Przyroda czy turystyka? Ruszyły konsultacje w sprawie zagospodarowania terenów wokół jeziora Bugaj

ePiotrkow Środa, 22 maja 201942 5858
Najważniejsza jest przyroda i czysta woda w jeziorze – to główny wniosek płynący z pierwszego dnia warsztatów (konsultacji) w sprawie zagospodarowania terenów wokół Bugaja, które zorganizowano we wtorek (21 maja) w Urzędzie Miasta przy ul. Szkolnej w Piotrkowie.

Ładuję galerię...

Miasto do zadania przygotowuje się od lat. Cel ma zostać osiągnięty w obecnej kadencji samorządu. Urząd postanowił wyłonić – w drodze przetargu – firmę, która zajmie się opracowaniem koncepcji zagospodarowania terenów na Wierzejach. Wygrała firma Pheno Horizon i to właśnie ona zorganizowała wtorkową „burzę mózgów” (cz. II konsultacji w środę 22 maja, godz. 16.00).


- Chcemy poznać oczekiwania mieszkańców, władz miasta, ekspertów, ekologów. Szukamy też problemów, na które nasza koncepcja będzie mogła odpowiedzieć, by w konsekwencji uzyskać kompleksową koncepcję zabudowania i zagospodarowania tego obszaru – mówił organizator warsztatów Maciej Kowalczyk z Pheno Horizon.


We wtorkowych warsztatach uczestniczyli mieszkańcy miasta, urzędnicy, przedstawiciele Piotrkowskiego Towarzystwa Przyrodniczego, radni. Wnioski? Pierwszy to taki, by przy zagospodarowaniu tego terenu za bardzo nie ingerować w przyrodę. Obecny na sali ichtiolog zaznaczał, że podstawą jest czysta woda, a to oznacza, że stanowczo niewskazane jest usuwanie pasa roślinności wzdłuż brzegów jeziora. W przeciwnym razie w Bugaju pojawią się sinice. Ekspert zauważył też, że nasze jezioro jest niezwykle bogate w ryby, te co prawda raczej nie nadają się do jedzenia, ale Bugaj to raj dla wędkarzy, a fakt ten można (powinno się) wykorzystać turystycznie.


- Chciałabym, żeby pojawiła się tam jakaś infrastruktura dla mieszkańców – ławeczki, stoliki do grillowania. Poza tym doposażenie kąpieliska „Słoneczko” w różne sprzęty. Na głównej części zbiornika można zrobić małą rekreację choćby w postaci rowerków wodnych – mówiła radna Piotrkowa i przewodnicząca Rady Osiedla Wierzeje Krystyna Czechowska. - Myślę, że pierwszym etapem tych zmian będzie ścieżka rowerowa, która wkrótce powstanie przy Bugaju, poprawi się dostępność do tego terenu. Pamiętajmy, że na części zbiornika jest tzw. użytek ekologiczny.


Wiceprezydent miasta Adam Karzewnik przypomniał, że jednym z najważniejszych punktów programu wyborczego Krzysztofa Chojniaka było właśnie zagospodarowanie terenów wokół jeziora. - Chcielibyśmy, by koncepcja, która powstanie zadowoliła wszystkich, i wędkarzy, i mieszkańców, i przyrodników, ale musimy mieć świadomość, że wszelkie przedsięwzięcia wiążą się z wydatkami – mówił A. Karzewnik. - Oczywiście będziemy starać się o środki zewnętrzne. Na pewno pojawią się takie możliwości czy z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, czy z Urzędu Marszałkowskiego. Na pewno nie zrealizujemy tego zadania w ciągu jednego roku.


Firma Pheno Horizon ma czas do końca lipca na opracowanie koncepcji zagospodarowania terenów na Wierzejach.


Zainteresował temat?

5

2


Komentarze (42)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

kiki ~kiki (Gość)24.05.2019 11:39

Temat wałkowany już chyba ze 30 lat. Nic nie zrobią z tym bagnem i radzę się z tym oswoić mieszkańcy zasiedmiopiotrkowskiegogrodu.

00


Nic nie rozumiem ~Nic nie rozumiem (Gość)22.05.2019 13:01

To jak oni wygrali przetarg skoro dopiero teraz chcą poznać oczekiwania wobec tego miejsca?

60


Wierzeje ~Wierzeje (Gość)22.05.2019 13:43

Cyt,, Obecny na sali ichtiolog zaznaczał, że podstawą jest czysta woda, a to oznacza, że stanowczo niewskazane jest usuwanie pasa roślinności wzdłuż brzegów jeziora. W przeciwnym razie w Bugaju pojawią się sinice. Ekspert zauważył też, że nasze jezioro jest niezwykle bogate w ryby, te co prawda raczej nie nadają się do jedzenia, ale Bugaj to raj dla wędkarzy, a fakt ten można (powinno się) wykorzystać turystycznie."
1. Zarośnięty brzeg i brak konserwacji sprzyja dzikim wycinkom roślinności - wystarczy zbudować 20- 25 pomostów dla normalnego wędkowania
2. Jak woda jest czysta to dlaczego ryby nie nadają się do jedzenia ?
3. Jak nie będzie ryby i pomostów to nie będzie wędkarzy więc gdzie atrakcja turystyczna - ktoś tu się rozjechał w opiniach ?
4. Roślinnością zarasta środek zbiornika nie tylko brzegi !!!

62


Ryba ~Ryba (Gość)22.05.2019 11:02

"Ryby raczej nie nadają się do jedzenia" - hmmm, to ciekawe. A dlaczego???

60


wojciech ~wojciech (Gość)22.05.2019 09:49

niczego nie zabudowywać ! zrobić park, dużo drzew, alejki, duży trawnik do piknikowania,jakiś plac zabaw dla dzieci , małe altanki i już.

152


mom ~mom (Gość)23.05.2019 07:38

Magistrat dał ogromną plamę z mediateką (teraz zbiera żniwo) i szuka usprawiedliwienia dla kolejnego niewypału ........... i będzie "to nie my, to mieszkańcy" ............ świadczy to o braku odpowiedzialności Magistratu, za podejmowane decyzje.
Miasto jest zakorkowane ......... kiedy decyzje w tym kierunku ? ? a może tylko zostaną zmienione sygnalizacje i będzie "ale narobiliśmy"

52


cwaniak z miejskiej gazowni ~cwaniak z miejskiej gazowni (Gość)22.05.2019 14:41

Chojniak to żyje ?? na Jaju Kacperek,na spotkaniu Karzewnik,po co nam prezydent,którego nie ma ?!

102


karwaTwa ~karwaTwa (Gość)23.05.2019 06:06

przyrody to juz nie ma nad bugajem jak mozna wybudować obwodnice miasta koło rezerwatu przyrody jezioro bugaj jest tak zarosniete a woda taki ma zapach ze szkoda słow od lat nic sie tam nie robi a plany były taakie piekne budowa mola itd i nic nie ma miejsze miasteczka maja swoje kompielisko a my co nazywamy kapieliskiem smieszne to jest

52


Jak powszechnie wiadomo... ~Jak powszechnie wiadomo... (Gość)22.05.2019 22:03

... przyroda wyklucza turystykę.

60


gość ~gość (Gość)22.05.2019 21:30

Trzeba zrobić drugiego Fokusa na wodzie i jeszcze smażalnie ryb.

40


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat