Przewrót majowy i jego konsekwencje w prasie regionu piotrkowskiego

Kraj Niedziela, 12 maja 20193
12 maja 1926 roku rozpoczął się przewrót majowy czyli wojskowy zamach stanu przeprowadzony przez marszałka Józefa Piłsudskiego i jego zwolenników. W wyniku działań wojskowych, które trwały do 15 maja rząd Wincentego Witosa podał się do dymisji, a prezydent Stanisław Wojciechowski złożył urząd. Zginęło ponad 370 osób w tym wielu cywilów. Szeroko o zamachu pisała wówczas prasa regionu piotrkowskiego.
Przewrót majowy i jego konsekwencje w prasie regionu piotrkowskiego

Wychodzący w Piotrkowie ,,Głos Trybunalski" żywo interesował się wydarzeniami w Warszawie wysyłając do stolicy nawet swojego korespondenta. 14 i 17 maja ukazały się specjalne dodatki związane z wydarzeniami majowymi. Także „Dziennik Narodowy" zwracał uwagę na zdarzenia w Warszawie i w Łodzi w dniach 12-15 maja 1926 r. 15 maja wydane zostały dwa dodatki nadzwyczajne informujące o zakończeniu walk i ustąpieniu prezydenta Wojciechowskiego. Zanim jednak prasa regionu piotrkowskiego pisała o przewrocie majowym ukazywały się artykuły dotyczące projektów naprawy Rzeczypospolitej, w tym zmniejszenia liczby posłów i nowych programów finansowych. W Archiwum Państwowym w Piotrkowie znajduje się kilka numerów Tygodnika Polityczno - Społeczno Ekonomicznego „Gazeta Radomskowska", który ukazywał się w każdą niedzielę.

Niestety w piotrkowskim archiwum nie ma numeru tygodnika z maja 1926 roku. Można znaleźć natomiast  kilka „gorących" numerów wspomnianego na początku „Dziennika Narodowego".

 

14 maja również  ..Głos Trybunalski" relacjonował: „Przez cały czwartek toczyły się zacięte walki o Belweder. (…) Nad miastem krążą liczne samoloty bojowe, które energicznie bombardują wojska marszałka. (...) Z godziny na godzinę jest oczekiwane zakończenie walk bratobójczych poprzez zajęcie całej Warszawy przez wojska marszałka Piłsudskiego. Pod

Ochotą zostały strącone 2 aeroplany bojowe, które silnie ostrzeliwały wojska Piłsudskiego. Dowódca fortecy Modlin pułkownik Jacyna zwrócił się do marszałka Piłsudskiego wyrażając chęć oddania się do jego dyspozycji.

 

14 maja w nadzwyczajnym dodatku popołudniowym „Głosu Trybunalskiego" możemy przeczytać krótkie notatki o wydarzeniach w wielu miastach kraju: Łodzi, Krakowie, Lwowie,  Pabianicach, Czestochowie, Kutnie i oczywiście Warszawie. Na stronie drugiej pojawiły się informacje o krwawych walkach w stolicy i o spokoju w pozostałych miastach kraju.

15 maja (o 18.00) ukazał kolejny dodatek nadzwyczajny ,.Dziennika Narodowego", w którym znalazło się nieco więcej informacji niż we wcześniejszych wydaniach. Opublikowano komunikat Dowódcy Okręgu Korpusu w Łodzi gen. Małachowskiego, który nie owijał już w „bawełnę” i jasno stwierdził: Marszałek Piłsudski ogłosił dyktaturę!

 

W wyniku walk w dniach 12-15 maja 1926 roku zginęło 379 osób. Równo 9 lat po przewrocie majowym zmarł Józef Piłsudski.

 

 

Na podstawie książki "Uwarunkowania przewrotu majowego i jego oddźwięk w prasie regionu piotrkowskiego" z 2003 roku. 

 

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

mom ~mom (Gość)12.05.2019 15:56

Mijają 93 lak jak podczas puczu zginęło ok. 400 Polaków, zarówno żołnierzy jak i cywilów w tym kobiety i dzieci ................ kto odpowiada za ten czyn ......... działo się to podczas puczu wojska ......... czy ? ? ? ? można to zakwalifikować jako mord wojenny czy jako zbrodnię przeciwko ludzkości.

52


gość ~gość (Gość)12.05.2019 15:28

A my czcimy dzisiaj tego łotrzyka!

65


gość ~gość (Gość)12.05.2019 15:07

Ej ja ma taką gazete w domu

31


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat