. Pojawiły się też nowe nasadzenia. Historyczny układ ciągów spacerowych podkreślają latarnie nawiązujące stylistyką do tych gazowych z początku XX wieku. Dzięki temu park jest też znacznie bardziej przyjazny dla odwiedzających go wieczorami.

 

Prace prowadzone były w latach 2019 – 2020.

 

 

 

 

 

(źródło: Urząd Gminy Wola Krzysztoporska) 


Zainteresował temat?

3

0


Komentarze (8)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)29.05.2020 12:11

Gdzie jest fontanna? ja się pytam ????

00


Krężniak ~Krężniak (Gość)27.05.2020 21:59

W tym parku był mój pierwszy raz

40


gość ~gość (Gość)28.05.2020 06:49

Piękna sprawa park cudo, pamiętam go z przed 50 lat, muszla, łabędzie, pawie-jest jedno ale panie wójcie- te błędy na tablicach informacyjnych, zmieńmy je pozdrawiam i dziękuję za doprowadzenie parku do takiego stanu, niech nam służy.

10


gość ~gość (Gość)27.05.2020 19:20

Pięknie zrobiony park,naprawdę miło tam być.

10


gfhg ~gfhg (Gość)27.05.2020 16:05

po co im park, jak kawałka drogi porządnej nie ma.
przejedźcie się za cmentarz, koło ścieków, to zobaczycie w jakim stanie będą wasze auta.

52


@@@@ ~@@@@ (Gość)27.05.2020 11:29

Wejść do niego można i dzieci na placu zabaw mogą się bawić, czy Billi Gates zabronił???

32


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat