Przetworzą odpady w Płoszowie koło Radomska

Gazeta Radomszczańska Wtorek, 10 września 20130
Do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Płoszowie będą trafiać odpady z terenu zamieszkałego przez ponad 700 tys. osób
Przetworzą odpady w Płoszowie koło Radomska

Zakład w Płoszowie, należący do radomszczańskiego PGK, uzyskał status Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Obecnie trafiają tam odpady z powiatu radomszczańskiego, a także Piotrkowa Trybunalskiego i kilku gmin powiatu piotrkowskiego.Przekształcenie było możliwe dzięki uchwale, jaką pod koniec sierpnia podjął Sejmik Województwa Łódzkiego. Po zmianie przepisów przetwarzaniem odpadów będą zajmowały się instalacje, które mają status, jaki udało się uzyskać tej należącej do radomszczańskiej firmy.

 

- Spółka cały czas inwestuje w zakład unieszkodliwiania w Płoszowie. Po odpowiednich zmianach wystąpiła do urzędu marszałkowskiego i taki status został naszej instalacji przyznany w zakresie mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych, jak i odpadów zielonych - tłumaczy Jakub Jędrzejczak, wiceprezes PGK.

 

W regionie, do którego należy Radomsko, to druga taka instalacja, a w zakresie odbioru odpadów zielonych - jedyna.- Wszystkie działania ukierunkowane są na zwiększenie odzysku odpadów, jak również na właściwe gospodarowanie odpadami. Przyznanie statusu regionalnej instalacji gwarantuje dalszą pracę, jak i zobowiązuje zarząd do dalszych inwestycji. To nie jest przedsięwzięcie skończone. Przepisy zobowiązują nas np. do tego, aby w zakresie kompostowania wybudować jeszcze instalacje w systemie zamkniętym - zapowiada Jakub Jędrzejczak.

 

- Odpady z całego regionu trzeciego muszą w pierwszej kolejności trafić albo do Radomska, albo do Pukinina pod Rawą Mazowiecką. Tam jest jednak mała instalacja, więc nie ma szans, żeby mogli przerobić wszystko z regionu. To ogromna szansa dla spółki i dla instalacji, żeby jako pierwsza na tym rynku zafunkcjonować i pewnie oczywiście określone korzyści finansowe dla spółki będą, czym na pewno właściciel jest zainteresowany. Wiele takich instalacji, które istniały wcześniej, przed zmianami prawnymi, nie uzyskało tego statusu - dodaje Zbigniew Stasiak z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

 

Rejon III rozciąga się między powiatem radomszczańskim a skierniewickim, to ok. 700 tys. mieszkańców. Aktualnie w zakładzie w Płoszowie dziennie około 250 ton odpadów zmieszanych kierowanych jest do odzysku. Natomiast odzysk i sprzedaż surowców wtórnych miesięcznie to ponad 350 ton.

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

0


Komentarze (0)

Szanowni czytelnicy, na czas trwania ciszy wyborczej wyłączyliśmy możliwość publikacji komentarzy, możliwość ta powróci po jej zakończeniu. I pamiętaj - 21 kwietnia widzimy się na wyborach! – Redakcja ePiotrkow.pl

Komentowanie zostało wyłączone.
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat