Projekt MZ: skrócenie czasu kwarantanny do 10 dni

PAPKraj Sobota, 29 sierpnia 202016 1839
Skrócenie czasu kwarantanny do 10 z 14 dni oraz powiązanie zasad zwalniania z izolacji ze stanem klinicznym pacjenta - to propozycje zmian zawartych w projekcie nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia dotyczących chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku m.in. hospitalizacji, izolacji i kwarantanny.
fot. PAP

W nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego doprecyzowano czas trwania izolacji oraz obowiązkowej kwarantanny w związku z chorobą COVID-19 lub jej podejrzeniem. Projekt zmian został opublikowany w czwartek późnym wieczorem na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

 

Jak wynika z oceny skutków regulacji, zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia, pacjenci z rozpoznaniem COVID-19 powinni podlegać 10-dniowej izolacji (w przypadku braku objawów) lub minimum 13-dniowej w przypadku wystąpienia objawów, z zastrzeżeniem, że ostatnie trzy dni muszą przebiegać bez gorączki oraz bez objawów ze strony układu oddechowego.

 

W związku z tym wprowadzono zmianę, że to lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, w przypadku pacjentów z rozpoznaniem COVID-19, nad którymi sprawuje opiekę będzie decydował o zakończeniu izolacji domowej, uwzględniając określone przepisami kryteria. Natomiast w przypadku osób chorych skierowanych do izolacji szpitalnej albo w izolatorium o zakończeniu izolacji decydować będzie lekarz sprawujący tam opiekę nad pacjentem.

 

Izolacja w przypadku pacjenta, u którego wystąpią objawy kliniczne będzie kończyła się po 3 dniach bez gorączki oraz objawów ze strony układu oddechowego, ale nie wcześniej niż 13 dni od dnia wystąpienia tych objawów. Natomiast w przypadku pacjenta bez objawów klinicznych po 10 dniach od daty uzyskania dodatniego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.

 

"W szczególnych przypadkach związanych ze stanem klinicznym pacjenta (jak immunoniekompetentność - upośledzenie układu odpornościowego)czas trwania izolacji może być wydłużony do 20 dni. W przypadku personelu medycznego, osób sprawujących opiekę nad pensjonariuszami Domach Pomocy Społecznej (DPS) lub w przypadkach uzasadnionych klinicznie przesłanką do zwolnienia z izolacji może być dwukrotny negatywny wynik testów wykonanych w odstępie 24 godzin" - czytamy w uzasadnieniu do nowelizacji rozporządzenia.

Równocześnie projekt przewiduje skrócenie czasu kwarantanny do 10 dni dla osób, które miały bezpośredni kontakt z osobą zakażoną COVID-19 i u których objawy tej choroby nie wystąpiły.

 

"Okres ten (obowiązkowej kwarantanny - PAP) ulega zakończeniu po 10 dniach licząc od dnia następującego po ostatnim dniu odpowiednio narażenia albo styczności" - napisano.

 

O skróceniu kwarantanny lub zwolnieniu z obowiązku jej odbywania decydować będzie - w uzasadnionych przypadkach - powiatowy inspektor sanitarny.

 

W projekcie rozporządzenia uwzględniono również przepis przejściowy, odnoszący się do obecnego stanu prawnego, w świetle którego obowiązkowa kwarantanna ulegała zakończeniu również po 24 godzinach od zamieszczenia przez medyczne laboratorium diagnostyczne w odpowiednim systemie informatycznym negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 finansowanego ze środków publicznych.

 

O zmianie zasad poinformował na czwartkowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski, uzasadniając, że nowe kryteria zwalniania z kwarantanny i izolacji możliwe są dzięki "postępowi wiedzy, lepszemu zrozumieniu mechanizmów zachodzących w trackie infekcji oraz ustaleniu okresu zakażania".

 

Do tej pory osoby przebywające na kwarantannie w 10. lub 11. dobie od momentu styczności z osobą chorą wykonywały test na obecność koronawirusa. Istniała też możliwość wcześniejszego zwolnienia z kwarantanny, ale nie wcześniej niż w 7. dobie od kontaktu z osobą zakażoną, jeśli wynik testu diagnostycznego wyszedł ujemny.

 

Jak mówił w czwartek prof. Andrzej Horban, krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych "(...) wdrożenie nowych zasad testowania pozwoli skierować większość sił i środków na osoby, które powinny być diagnozowane, ponieważ na obecnym etapie epidemii taktyka jest bardzo prosta - testujemy osobę z objawami klinicznymi, które sugerują COVID, i testujemy ludzi w opracowywaniu ogniska zakażeń wokół nich".

 

Nowelizacja rozporządzenia wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Na konsultacje publiczne wyznaczono 3 dni - trwają do 31 sierpnia.


Klaudia Torchała


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (16)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

*gośc ~*gośc (Gość)30.08.2020 10:49

Wstałem rano: kaszlu brak, kataru brak, gorączki brak oddycham normalnie.
Tak sobie myślę:Przecież to typowe objawy bezobjawowego korona wirusa.

60


j. ~j. (Gość)29.08.2020 19:08

Nie byłem na Biegunie południowym i nigdy tam nie będę, ale to nie powód, żebym nie wierzył geografom, że ten Biegun istnieje. Podobnie z koronawirusem. To, że sam nie zachorowałem i nie znam nikogo, kto zachorował, a tego koronawirusa nie widziałem, to nie powód, żeby nie wierzyć w koronawirusa, nie wierzyć w pandemię, a za to diabli wiedzą dlaczego wierzyć przeróżnym samozwańczym niby ekspertom mówiącym o tzw. rzekomej pandemii, którzy produkują się na youtube. Wszystkich ich bym wysłał przymusowo do pracy na oddziałach zakaźnych, oczywiście bez masek, kombinezonów, rękawiczek itp., bo jeśli ich zdaniem koronawirusa nie ma, no to nie ma się czego bać...

44


gość ~gość (Gość)30.08.2020 22:19

Jakaś cudowna mutacja wirusa ,bo wraz ze zmianą Ministra Zdrowia z 14 dni osłabia działanie wirusa do 10 dni.
I proszę zmiana ministra niczym cudowny lek na zmniejszenie zjadliwosci wirusa.

31


dokąd zmierzamy ~dokąd zmierzamy (Gość)29.08.2020 17:59

"nowe kryteria zwalniania z kwarantanny i izolacji możliwe są dzięki "postępowi wiedzy, lepszemu zrozumieniu mechanizmów zachodzących w trackie infekcji oraz ustaleniu okresu zakażania" -

32


wojciech ~wojciech (Gość)30.08.2020 08:04

Dlaczego chcą skrócić kawrantannę ? No to jasne, z powodu kasy. Będzie o 4 dni mniej płacić zasiłki chorobowe opiekuńcze itd. Nie dlatego, że wirus będzie o 4 dni mniej aktywny bo jakiś partyjniak wymyślił, że od dzisiaj wirus ma zgodnie z rozporządzeniem zakończyć swoją działalność po 10 dniach. Zaczyna brakować kasy w pisowskim kraju szczęśliwości powszechnej.

51


gość ~gość (Gość)29.08.2020 18:54

Wymyślono pandemie teraz trzeba po woli wyjść z próby zmuszenia nas do szczepien

61


wolność ~wolność (Gość)29.08.2020 18:20

31


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat