Przeszedłeś zakażenie koronawirusem? Teraz możesz pomóc innym

Tydzień TrybunalskiŁódzkie Sobota, 21 listopada 202018 2643
Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa stale apelują o dzielenie się darem życia, czyli krwią. W dobie pandemii wyjątkowo cenny stał się jeden z jej składników, czyli osocze, a dokładniej osocze pochodzące od osób, które przeszły COVID-19. Sprawdziliśmy, dlaczego jest to takie ważne i gdzie można je oddać.
fot.: pixabay

- Osocze jest tak ważne, ponieważ znajdują się w nim przeciwciała, czyli bardzo cenny lek. Niszczą one wirusa i mogą pomóc pacjentowi uporać się z chorobą i wyjść z niej szybciej. Są doniesienia, że podanie takiego osocza może zmniejszać objawy kliniczne, ale przede wszystkim ograniczać śmiertelność na COVID-19, więc jeśli ktoś już tę chorobę przeszedł, to na pewno warto pomóc drugiemu człowiekowi – tłumaczy lek. med. specjalista transfuzjologii klinicznej Karolina Trojan-Borczyńska, p.o. zastępcy dyrektora w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

 

Banki krwi mają stałe problemy z utrzymaniem zapasów na odpowiednim poziomie, a w przypadku osocza jest dużo trudniej, bo można je pozyskać od dość wąskiej grupy osób. - Osocze jest bardzo potrzebne w tej chwili. Mamy duże zapotrzebowanie w szpitalach. Staramy się je na bieżąco realizować, ale niestety czasem trudno nam to zrobić z powodu braku osocza - mówi zastępca dyrektora RCKiK. - Zapraszamy więc ozdrowieńców, czyli osoby, które przeszły COVID-19 lub były zakażone bezobjawowo, do tego, by zgłaszały się do Regionalnego Centrum – dodaje.

 

Osocze można oddawać w siedzibie RCKiK przy ul. Frańciszkańskiej 17/25 w Łodzi. - Do tego tygodnia osocze można było oddawać tylko w naszej siedzibie. Jest to związane z tym, że do jego oddania potrzebujemy specjalnego urządzenia tj. separatora osoczowego. Za jego pomocą możemy pobrać tylko interesujące nas osocze, zamiast krwi pełnej. Takie urządzenie mamy w naszym Centrum przy ul. Franciszkańskiej w Łodzi. Rusza właśnie także kolejne miejsce poboru osocza w Kutnie – mówi Karolina Trojan-Borczyńska.

Niestety na razie nie wiadomo nic o planach zakupu odpowiedniego sprzętu i utworzenia możliwości oddawania osocza w Piotrkowie czy innego miasta w południowej części województwa.

 

Osocze mogą oddawać osoby w wieku 18 - 65 lat, które spełniają te same kryteria, co osoby oddające krew oraz przechorowały COVID-19 lub przeszły zakażenie wirusem bezobjawowo, objawy choroby przeszły 28 dni wcześniej lub minęło 18 dni od zakończenia izolacji. Jeśli spełniamy te kryteria, możemy zgłosić się do RCKiK. - Prosimy wcześniej o kontakt telefoniczny lub napisanie do nas. Dane teleadresowe dostępne są na stronie krwiodawstwo.pl. Potem nasz pracownik zadzwoni do takiego kandydata na dawcę osocza, porozmawia i zbierze wstępny wywiad. Następnie umawiamy się na konkretny dzień i godzinę – mówi zastępca dyrektora łódzkiego RCKiK.

 

Jeśli wyjazd do Łodzi lub Kutna byłby problematyczny, istnieje także możliwość oddania osocza w innych miastach naszego województwa np. w piotrkowskim Punkcie Pobrań RCKiK przy ul. Słowackiego 74. - Zachęcamy jeszcze raz dawców, by zgłaszali się do nas. Jeśli nie będzie takiej możliwości, by przyjeżdżali do Łodzi i dawca będzie chciał skorzystać z punktu pobrań w swoim mieście, to możemy pobrać krew pełną i rozdzielić ją na składniki, a tym samym uzyskać osocze. Niestety wówczas uzyskujemy go tylko ok. 200 ml, czyli niewiele, bo to jest dawka dla jednego pacjenta. Natomiast jeśli pobierzemy krew od dawcy za pomocą separatora, to mamy ok. 600 ml osocza, czyli ilość wystarczającą dla trzech osób – tłumaczy Karolina Trojan-Borczyńska. - Poza tym jeśli ktoś odda samo osocze za pomocą separatora, to można je tydzień po tygodniu pobrać trzy razy, a w przypadku oddania krwi pełnej, okres czekania na możliwość kolejnej donacji wynosi dwa miesiące – podkreśla.

Pracownicy RCKiK podkreślają, że oddawanie osocza jest całkowicie bezpieczne, a w placówce dbają o przestrzeganie wszelkich norm sanitarnych. Przed pobraniem należy unikać tłustego jedzenia, pić dużo płynów i ograniczyć papierosy. Osoba, która odda osocza jest traktowana tak samo jak honorowy dawca krwi. Otrzymuje ekwiwalent kaloryczny w postaci czekolad, czyli po prostu taki słodki upominek. Dawcy przysługuje dzień wolny od pracy. Zasady są takie same jak w przypadku donacji krwi.

 

Na wszelkie pytania dotyczące oddawania osocza, odpowiedzi można znaleźć na stronie krwiodawstwo.pl. Można kontaktować się także bezpośrednio z pracownikami łódzkiego RCKiK pod numerem telefonu (42) 61 61 400 w godzinach pracy instytucji. - RCKiK jest otwarte siedem dni w tygodniu. W poniedziałki, środy i piątki można się do nas zgłosić w godzinach 7.00 – 15.30, we wtorki i czwartki jesteśmy dłużej, bo do 17.00. Z kolei w soboty czekamy na Państwa od 8.00 do 13.30, a w niedzielę do 13.00.


Zainteresował temat?

3

1


Komentarze (18)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość_icek nad ickami ~gość_icek nad ickami (Gość)23.11.2020 13:22

Nie chcę, nie pomogę gdy stado baranów spaceruje w celu czego???? Takim zyjątką mam życie ratować HA HA HA niedoczekanie.

01


olasia ~olasia (Gość)22.11.2020 09:29

A jeszcze proszę napisać, że kobiety które rodziły dzieci przez cc nie mogą być dawcami osocza. Dlaczego o tym się nie mówi? Tylko jedź do Łodzi i oddaj krew, a jak już pojadę to okaże się, że mnie zdyskwalifikowany. Zmarnowana nadzieja na pomoc innym oraz kasa i czas dojazdu

20


gość_bezrobotny ~gość_bezrobotny (Gość)22.11.2020 11:24

Szkoda że nie płacą za krew.Tak to dał bym se całą spuścić.

03


gość_56666 ~gość_56666 (Gość)23.11.2020 13:16

A czy inni pomagali chorym na covid 19 ???? Chorzy zostawieni na pastwę losu zero leków pomocy i wsparcia od lekarzy , rządu itp. I teraz ich cenne osocze ma ratować tym śmieci...... życie NO ŻART I BESZCZELNOSC

10


gość_gd ~gość_gd (Gość)21.11.2020 11:50

Ja jeszcze nie pszeszedlem.Dopiero czekam na zakazenie.

22


gość_gosc ~gość_gosc (Gość)21.11.2020 15:36

Trzymajta mnie,bo juz lece do Lodzi.

32


gość_teresa ~gość_teresa (Gość)21.11.2020 13:48

Jak chce oddać krew to mowiom że za kazdym razem jeszcze jest alkohol we krwi.

04


gość_ggg ~gość_ggg (Gość)21.11.2020 12:01

Szkoda ze ja nie mogę oddawać krwi.

30


gość_ozdrowieniec ~gość_ozdrowieniec (Gość)21.11.2020 10:56

Ja pszeszlem ta chorobę a teraz boli mnie lewe płuco jak kiham

10


gość_cyk ~gość_cyk (Gość)21.11.2020 09:07

A oni chcą szczepić wszystkich. Nawet tych po chorobie. Czip i Dejl.

40


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat