Prośba kupców i przedsiębiorców do prezydenta miasta [AKTUALIZACJA]

ePiotrkow Środa, 25 marca 202035 19567
Pismo z prośbą o zawieszenie lub odroczenie opłaty czynszowej i zniesienie opłaty targowej na targowiskach miejskich i prywatnych wystosowali kupcy do prezydenta Piotrkowa. Powód to oczywiście epidemia koronawirusa, której skutki dotykają przede wszystkim drobnych przedsiębiorców.

W piśmie z 24 marca prezes Stowarzyszenia Kupców Regionu Piotrkowskiego Robert Stępiński apeluje do prezydenta Krzysztofa Chojniaka o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Piotrkowa, podczas której miejscy radni będą mogli podjąć decyzję o zniesieniu bądź odroczeniu płatności za czynsz podmiotom gospodarczym wynajmującym miejskie lokale. - Apeluję również o zniesienie na ten trudny czas opłaty targowej na targowiskach miejskich i prywatnych – czytamy dalej w piśmie do prezydenta. - Mając na uwadze fakt, że większość przedsiębiorców, w obawie przed zarażeniem się COVID-19, było zmuszonych czasowo zawiesić swoją działalność usługowo-gospodarczą, zwracam się do Pana z apelem o podjęcie kroków zmierzających do spełnienia w/w postulatów. Epidemia koronawirusa z tygodnia na tydzień przynosi naszym lokalnym firmom coraz większe straty. Obawa mieszkańców przed zarażeniem powoduje, że coraz mniej osób korzysta z usług małych i średnich firm, co wpędza przedsiębiorców w kłopoty z płynnością finansową.

 

Prezes Stępiński, na poparcie postulatów kupców, przywołuje zapisy ustawy o finansach publicznych: „W przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym, należności pieniężne, mające charakter cywilno-prawny, przypadające jednostce samorządu terytorialnego lub jej jednostkom organizacyjnym, mogą być umarzane, terminy ich spłaty mogą zostać odroczone lub płatność tych należności może zostać rozłożona na raty”.

 

Co na to władze miasta? W środę na stronie internetowej Urzędu Miasta pojawiła się informacja o tym, że "prezydent zwalnia z opłat rezerwacyjnych". 

 

- Negatywne skutki walki z koronawirusem mocno odczuwają handlujący na piotrkowskich targowiskach. W wyniku panującej w naszym kraju pandemii dopuszczalna jest tylko sprzedaż żywności i artykułów higienicznych, natomiast wstrzymano taką możliwość dla osób handlujących odzieżą oraz produktami przemysłowymi. Naprzeciw przedsiębiorcom, którzy z powodu ograniczenia handlu ponoszą duże straty wyszedł piotrkowski magistrat - czytamy na stronie Urzędu Miasta. - Osoby, które w wyniku wprowadzonych zmian zaprzestały prowadzenia działalności gospodarczej na targowiskach mogą wnioskować o zwrot opłaty rezerwacyjnej i zawieszenie usługi rezerwacji w miejscach przeznaczonych do handlu – informuje prezydent Krzysztof Chojniak.

Jak przekazuje Urząd, uiszczone już należności zostaną zaliczone na poczet przyszłych wpłat, z zachowaniem prawa do miejsc rezerwacyjnych na kolejne okresy. Natomiast termin opłat za miesiąc marzec 2020 r. oraz kolejne miesiące objęte ograniczeniem handlu zostaje przedłużony o 3 miesiące w stosunku do obowiązującego terminu.

 

Wnioski wraz z oświadczeniem o nieprowadzeniu działalności gospodarczej na stanowisku, którego dotyczy opłata należy składać do Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta (ul. Kasztanowa 31). Z uwagi na obowiązujący stan epidemii, urzędnicy proszą o ograniczenie bezpośrednich wizyt do niezbędnego minimum. Sprawy kierować można drogą elektroniczną na adres e-mail: sekretariat@zdium-piotrkow.pl lub skrzynkę e-puap: mzdikpiotrkow.

 


Zainteresował temat?

6

1


Komentarze (35)

Przypominamy o ciszy wyborczej. Wszystkie komentarze są moderowane.

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

2020 ~2020 (Gość)25.03.2020 10:35

Magistrat, wbrew logicznym oczekiwaniom, nie ma podstaw prawnych do zaniechania pobierania opłat. Natomiast może naliczać opłaty nie pobierając pieniędzy. Później po wprowadzeniu stosownych regulacji może opłaty umorzyć.

45


gość ~gość (Gość)25.03.2020 10:31

Zbyt wiele oczekujecie. W sytuacji kryzysowej nasz gospodarz schował się do szafy i pokazuje swój brak kompetencji oraz brak gotowości do wzięcia na siebie odpowiedzialności. Charyzmy i umiejętności zarzadczych starcza tylko do rozdawania krówek mordoklejek i składania wiązanek.

252


gość ~gość (Gość)25.03.2020 10:29

Jak urzednikom i prezydentowi na konto co miesiac wplywa sumka to czym sie martwic i o czym mowic

211


gość ~gość (Gość)25.03.2020 10:28

Haha,jeszcze nie dostałem od Chojniaka nic poza cukierkiem przed wyborami i teraz też na nic nie ma co liczyć

301


kupiec ~kupiec (Gość)25.03.2020 10:25

Milczenie jest cnotą ale nie w tym przypadku. Prezydent Chojniak milczy.

252


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat