Prośba kupców i przedsiębiorców do prezydenta miasta [AKTUALIZACJA]

ePiotrkow Środa, 25 marca 202035 19542
Pismo z prośbą o zawieszenie lub odroczenie opłaty czynszowej i zniesienie opłaty targowej na targowiskach miejskich i prywatnych wystosowali kupcy do prezydenta Piotrkowa. Powód to oczywiście epidemia koronawirusa, której skutki dotykają przede wszystkim drobnych przedsiębiorców.

W piśmie z 24 marca prezes Stowarzyszenia Kupców Regionu Piotrkowskiego Robert Stępiński apeluje do prezydenta Krzysztofa Chojniaka o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Piotrkowa, podczas której miejscy radni będą mogli podjąć decyzję o zniesieniu bądź odroczeniu płatności za czynsz podmiotom gospodarczym wynajmującym miejskie lokale. - Apeluję również o zniesienie na ten trudny czas opłaty targowej na targowiskach miejskich i prywatnych – czytamy dalej w piśmie do prezydenta. - Mając na uwadze fakt, że większość przedsiębiorców, w obawie przed zarażeniem się COVID-19, było zmuszonych czasowo zawiesić swoją działalność usługowo-gospodarczą, zwracam się do Pana z apelem o podjęcie kroków zmierzających do spełnienia w/w postulatów. Epidemia koronawirusa z tygodnia na tydzień przynosi naszym lokalnym firmom coraz większe straty. Obawa mieszkańców przed zarażeniem powoduje, że coraz mniej osób korzysta z usług małych i średnich firm, co wpędza przedsiębiorców w kłopoty z płynnością finansową.

 

Prezes Stępiński, na poparcie postulatów kupców, przywołuje zapisy ustawy o finansach publicznych: „W przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym, należności pieniężne, mające charakter cywilno-prawny, przypadające jednostce samorządu terytorialnego lub jej jednostkom organizacyjnym, mogą być umarzane, terminy ich spłaty mogą zostać odroczone lub płatność tych należności może zostać rozłożona na raty”.

 

Co na to władze miasta? W środę na stronie internetowej Urzędu Miasta pojawiła się informacja o tym, że "prezydent zwalnia z opłat rezerwacyjnych". 

 

- Negatywne skutki walki z koronawirusem mocno odczuwają handlujący na piotrkowskich targowiskach. W wyniku panującej w naszym kraju pandemii dopuszczalna jest tylko sprzedaż żywności i artykułów higienicznych, natomiast wstrzymano taką możliwość dla osób handlujących odzieżą oraz produktami przemysłowymi. Naprzeciw przedsiębiorcom, którzy z powodu ograniczenia handlu ponoszą duże straty wyszedł piotrkowski magistrat - czytamy na stronie Urzędu Miasta. - Osoby, które w wyniku wprowadzonych zmian zaprzestały prowadzenia działalności gospodarczej na targowiskach mogą wnioskować o zwrot opłaty rezerwacyjnej i zawieszenie usługi rezerwacji w miejscach przeznaczonych do handlu – informuje prezydent Krzysztof Chojniak.

Jak przekazuje Urząd, uiszczone już należności zostaną zaliczone na poczet przyszłych wpłat, z zachowaniem prawa do miejsc rezerwacyjnych na kolejne okresy. Natomiast termin opłat za miesiąc marzec 2020 r. oraz kolejne miesiące objęte ograniczeniem handlu zostaje przedłużony o 3 miesiące w stosunku do obowiązującego terminu.

 

Wnioski wraz z oświadczeniem o nieprowadzeniu działalności gospodarczej na stanowisku, którego dotyczy opłata należy składać do Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta (ul. Kasztanowa 31). Z uwagi na obowiązujący stan epidemii, urzędnicy proszą o ograniczenie bezpośrednich wizyt do niezbędnego minimum. Sprawy kierować można drogą elektroniczną na adres e-mail: sekretariat@zdium-piotrkow.pl lub skrzynkę e-puap: mzdikpiotrkow.

 


Zainteresował temat?

6

1


Komentarze (35)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

do ~emi8098 ~do ~emi8098 (Gość)25.03.2020 12:25

Cytuję:
wierz mi że pracodawcy zarabiają mniej niż jego pracownicy...


możesz mi powiedzieć gdzie te mądrości wyczytałeś (łaś)?

101


gość ~gość (Gość)25.03.2020 14:07

Najpierw to niech uczciwie płacą podatki jak pracownicy a dopiero później po pomoc .

133


wollf ~wollf (Gość)25.03.2020 13:01

ludzie te wszystkie obietnice co RZAD zrobi to leczenie syfa PUDREM to tszeba dzialac juz a nie obiecywac

88


znafca ~znafca (Gość)25.03.2020 12:35

Niech zapłacą najpierw za sprzątanie po nich

131


cdn ~cdn (Gość)25.03.2020 12:31

czy nie prościej i dużo skuteczniej obniżyć podatek od powierzchni lokali ? podatek dla gmin to istotne obciążenie ,po tej zawierusze obudzimy się w nowych realiach ,sporo firm padnie i jednocześnie bezrobocie wzrośnie ,życie na kredyt i ponad stan teraz pokaże prawdę

50


gość ~gość (Gość)25.03.2020 10:53

Czy Piotrków Trybunalski ma prezydenta?

233


gość ~gość (Gość)25.03.2020 11:23

Wszystkie firmy nie padną tylko może wreszcie znikną te pseudofirmy wykazując zatrudnienie na najniższą krajową robiąc połowę pracy na czarno bez podatków jak on ma wykazać że mu obroty spadły w porównaniu do lutego. Normalnej firmie państwo pomoże a patologia padnie

86


~PT ~~PT (Gość)25.03.2020 12:19

W Radomsku można a w Piotrkowie cichosza

81


cynik ~cynik (Gość)25.03.2020 11:19

Za prezydenta mówią:
rzecznik prasowy Bąkowicz
Sekretarz Miasta Muniek
Wiceprezydent Karzewnik
Prezydent Miasta nie mówi choć niemową nie jest. Znowu kolejna epidemia? Pamiętamy dobrze jak zawierzał. Głośno i wyraźnie.

211


manolo ~manolo (Gość)25.03.2020 10:41

wszystko padnie , będzie drożyzna i bezrobocie ! A władze mówią że jest wszystko super!

128


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat