Przygotowują materiały do próbnego egzaminu ósmoklasisty

PAPKraj Piątek, 27 marca 20206 2314
Centralna Komisja Egzaminacyjna i okręgowe komisje egzaminacyjne przygotowują materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty. Arkusze będę publikowane na ich stronach internetowych w kolejnych dniach: 30, 31 marca i 1 kwietnia - poinformowało MEN.
pxhere.com

"Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne przygotowują materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz języków obcych nowożytnych (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego). Zainteresowane szkoły będą mogły przeprowadzić taką próbę od 30 marca do 1 kwietnia br." - poinformowało w czwartek Ministerstwo Edukacji Narodowej.

 

Jak zaznaczono w komunikacie resortu: "propozycja próbnego egzaminu to element wspólnych działań CKE i Ministerstwa Edukacji Narodowej, aby w czasie zawieszenia zajęć w szkołach, wesprzeć dyrektorów w ich bieżących zadaniach".

 

Od 12 marca do 10 kwietnia zajęcia stacjonarne w szkołach i przedszkolach są zawieszone. Od środy 25 marca szkoły mają obowiązek nauczania na odległość.

 

"Co roku wiele szkół przeprowadza próbne egzaminy. Obecnie, mając na uwadze wyjątkową sytuację zawieszenia zajęć w szkołach, wspólnie z Centralną Komisją Egzaminacyjną chcemy wspomóc dyrektorów i nauczycieli również w kwestii organizacji próbnych egzaminów dla ósmoklasistów, aby mogli oni skupić się na realizacji zadań w nowej sytuacji" – podkreślił cytowany w komunikacie minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

 

Materiały obejmą zarówno arkusze w wersji standardowej, jak i te dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami. Wszystkie materiały, w tym nagrania w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języków obcych nowożytnych, zostaną zamieszczone na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (cke.gov.pl) oraz na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych.

 

Będą one publikowane na stronach internetowych CKE oraz OKE około godziny 9.00 w trzech kolejnych dniach: 30 marca (poniedziałek) - język polski; 31 marca (wtorek) - matematyka; 1 kwietnia (środa) – języki obce nowożytne.

 

CKE przygotowała również zasady oceniania rozwiązań zadań. W pierwszej kolejności zostaną one przekazane wyłącznie dyrektorom szkół podstawowych, w których w 2020 r. jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty, za pośrednictwem systemu informatycznego SIOEO. Dyrektorzy będą proszeni o udostępnienie tych dokumentów nauczycielom, którzy podejmą decyzję o ocenieniu prac przekazanych przez uczniów. 8 kwietnia zasady oceniania zostaną zamieszczone na stronie internetowej CKE.

 

"Zachęcamy do tego, aby szkoły, które zechcą wziąć udział w próbnym egzaminie, przekazały uczniom informację o terminie jego przeprowadzenia. Wskazane jest, aby uczniowie – po pobraniu materiałów ze strony CKE lub wybranej OKE – rozwiązali zadania w domu w takim czasie, jaki jest przeznaczony na wykonanie zadań na egzaminie, zapisując swoje rozwiązania w ustalonej przez szkołę/nauczyciela formie, np. w pliku w edytorze tekstów, na wydruku (należy jednak pamiętać, że nie każdy uczeń dysponuje w domu drukarką), korzystając z karty odpowiedzi, która będzie zamieszczona na stronie razem z arkuszem (plik edytowalny, w którym odpowiedzi będzie można zapisać komputerowo albo odręcznie) lub na zwykłej kartce papieru, numerując kolejno rozwiązywane zadania" - czytamy w komunikacie MEN.

 

"Proponujemy również, aby uczniowie przesłali swoje rozwiązania do nauczycieli (np. e-mailem w formie uzupełnionych plików lub zdjęć poszczególnych kartek rozwiązań), którzy – korzystając ze szczegółowych zasad oceniania rozwiązań zadań – będą mogli te odpowiedzi sprawdzić i ocenić oraz przekazać uczniom informację zwrotną, np. w postaci krótkiego komentarza w e-mailu, podczas spotkania on-line (indywidualnego albo z grupą), w postaci komentarzy w pliku (w przypadku, jeśli uczeń przesłał odpowiedzi w pliku edytowalnym)" - proponuje resort.

 

"Jeżeli nie będzie to możliwe, można rozważyć przekazanie zbiorczej informacji wszystkim uczniom (np. prowadząc z uczniami <<rozmowę>> w formie tworzonego wspólnie dokumentu na jednej z dostępnych platform umożliwiających wspólną pracę) już po ogłoszeniu zasad rozwiązań zadań na stronie CKE (8 kwietnia br.)" - zaznaczono.

 

MEN zwraca się do dyrektorów szkół, by zadbali o to, aby w próbnym egzaminie mogli wziąć udział wszyscy uczniowie, którzy wyrażą taką chęć. "Jeżeli dany uczeń nie ma w domu dostępu do internetu, należy rozważyć możliwość przekazania mu arkuszy w formie wydruków lub przygotowanie wydruków do odbioru w szkole" - zaleca.

 

Resort edukacji informuje, że przeprowadzenie próbnego egzaminu ósmoklasisty jest dobrowolne. "Centralna Komisja Egzaminacyjna proponuje, aby próbny egzamin ósmoklasisty został przeprowadzony w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu (np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów), choć mam pełną świadomość, że w warunkach domowych może to być trudne do zrealizowania" - czytamy w komunikacie.

 

Wskazano w nim także, że próbny egzamin ósmoklasisty powinien być przeprowadzany wyłącznie w celu informacyjnym (tj. danie uczniom kolejnej szansy pracy z arkuszem egzaminacyjnym w czasie przeznaczonym na rozwiązanie zadań na egzaminie) oraz diagnostycznym (tj. zidentyfikowania wiadomości i umiejętności, które dany uczeń opanował już w stopniu zadowalającym, oraz wiadomości i umiejętności, które wymagają jeszcze doskonalenia). "Centralna Komisja Egzaminacyjna za nieuzasadnione uważa wystawianie ocen cząstkowych na podstawie uzyskanych przez danego ucznia wyników egzaminu próbnego z poszczególnych przedmiotów" - podkreślono.

 

MEN przypomina, że szczegółowe informacje o egzaminie ósmoklasisty dostępne są na stronach internetowych CKE (cke.gov.pl) oraz okręgowych komisji egzaminacyjnych. Uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele mogą z tych stron nieodpłatnie pobrać: informatory o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów, przykładowe arkusze egzaminacyjne z poszczególnych przedmiotów, arkusze pierwszego próbnego egzaminu ósmoklasisty, arkusze egzaminu ósmoklasisty przeprowadzonego w 2019 r., osiem zestawów zadań, zawierających wskazówki oraz szczegółowe wyjaśnienia rozwiązań zadań i przykładowe realizacje odpowiedzi w zadaniach otwartych, filmy o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów.

 

Egzamin ósmoklasisty ma być przeprowadzony 21 - 23 kwietnia. Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. W pierwszym dniu uczniowie piszą egzamin z języka polskiego, w drugim z matematyki, a w trzecim z wybranego języka obcego (od lat przeważającą większość uczniów na wszystkich egzaminach zewnętrznych wybiera język angielski). Wynik egzaminu wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej.

 

 

 


Danuta Starzyńska-Rosiecka/PAP


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (6)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

POLO ~POLO (Gość)27.03.2020 15:57

System edukacyjny jest fatalny. Dzieci powinny odpocząć albo pomóc w domu rodzicom zamiast wałkowania bezużytecznego materiału. Dopóki tego nie zrozumiemy, że edukacja w naszym kraju zakrawa o bzdurę i nie postaramy się wspólnie czegoś z tym zrobić to jeszcze dwieście lat będziemy płaszczyć się przed Ukrainą..

02


gość ~gość (Gość)27.03.2020 14:13

Dajcie już spokój z egzaminami. Podstawa programową z wszystkich przedmiotow pęka w szwach, absurd do potegi. Kto to wszystko wymyślą powinien w nagrodę przeorać w szkole cały etap od 4 do 8 klasy.

00


his. ~his. (Gość)27.03.2020 10:02

Co nagle to po diable. Zresztą na kwiecień minister Szumowski przewiduje największą liczbę zachorowań na korona. Może być i tak ,że tego nie będzie miał kto przeprowadzić. Po co do diabła na siłę robić coś co u nas w Polsce w dobrych czasach wdraża się miesiącami ba latami? Ktoś tam na samej górze chce udowodnić się ,że się da choćby po trupach. Co tu dużo pisać &#8230;..marnie to widzę.

11


ale Toya jaja sobie robi ~ale Toya jaja sobie robi (Gość)27.03.2020 09:15

właśnie po mniej więcej 40 minutach włączono sygnał ethernet,
i weź tu bądź onLine w szkole

10


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat