ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Profesjonalny oczyszczacz powietrza - jak wybrać?

Poniedziałek, 04 stycznia 2021 923
Zanieczyszczenie środowiska staje się coraz bardziej poważniejszym problem na skalę globalną. Nawet jeśli mieszkamy na wsi, gdzie jeszcze kilkanaście lat temu można było liczyć na lepsze warunki, coraz częściej odczuwamy skutki zanieczyszczonego powietrza. Z tej przyczyny firmy ze sprzętem AGD zaczęły wprowadzać do swojej oferty profesjonalne i nowoczesne oczyszczacze powietrza. Jak one działają i dlaczego warto je kupić?

 

Jak działa oczyszczacz powietrza?

 

Ekolodzy biją na alarm - smog jest obecnie praktycznie w każdym miejscu na kuli ziemskiej. W niektórych miastach trudno normalnie oddychać, dlatego na ulicach zaleca się noszenie maseczek ze specjalnymi filtrami. Jednak nie tylko podczas przebywania na zewnątrz mamy do czynienie ze szkodliwymi pyłami. Takie zanieczyszczone powietrze dostaje się także do naszych domów i mieszkań. Czy zatem jesteśmy skazani wdychanie niebezpiecznych bakterii oraz innych substancji? Na szczęście z pomocą przychodzi profesjonalny oczyszczacz powietrza. Dlaczego ten sprzęt staje się coraz ważniejszym elementem wyposażenia każdego domu? Wietrząc pokoje, wpuszczamy do pomieszczeń szkodliwe substancje. Są to miedzy innymi pyły ze smogu, trujące tlenki ze spalin, bakterie, wirusy, alergeny, dwutlenek węgla oraz wiele innych, niebezpiecznych dla ludzkiego organizmu związków. Da się temu zapobiec właśnie dzięki oczyszczaczom. Są to urządzenia zbudowane przede wszystkim z filtrów. To właśnie ten element stanowi ich najważniejszą część, bowiem to na nich osiadają zanieczyszczenia i tym samym nie przedostają się dalej do naszych ciał. Obecnie coraz więcej firm specjalizuje się w produkcji tego typu sprzętów. Nic więc dziwnego, że trudno zdecydować się na jeden konkretny model. Warto zatem dowiedzieć, jakie rodzaje filtrów wybrać, aby cieszyć się świeżym powietrzem i zdrowym organizmem.

 

Filtry - najważniejszy element oczyszczaczy

 

Różne modele oczyszczaczy mają wbudowane rozmaite filtry. Czy jest to tylko chwyt marketingowy? W tym wypadku różnorodność ma podłoże naukowe. Poszczególne składniki powietrza, w tym także zanieczyszczenia, różnią się od siebie wielkością. W związku z tym nie każdy filtr wyłapie te najmniejsze cząstki. Jeśli filtr ma większą przestrzeń, to powietrze nie będzie do końca oczyszczone. Obecnie do najpopularniejszych, a także najskuteczniejszych, należy filtr HEPA. Najlepiej, gdy zakupiony przez nas oczyszczacz powietrza był również wyposażony w nowoczesny filtr węglowy. Takie rodzaje filtrów odpowiadają za usuwanie innych zanieczyszczeń, dzięki czemu prawdopodobieństwo likwidacji ponad połowy cząsteczek wzrasta. Jest to najlepszy zestaw do oczyszczania powietrza w przypadku alergików oraz osób, które cierpią na poważne schorzenia dróg oddechowych, np. astmę. W związku z tym, że to właśnie filtry odpowiadają za usuwanie zanieczyszczeń, podczas zakupu warto zapoznać się z dokładną specyfikacją opisującą konkretne modele. Dużą rolę odgrywa także ustawienie sprzętu w domu. Wpływa to na jego wydajność. Oczyszczacz powietrza powinien stać blisko okna. Odradzane są różnego rodzaje wnęk znajdujących się daleko od okien. Specjaliści radzą ustawić oczyszczacz powietrza w pomieszczeniu, w którym najczęściej przebywamy. Pamiętajmy także, że większość zanieczyszczeń ze względu na swoją wagę opadają na niższe partie powietrza, dlatego urządzenie powinno stać na podłodze.

 

Jakie parametry wyróżniają dobry oczyszczacz powietrza?

 

Do najważniejszych parametrów, na jaki musimy zwrócić uwagę, należy przepływ powietrza. Oznacza to ilość powietrza, jaką urządzenie jest w stanie w określonej jednostce czasu wciągnąć i oczyścić. To właśnie ten czynnik odgrywa bardzo dużą rolę w obliczaniu specjalnego parametru CADR, czyli z angielskiego: Clean Air Delivery Rate. Jednostka tego czynnika to metry sześcienne na godzinę. Ze względu na koszty eksploatacji warto również zwrócić uwagę na zużycie prądu. Wszystkie urządzenia AGD są zakwalifikowane do odpowiedniej klasy energetycznej. Sprzęty, które pobierają najmniej energii elektrycznej, znajdują się w klasie A. Pamiętajmy, że oczyszczacz powietrza często pracuje 24 godziny na dobę. Jeśli nie chcemy zapłacić bardzo dużo za prąd, lepiej zainwestować w urządzenie lepszej jakości, co w późniejszym czasie przełoży się na oszczędności. Równie ważna jest głośność sprzętu zwłaszcza, gdy urządzenie będzie ustawione w sypialni. Hałas może bowiem przeszkadzać, a z czasem powodować nawet problemy ze słuchem. Dlatego tak waży jest poziom generowanego hałasu, który podawany jest w decybelach.

 

Zakup oczyszczacza - inwestycja na lata

 

Oczyszczacze powietrza to obecnie inwestycja we własne zdrowie. Zanieczyszczenie niestety nie będzie się zmniejsza, dlatego warto zadbać o swój organizm. Oczyszczacze to sprzęty funkcjonujące przez lata, pod warunkiem że są to sprzęty dobrej jakości. Dlatego pamiętajmy, że lepiej zainwestować w porządny sprzęt, aby móc cieszyć się czystym powietrzem.

 

 

 

 


Zainteresował temat?

1

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat