Prof. Gut: mamy ponad 30 procent mniej zakażeń niż tydzień temu

PAP Czwartek, 20 maja 202111 1199
Mamy ponad 30 procent mniej zakażeń koronawirusem niż tydzień temu. Tendencja spadkowa utrzymuje się zarówno, jeśli chodzi o liczbę zakażeń jak i zgonów - powiedział w środę PAP wirusolog prof. Włodzimierz Gut odnosząc się do najnowszych danych epidemicznych opublikowanych przez resort zdrowia.
fot. PAP

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2344 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci 329 osób z COVID-19.W szpitalach przebywa 10 334 chorych z COVID-19, a z nich 1377 podłączonych jest do respiratorów.

 

"To, że liczba zakażeń i zgonów stale spada jest pozytywną informacją. Zgonów jest jednak wciąż za dużo" - powiedział prof. Gut. Dodał, że "wysoka liczba zgonów jest efektem wcześniejszych zakażeń, a spadki zauważalne są po około 3 tygodniach" dodał, że "wciąż jeszcze wielu chorych podłączonych jest do respiratorów, z tego, jak wskazują statystyki, jedna trzecia niestety umrze".

 

Wskazał, że "jeśli tempo szczepień zostanie utrzymane, to mamy szansę na utrzymanie tendencji spadkowej dotyczącej zakażeń koronawirusem i powrót do normalnego życia".

 

Wykorzystanie szczepionek w Polsce ocenił, jako zadawalające. "Szczepionek nie brakuje, tempo szczepień będzie zależało od dalszych dostaw i od chętnych. Do szczepień dopuszczane są kolejne grupy wiekowe, żeby wykorzystywać w pełni dostawy preparatów, które otrzymujemy" - powiedział.

 

Dodał, że "martwić mogą pojawiające się wciąż fake newsy dotyczące szczepień czy dyskusje niekompetentnych osób, o tym, która szczepionka jest lepsza, a która gorsza, chociaż czynnik uodparniający jest wszędzie ten sam". Takie dyskusje, zdaniem wirusologa, "robią dużo złego dużo złego. Potem trudno jest przekonać do sczepień ludzi, do których trafiają skrajnie różne informacje, których nie są w stanie osądzić".

 

Prof. Gut odniósł się do szczepień 16. i 17. nastolatków, które ruszyły na początku tygodnia. "Jest szansa, że w Polsce będziemy szczepić także młodsze roczniki, ale zależy to od rekomendacji Europejskiej Agencji Leków (EMA)" - powiedział. Dodał, że szczepienia młodzieży i dzieci są ważne nie tylko dlatego, że zabezpieczają przed Covid-19, ale również przed transmisją wirusa".

 

Wskazał, że warto się szczepić, bo nawet lekkie przejście Covid - 19, nie gwarantuje braku powikłań, które mogą ujawnić się nawet kilka miesięcy po przejściu choroby. „Lista powikłań jest długa, koronawirus atakuje i uszkadza naczynia krwionośne, serce, mogą wystąpić również dolegliwości jelitowe, uszkodzenie nerek a nawet zmiany osobowości" - powiedział.

 

W Polsce w pełni zaszczepionych jest ponad 4,6 mln osób, w sumie podano dotychczas 16 mln dawek szczepionek przeciw COVID-19. Na szczepienie zapisało się około 90 tys. osób niepełnoletnich.(PAP)

 

Autorka: Monika Witkowska


Zainteresował temat?

1

2


Komentarze (11)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

goœć_gosc ~goœć_gosc (Gość)21.05.2021 07:39

Ogólnie mam wrażenie , że prof. Gut mocno improwizuje i jakoś pojąć nie mogę co on chce nam teraz przekazać ??
Proszę sobie przypomnieć jego pierwsze wypowiedzi z początku epidemii i skonfrontować to z kolejnymi wywiadami i teoriami ...

10


5g ~5g (Gość)20.05.2021 22:32

"nawet zmiany osobowości" - czy również zmianę płci?

20


5g ~5g (Gość)20.05.2021 22:30

Nie trzeba być "profesorem" żeby obliczać średnie matematyczne, procenty itp. Takie umiejętności ogarnia ósmoklasista.

10


dyrdymał ~dyrdymał (Gość)20.05.2021 20:16

Ta cała wypowiedź pana profesora Guta, o dużym spadku zakażeń powinna być ocenzurowana, a właściwie w ogóle nie powinna być podana do publicznej wiadomości. Przecież jak rodacy to przeczytają to chętni do szczepienia przestaną już być chętni, a wątpiący w skuteczność szczepienia, zwątpią ostatecznie, że o smarkaterii nawet nie wspomnę.

31


słoninowy słoń ~słoninowy słoń (Gość)20.05.2021 18:29

Cytuję:
Dodał, że "wysoka liczba zgonów jest efektem wcześniejszych zakażeń, a spadki zauważalne są po około 3 tygodniach"


A zamknięcie się służby zdrowia przed pacjentami i "leczenie" przez telefon oczywiście nie przyczynia się do wzrostu liczby przedwczesnych zgonów?

Cytuję:
Wskazał, że "jeśli tempo szczepień zostanie utrzymane, to mamy szansę na utrzymanie tendencji spadkowej dotyczącej zakażeń koronawirusem i powrót do normalnego życia".


Czyli wszystko zależy nie od faktycznego stanu epidemicznego, tylko od "utrzymania tempa szczepień"? Czy aby nie tak mówiła jedna z "teorii spiskowych", że faktycznym celem jest "wyszczepienie", a nie stan zdrowia populacji?

Cytuję:
"Szczepionek nie brakuje, tempo szczepień będzie zależało od dalszych dostaw i od chętnych. Do szczepień dopuszczane są kolejne grupy wiekowe, żeby wykorzystywać w pełni dostawy preparatów, które otrzymujemy" - powiedział.


Czyli w miarę wzrostu podaży należy na bieżąco kreować popyt.

Cytuję:
Dodał, że "martwić mogą pojawiające się wciąż fake newsy dotyczące szczepień czy dyskusje niekompetentnych osób


Bo przecież wiadomym jest, że osoba kompetentna to taka, która bierze forsę od producentów szczepionek. Brak takiego układu czyni osobę niekompetentną, a jej opinie niewiarygodnymi, a wszelkie pytania "bredniami płaskoziemcy".

Cytuję:
"Jest szansa, że w Polsce będziemy szczepić także młodsze roczniki, ale zależy to od rekomendacji Europejskiej Agencji Leków (EMA)" - powiedział.


Szybko idzie to obniżanie wieku. To kiedy obowiązkowa szpryca zaraz po narodzinach?

Cytuję:
Wskazał, że warto się szczepić, bo nawet lekkie przejście Covid - 19, nie gwarantuje braku powikłań, które mogą ujawnić się nawet kilka miesięcy po przejściu choroby.


A przecież żaden producent szczepionki NIE GWARANTUJE, że nie zachorujemy!
A co z powikłaniami poszczepiennymi, które mogą się ujawnić kilka miesięcy lub nawet kilka lat po szczepieniu? Czy takie powikłania będą w ogóle wiązane ze szczepieniami, czy wymyśli się wtedy inne wytłumaczenie nagłego wzrostu ilości dziwnych chorób?

Cytuję:
„Lista powikłań jest długa, koronawirus atakuje i uszkadza naczynia krwionośne, serce, mogą wystąpić również dolegliwości jelitowe, uszkodzenie nerek a nawet zmiany osobowości" - powiedział.


... głowa boli, w brzuchu burczy, torba puchnie, wacek kurczy...
A co do zmiany osobowości, to przeszli ją chyba wszyscy pandemiczni konsultanci warszawskiego nie-rządu - ta ich nagła zmiana poglądów w podstawowych kwestiach (choćby maseczek) w miarę nadchodzenia kolejnych wytycznych z zewnątrz... Profesor Gut też na początku mówił coś innego, a później doznał... zmiany osobowości!
Ech, serio popolemizowałbym z tymi ekspertami przed kamerą...

51


Nie pozdrawiam ~Nie pozdrawiam (Gość)20.05.2021 16:02

Nie boje się covida
A profesorek ładnie kase tuli

31


Gimbaza ~Gimbaza (Gość)20.05.2021 10:26

Ta jasne

20


Bezdomny ~Bezdomny (Gość)20.05.2021 09:50

Szczepienia was tylko uratują.
Dzięki szczepieniom taki spadek.
A jak będzie trzeba to 4 fala i barany dalej będą baranami.

31


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)20.05.2021 09:47

Nie ma zakażeń bo sezonowka się skończyła oni nam wmawiają coś czego nie ma normalnie nowa wersja nowe szaty cesarza że ludzie to łykaja szok ale już z 10 lat temu redaktor Tomasz Lis mówił że ludzie są glupsi niż profesorki na ?w myślą

21


Kazik ~Kazik (Gość)20.05.2021 07:59

Po co tego sprzedajnego człowieka cytujecie co trochę to ma inne zdanie a w swoim nagraniu na Y T mówi ,że już dawniej chorowaliśmy na koronki nie wiedząc nawet o tym

31


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat