Przez 2 tygodnie piotrkowianie będą testować „hybrydę”

ePiotrkow Poniedziałek, 29 czerwca 202067 10147
Hybrydowy, czyli niskoemisyjny, nowoczesny autobus miejski marki MAN testować będą przez dwa tygodnie piotrkowianie. To w ramach przygotowań do wymiany miejskiego taboru MZK na bardziej ekologiczny, o dofinansowanie którego władze Piotrkowa starają się już od dłuższego czasu.

Ładuję galerię...

By zaprezentować testowy autobus w poniedziałek w południe na pętli autobusowej przy ul. Słowackiego władze miasta zorganizowały konferencję prasową. - Przypominam, że nasze miasto stara się o dofinansowanie do zakupu aut bezemisyjnych, elektrycznych - mówił prezydent miasta Krzysztof Chojniak. - Stosowny wniosek jest już złożony w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, jest on w trakcie oceny. Procedura miała zakończyć się już w maju, niestety epidemia wszystko opóźniła.

 
Dzięki pieniądzom z RPO Piotrków chce kupić 10 samochodów elektrycznych wraz z niezbędnym osprzętem. By jednak uzupełnić tabor miejski władze miasta zamierzają kupić jeszcze 12 aut hybrydowych, czyli niskoemisyjnych. - Chcielibyśmy pozyskać dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, tam jest zapis o dofinansowaniu zarówno w formie dotacji, jak i pożyczki na zakup aut niskoemisyjnych – mówił K. Chojniak.


- Autobus, który będą testować piotrkowianie, wyposażony jest nie tylko w system hybrydowy, ale też we wszystkie udogodnienia dla pasażerów, jakie potrzebne są w nowoczesnym autobusie miejskim – mówił Piotr Kwiatkowski, przedstawiciel firmy MAN. - Jest bardzo ekologiczny, bo spełnia normy emisji spalin Euro 6. Przez większość czasu pracuje na silniku elektrycznym, nie emitując żadnych spalin. Ma także system „cichego przystanku”, to oznacza, że na przystanku ma wyłączony silnik diesla.

 
W autobusie jest miejsce dla wózków inwalidzkich, ładowarki USB, system WiFi, auto jest oczywiście niskopodłogowe. Cena takiego autobusu waha się o 1 do 1,5 mln zł, w zależności od wymagań zamawiającego. Oszczędza nawet 15% paliwa, ok. 6 – 7 litrów na 100 km w porównaniu ze zwykłym dieslem.

 

Autobus testowy (wypożyczony nam z Rędzin pod Częstochową) ma jeździć po Piotrkowie przez 2 tygodnie, na wszystkich trasach, z wyjątkiem – jak powiedział prezes MZK Zbigniew Stankowski – tych, gdzie prowadzone są roboty drogowe.

 


Zainteresował temat?

5

6


Komentarze (67)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Paulo ~Paulo (Gość)29.06.2020 16:27

dlaczego Solarisa nie testują

51


Jasne! ~Jasne! (Gość)29.06.2020 17:03

A tam, gdzie prowadzone są roboty drogowe można pojeździć hulajnogą (też wypożyczoną).

61


gość ~gość (Gość)29.06.2020 14:52

Oprócz takich autobusów w Piotrkowie powinna być stworzona nowa sieć linii autobusowych aby prawie wszystkie nie prowadziły przez dworzec PKP! Należy tu wykorzystać trasę WZ, szybki przejazd a nie jazda w kółko! Ponadto jest zbyt mała częstotliwość w kursowaniu co powoduje, że ludzie nie liczą na MZK!!!

81


Kar ~Kar (Gość)29.06.2020 14:49

Mam nadzieję , że będzie niskopodłogowy i z wózkiem będzie można wejść , jak w cywilizowanym świecie.

51


gość ~gość (Gość)29.06.2020 13:36

Czy wkoncu my mieszkańcy doczekamy się MZK od fabryki maszyn górniczych na gęsią i brzeźnicka wstyd takie miasto a mamy trudności dojechać na działki chyba telewizję wezwiemy w jakich czasach żyjemy panie Prezydencie

86


gość ~gość (Gość)29.06.2020 13:56

Elektryki gorzej szkodzą środowisku niż te co są

84


tak ~tak (Gość)29.06.2020 13:49

Fajny jest, brać go! Stare Many na złom, po Krzykacza z Pruszkowa można zadzwonić.

41


EP97300 ~EP97300 (Gość)29.06.2020 13:48

https://pl.wikipedia.org/wiki/R%C4%99dziny_(gmina)
"Rędziny – gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim. Siedzibą gminy są Rędziny, pozostałe miejscowości to: Karolina, Konin, Kościelec, Madalin, Marianka Rędzińska, i Rudniki. Gmina sąsiaduje z Częstochową oraz z gminami: Kłomnice, Mstów i Mykanów.
Według danych z 31 grudnia 2018 gminę zamieszkiwało 9 826 osób[1]. Jest to najgęściej zaludniona gmina powiatu częstochowskiego[2]. "
Mają tam 4 takie autobusy, kupione w 2017 roku: http://phototrans.pl/2415,297,8033,0.html
"Można jeszcze lepiej, bo kocham Piotrków".

91


epe ~epe (Gość)29.06.2020 13:42

Cytuję:
tam jest zapis o dofinansowaniu zarówno w formie dotacji, jak i pożyczki na zakup aut niskoemisyjnych

- znając nasze miasto, będzie to ta druga opcja;p
A tak na poważnie. Mój komentarz: W KOŃCU! Gdyby to się udało i gdybyśmy mieli bardziej ekologiczne autobusy, to wiadomo, tylko się cieszyć. Obawiam się, że to tylko "testowy projekt pod publiczkę". Ale bądźmy dobrej myśli.
Czekamy teraz na falę hejtu od piotrkowian, którym NIC SIĘ NIGDY nie podoba;p

72


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat