Prokuratura nie zgadza się z wyrokiem w sprawie hali balonowej. Będzie apelacja

ePiotrkow Piątek, 01 sierpnia 201427 3603
Prokuratura zapowiada złożenie apelacji w sprawie wyroku w procesie dotyczącym zakupu przez piotrkowski OSiR hali balonowej.

Przypominamy, że wyrok w pierwszej instancji zapadł 22 lipca. Sąd uznał, że oskarżeni Leszek Heinzel i Grzegorz Ż. przekroczyli swoje uprawnienia i nie dopełnili obowiązków, ale postępowanie wobec nich umorzył ze względu na znikomą szkodliwość czynu. Tymczasem prokuratura (wg której przetarg na zakup „balona” był ustawiony) żądała dla oskarżonych 1,5 roku (w zawieszeniu na 3 lata) pozbawienia wolności oraz zakazu pełnienia funkcji kierowniczych w administracji rządowej i samorządowej przez 4 lata.

Jak należy rozumieć wyrok, który zapadł w sprawie, którą prokuratura zajmowała się przez prawie 2 lata? - Sąd stwierdził, że obaj popełnili czyny, które sąd trochę zmodyfikował w swoim opisie, ale nie co do kwalifikacji. Postępowanie jednak umorzył, bo przyjął, że szkodliwość społeczna czynów, które popełnili jest znikoma. W polskim prawie karnym (ale również w innych europejskich systemach) istnieje taka instytucja – jedna z zasad odpowiedzialności karnej, która stanowi, że czyn nie jest przestępstwem (chociaż wyczerpuje wszystkie jego znamiona), jeżeli jego szkodliwość społeczna jest znikoma – mówi Sławomir Mamrot, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie. - Zgodnie z zasadami postępowania karnego, jeżeli prokurator czy sąd stwierdzi, że szkodliwość czynu jest znikoma, to postępowanie umarza i tak się stało w tym przypadku. Sąd czy prokurator, oceniając stopień społecznej szkodliwości, bierze pod uwagę różne okoliczności, zarówno przedmiotowe dotyczące czynu, jak i podmiotowe. Mówi o tym Kodeks karny, wymieniając te okoliczności. Chodzi o rodzaj i charakter naruszonego dobra, rozmiary wyrządzonej szkody, sposób i okoliczności popełnienia czynu, wagę naruszonych przez sprawcę obowiązków, jak również motywacje sprawcy itp.

Jak powiedział rzecznik, w ocenie Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim wyrok, przynajmniej na tym etapie, jest niesłuszny. Prokurator zapowiada apelację. - Sąd przyjął, że oskarżeni popełnili ten czyn, natomiast przepisy procedury karnej i prawa karnego obligują go do umorzenia postępowania. Nie oznacza to, że prokuratura jako oskarżyciel publiczny, z oceną co do stopnia szkodliwości społecznej musi się zgodzić, bo ma prawo do innej oceny i to będzie przedmiotem ewentualnej apelacji – dodaje Mamrot.


Zainteresował temat?

9

2


Komentarze (27)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Piotrkowianin Piotrkowianinranga12.09.2014 11:58

I złożyli tę apelację, czy jeszcze się zastanawiają? Może czekają aż minie czas odwołania?

00


Gośc ~Gośc (Gość)03.08.2014 14:45

Sprawa naszego Dyrektora umorzona! I tak wszyscy wiedzieli jak było od początku. A co Dyrektor i jego rodzina użyła, to tylko oni wiedzą! Prawda zwyciężyła

05


niewolnik ~niewolnik (Gość)03.08.2014 14:44

"luzik" napisał(a):
Piotrkowem rządzi akurat prawie PiS - a nawet jeszcze bardziej "świnty". Skąd zatem złodziejstwo w tym mieście?


Dla mnie PIS nie różni się niczym od PO. Jeśli wygra PIS to jedynie zapłacimy za odprawy jednych złodziei, aby inni złodzieje mogli nadal kraść.
Jeśli chodzi o 'świętego", to tylko sprytny figurant.
Popatrz raczej na obstawę. To oni rządzą naprawdę.

50


luzik luzikranga02.08.2014 23:06

"niewolnik" napisał(a):
rządzonym przez ryżych sługusów czerwonej judeo-germani


Piotrkowem rządzi akurat prawie PiS - a nawet jeszcze bardziej "świnty". Skąd zatem złodziejstwo w tym mieście?

30


zdziwiony ~zdziwiony (Gość)01.08.2014 23:33

Z racji wykonywanego zawodu znam wielu dyrektorów poważnych firm, którzy odpowiadają za wielomilionowe przetargi i jakoś na żadnego prokurator się nie uwziął tak, jak na pana H., szefa małego, niewiele znaczącego OSiR-u. Taka gadka to tylko jeszcze jedna kompromitacja dyr. H. No cóż, jedna więcej, jedna mniej....

61


Hovno pravda ~Hovno pravda (Gość)01.08.2014 22:19

"PTB" napisał(a):
Zakończyło się wreszcie to żenujące przedstawienie, a prawda wyszła na jaw.

Oczywiście ta trzecia prawda wg księdza Tischnera.
A to chyba cytat z twojego idola:

Cytuję:
Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą.

20


gonia29 ~gonia29 (Gość)01.08.2014 22:09

"OVK" napisał(a):


Oj tam, oj tam pewnie tak jak na referendum wszyscy zostaną zastraszeni i nie pójdą na wybory...

21


PiotrkowJanka ~PiotrkowJanka (Gość)01.08.2014 22:07

"Marek-Marecki-Polska" napisał(a):


Bo nie należą do elyty :-)..Anarchia to pikuś przy obecnym bezprawiu wśród rządzących i będących na stanowiskach..

60


wyborca ~wyborca (Gość)01.08.2014 20:16

Ilu jest jeszcze we władzach PT którzy "znikomo społecznie szkodzą"?- ziarnko do ziarnka....i szkoda urasta do rozmiarów tragedii

30


śmiech ~śmiech (Gość)01.08.2014 19:11

Słuchajcie - wykupmy skazanego za ukradzionego batonika, to jest wysoka szkodliwość społeczna.

40


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat