Przeziębienie czy alergia?

ePiotrkow Piątek, 23 października 20152 2714
Jesienią często dopadają nas nieżyt nosa, drapanie w gardle, zapalenie krtani, napady kichania, duszności, kaszel - myślimy przeziębienie – a tymczasem to może być alergia na grzyby, o czym wielu z nas po prostu nie wie. Najgorsze jednak jest to, że w czasie jesiennej niedyspozycji zażywamy antybiotyki, które w przypadku alergii nie leczą, a wręcz mogą szkodzić.

Spośród grzybów będących przyczyną alergii wziewnej najistotniejszą rolę pełnią rodzaje: Alternaria i Cladosporium oraz Penicillium i Aspergillus. Najczęściej uczula grzyb Alternaria alternata, choć u większości chorych współistnieje nadwrażliwość na kilka gatunków grzybów. Zarodniki grzybów to najliczniejsze cząstki biologiczne obecne w powietrzu, jest ich więcej niż ziaren pyłku. Dostają się wraz z wdychanym powietrzem do naszych dróg oddechowych, wywołując alergię tak górnych, jak i dolnych dróg oddechowych. Grzyby często dzielimy na grzyby środowiska zewnętrznego i grzyby bytujące głównie w środowisku pomieszczeń zamkniętych. Te zewnętrzne znajdziemy przede wszystkim w glebie, na żywej i obumarłej roślinności w lasach, na polach, na łąkach i w ogrodach oraz na ulegającej zepsuciu żywności (głównie warzywach i owocach). Mało kto wie, że tzw. żywe drzewko bożonarodzeniowe ma na sobie ponad pięćdziesiąt zarodników różnych grzybów. Przyniesione do domu i ustawione w pokoju stanowi niesamowite źródło alergenów dla tych, którzy są na nie podatni - pod wpływem ciepła zarodniki zaczynają się namnażać (można, zanim wstawimy choinkę do pomieszczenia, spryskać ją płynem przeciwpleśniowym na rośliny – to działa).
Zarodniki są aktywnie uwalniane do otoczenia w okresach zwiększonej wilgotności powietrza; w godzinach nocnych i wczesnorannych oraz po opadach deszczu, zaś w pomieszczeniach w miarę ruchu powietrza. Największą aktywność tych zarodników zaobserwowano w godzinach popołudniowych. Do pomieszczeń trafiają także zarodniki zewnętrzne, przenoszone przez chociażby ludzi i zwierzęta.

 

Gdy jesteś uczulony:
- unikaj spacerów po lesie, parkach, miejscach, gdzie leży dużo liści
- zadbaj o usunięcie z twojego otoczenia leżących liści np. z ogrodu
- nie używaj w domu nawilżaczy, zadbaj o dobrą wentylację (mechaniczną), zwłaszcza w pomieszczeniach, gdzie jest wilgotno, czyli w łazience i w kuchni
- w łazience od razu wypuszczaj wodę z wanny, wietrz po każdej kąpieli, wycieraj do sucha podłogę
- przy montażu łazienkowych urządzeń, do uszczelniania używaj tzw. silikonu sanitarnego, z dodatkiem środków grzybobójczych
- nie zostawiaj prania w pralce
- dbaj o porządek w piwnicy, usuń stamtąd wszystko, co mogłoby pleśnieć
- wyrzucaj resztki jedzenia, zwłaszcza chleba
- uważaj na sery pleśniowe, nie jedz przeterminowanej żywności
- uważaj na rośliny doniczkowe
- uważaj na antybiotyki np. penicylinę otrzymywaną z hodowli grzyba Penicillium notatum.


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

wrent ~wrent (Gość)04.12.2015 20:43

Przeziębienie znika z czasem, a alergia się utrzymuje. Tak można to rozpoznać. Ale w obu przypadkach w momencie jak pojawia się kaszel pomaga dicotuss

00


Leito ~Leito (Gość)23.10.2015 13:50

Często się zdarza, że powodem jest teściowa...

10


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat