Przegląd smaków ziemi piotrkowskiej

Strefa FMRegion Środa, 04 grudnia 201912 7281
W siedzibie piotrkowskiego Starostwa Powiatowego królowały w środę regionalne przysmaki. Zapach lokalnych dań unosił się już przed budynkiem przy ul. Dąbrowskiego. Do Piotrkowa Trybunalskiego przyjechały reprezentantki 14 kół gospodyń wiejskich z całego regionu, które zaprezentowały to, co potrafią robić najlepiej.

Ładuję galerię...

Spotkanie odbyło się w ramach promocji produktów ziemi piotrkowskiej. - Rozpoczęliśmy od szkolenia, jak przygotowywać we właściwych warunkach lokalne produkty, później zaś odbył się konkurs na najlepsze danie. Mamy nadzieję, że produkty te będą dostępne dla wszystkich poprzez przetwórstwo w inkubatorach, które tworzy powiat piotrkowski - powiedział Piotr Wojtysiak, starosta piotrkowski. - Traktujemy to spotkanie jako wspólne uczenie się. Chcemy sprawdzić, jakie tradycyjne receptury mamy w naszym powiecie, te zaś później wraz ze zdjęciami ukażą się w specjalnej publikacji - dodał P. Wojtysiak. 

 

Głównym punktem spotkania był konkurs na najlepszą lokalną potrawę. - Przygotowaliśmy mierzyńską zarzucajkę, a więc zupę z kwaszonej kapusty wraz z żeberkami i ziemniakami. Oprócz tego nie mogło zabraknąć prażoków - mówiła Jadwiga Ślęzak z Koła Gospodyń Wiejskich "Sami Swoi" z Mierzyna.

 

- Na naszym stole jest tradycyjny smalec. To nasza specjalność, którą robimy za każdym razem, kiedy bierzemy udział w takich akcjach. Do tego musi być słonina, boczek, cebulka, czosnek, jabłko kwaśne i zioła prowansalskie. Cieszę się, że takie spotkania są organizowane w powiecie. Dzięki temu  możemy podzielić się przepisami i wzbogacać nasze potrawy - mówiły Iwona Wlaźlak i Anna Gieszcz z KGW z Bogusławic. 

 

O tym, kto wygra konkurs kulinarny decydowało 3-osobowe jury w składzie: Dariusz Magacz, wicestarosta piotrkowski, Czesław Maszczyk, prezes fundacji Iglo i Krzysztof Pawłowski, szef kuchni restauracji Miód i Wino.

 

W konkursie zwyciężyły panie z KGW w Ręcznie.


Zainteresował temat?

0

6


Komentarze (12)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)06.12.2019 13:59

Bromba masz rację danie czarne w biełym po aleksandrosku to wydumana i udziwniona potrawa. Już lepsza byłaby zalewajka po jankosku, albo prazoki z ciućkami. W końcu, to promocja tradycyjnego jadła.

40


znajoma ~znajoma (Gość)06.12.2019 20:27

Chyba ktoś zazdrości panią z Janikowic że tam były i zostały wyróżnione i nagrodzone

11


bromba ~bromba (Gość)06.12.2019 13:03

Na poważnie, fajnie, że ktoś próbuje zachować prawdziwe polskie dania. Szkopuł w tym, że część promowanych dań, to rzeczy wydumane lub udziwnione na potrzeby konkursu. No i ci niektórzy (podkreślam: niektórzy!) uczestnicy konkursu...

30


gość ~gość (Gość)05.12.2019 00:03

Mam pytanie do radnych PO-KO, czy w Piotrkowie też będziecie dąży do zmiany tradycji świąt Bożego Narodzenia jak ma to miejsce np: w Warszawie?

27


XXL ~XXL (Gość)05.12.2019 09:23

O trwogo! W Jankowicach tylko trzy gospodynie są? Co się z resztą stało? Ale parcie mają...dałyby innym pojeść.

60


bromba ~bromba (Gość)04.12.2019 18:53

Kiedyś swoje smaki miała co druga chałupa. Jedna kobita miała większe zdolności, druga była bogatsza, a trzecia mniej leniwa... I stąd powstawały te różnice. Co tu jest do pielęgnowania? Bicie piany i marnowanie kasy.

35


Cwaniak z gazowni miejskiej ~Cwaniak z gazowni miejskiej (Gość)04.12.2019 18:33

Za króla Piotrusia jedz, pij i popuszczaj pasa....

70


gość ~gość (Gość)04.12.2019 18:28

Najlepsze kebsy z KGW.

60


no,no,... ~no,no,... (Gość)04.12.2019 17:55

O zgrozo. Tańce i obżarstwo a w szpitalu długi.

82


PŁ ~PŁ (Gość)04.12.2019 14:48

Wygrały Panie z KGW Ręczno + KGW Stobnica - skład mieszany.

81


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat