Prof. Radziwon: znów potrzeba osocza od ozdrowieńców, nie ma zapasów

PAPKraj Wtorek, 30 marca 20216 1010
W związku z trzecią falą pandemii koronawirusa, dużą liczbą chorych, stacjom krwiodawstwa znów zaczyna brakować osocza od osób, które przechorowały COVID-19, dlatego np. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku ponowiło apel o oddawanie osocza. Osocze jest wykorzystywane w leczeniu niektórych zakażonych pacjentów.
fot. PAP

W grudniu 2020 r. prof. Piotr Radziwon, dyrektor białostockiej stacji krwiodawstwa, krajowy konsultant w dziedzinie transfuzjologii klinicznej informował, że udało się zgromadzić zapasy osocza. Teraz sytuacja się zmieniła.

 

"Zapasy się pojawiły po zakończeniu drugiej fali pandemii. Wówczas zarówno ilość chorych jak i zużywanego osocza stopniowo malały do bardzo niskich ilości no i w ten sposób udało nam się jakiś zapas zgromadzić. Natomiast, jak wiemy ta trzecia fala jest gorsza od drugiej no i to się odbija na zużyciu osocza. Zamówienia zaczęły nam znowu gwałtownie rosnąć i ten duży zapas, który mieliśmy został wykorzystany, także w tej chwili pracujemy już - można powiedzieć na bieżąco. Dlatego apelujemy do tych osób, które już ozdrowiały i mają dużo przeciwciał o to, żeby zgłosiły się do nas i oddały osocze, bo wkrótce może go zabraknąć" - powiedział PAP prof. Piotr Radziwon.

 

Dodał, że np. stacja w Białymstoku wydaje szpitalom ok. 40-50 jednostek osocza dziennie i mniej więcej tyle samo udaje się pozyskać osocza od osób, które chcą je oddać. "Ale ta sytuacja jest bardzo niestabilna, a zapasu już nie mamy, więc się obawiamy, aby w którymś momencie nam tego osocza nie zabrakło" - dodał Radziwon.

 

W całej Polsce ozdrowieńcy oddali dotąd ponad 48 tys. donacji osocza, z czego 3 tys. 250 w Podlaskiem (piąte miejsce pod tym względem w Polsce). Pozwoliło to podać dotąd pacjentom w cały kraju ponad 62,2 tys. jednostek osocza, z czego w regionie 4 tys. 150 - poinformował dyrektor białostockiego RCKiK. Przypomniał, że w trakcie donacji można pozyskać różną liczbą jednostek osocza, czasem są to trzy jednostki, czasem jedna.

 

Profesor Radziwon zaznacza, że są "duże skoki" w zużyciu osocza, zapotrzebowanie na nie bardzo szybko rośnie, a zapasy po drugiej fali nie przewidywały, że trzecia fala pandemii będzie miała tak dużą skalę, stąd wyczerpanie tych zapasów. "W dużej części centrów (krwiodawstwa) w Polsce jest podobnie" - dodał.

 

Trwają różne dyskusje na temat skuteczności wykorzystania osocza w leczeniu pacjentów z COVID-19. Prof. Radziwon mówi, że obserwacje pokazują, że osocze może być i jest skuteczne, gdy poda się je we wczesnej fazie choroby, musi też zawierać dużo przeciwciał.

 

"Natomiast podawanie osocza w późniejszych stadiach choroby zdane jest w dużej mierze na niepowodzenie z dwóch powodów. Po pierwsze, że rozwój choroby COVID-19 jest taki, że w późniejszych stadiach problemem nie jest już sam wirus tylko skutki, jakie on wyrządził i podawanie przeciwciał wirusa nie będzie w tym momencie skuteczne" - mówi Radziwon. Dodaje także, że w późnej fazie choroby pacjent ma już także przeciwciała, które sam wytworzył, więc trudno ocenić, w jakim stopniu skuteczne było osocze podane. Przypomina, że eksperci wskazują, że osocze można podać, gdy objawy zakażenia koronawirusem u pacjenta nie trwają dłużej niż tydzień.

 

"Jeżeli mamy wierzyć w osocze, to ono ma być szybko podane" - podsumował Radziwon.(PAP)

 

Autor: Izabela Próchnicka


Zainteresował temat?

0

1


Komentarze (6)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

b/u ~b/u (Gość)30.03.2021 09:04

Zwykłych Kowalskich nie leczą osoczą tylko lepszą swere ,aktorów ,polityków

61


jak to jest ~jak to jest (Gość)30.03.2021 15:23

dr. BODNAR z przemysla leczy ludzi amantadyną i nikt mu nie umarł ,on leczy czyli przyjmuje i bada ,a inni ? telefon i szpital a tam tlen i respirator ,,,,,może przeżyje ? i szczepionki ,,, jedna ,dwie juz o trzech słychać ,ja i moja rodzina BEZ szczepionki i nie sądzę że jest potrzebna ,ale każdy sam zadecyduje

41


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)30.03.2021 10:07

Ja bym oddał ale piję codziennie wódkę i nie mogę oddac

30


Kazik ~Kazik (Gość)30.03.2021 09:38

Od Kowalskiego osocze chcą ale Kowalskiego nim leczyć nie będą tak to wygląda a druga sprawa osocze nie pomaga jak mówią naukowcy. Płacić za osocze konkretne pieniądze to i dawcy będą a nie tylko patrzeć by to ludzie robili za darmo

20


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat