Problem z ruinami w Piotrkowie

ePiotrkow Środa, 19 lutego 202023 9020
W Piotrkowie nie mamy problemu z samowolami budowlanymi. Problem jest za to z ruderami, które nie tylko szpecą miejski krajobraz, ale często zagrażają bezpieczeństwu, a czasem nawet blokują miejskie inwestycje.
fot. as

- Mamy rudery słynne nawet od kilkudziesięciu lat, z którymi nic się nie robi – mówiła we wtorkowym programie O tym się mówi w Strefie FM Małgorzata Majczyna, dyrektor Biura Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta w Piotrkowie. - Dotyczy to budynków jednorodzinnych, wielorodzinnych, przemysłowych. Przyczyny takiego stanu rzecz są różne, ale słabości upatrywałabym jednak w prawie budowlanym. Należałoby to usprawnić, czyli słać wnioski w tej sprawie do ustawodawcy. Prawo przedwojenne w tej kwestii było super – skuteczne, napisane prostym językiem, dawało służbom (policji, nadzorowi budowlanemu) różne uprawnienia. A dziś… wszystko jest takie porozmywane.

 
Dziś jeśli stan budynku zagraża życiu i zdrowiu ludzi, to największe pole do popisu ma powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Tyle, że jeśli inspektor trafi na właściciela nieruchomości, który przekona go, że budynek nadaje się do remontu, w dodatku przedstawi stosowne dokumenty, to również inspektor jest bezradny.


Szczególnie dotkliwy problem z jedną z ruin mają władze miasta, które od lat planują przebudowę piotrkowskiej hali Relax przy ul. Batorego. Chodzi o budynek, który stoi tuż przy hali (o sprawie pisaliśmy tutaj). Gotowe są już najważniejsze dokumenty – decyzja konserwatorska, uzgodnienie projektu budowlanego i decyzja o pozwoleniu na budowę. - W grudniu zaskoczyła nas odmowna decyzja dotycząca rozbiórki budynku po dawnej rektyfikacji – mówi M. Majczyna. - Chcieliśmy po prostu oczyścić przedpole dla nowego obiektu, by nowa hala sportowa miała wokół siebie przestrzeń. Nie udało się, konserwator nie zgodził się na wyburzenie. Po ludzku staram się zrozumieć konserwatora, bo przecież on działa zgodnie ze swoją ustawą, czyli chroni każdą cegłę, każdy walor budynku historycznego, a budynek, o którym mówimy jest sprzed 1900 r., więc to ostatni świadek zabudowy znajdującej się przed murami obronnymi od strony południa. To główne zadanie konserwatora – chronić te relikty.


Przypomnijmy, że właściciel każdego obiektu, którego stan zagraża życiu lub zdrowiu ludzi, ma obowiązek doprowadzić go do takiego stanu, by wyeliminować to zagrożenie. W przypadku budynku przy ul. Batorego, znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie Relaksu, właścicielem jest prezydent miasta.


Inne ruiny, które szpecą Piotrków od lat to oczywiście budynek po restauracji Europa w centrum miasta, budynek po Metalplaście przy Próchnika niedaleko Urzędu Miasta, zrujnowana kamienica przy Wojska Polskiego 23 czy ruina z zawalonym dachem przy Jagiellońskiej (na wprost siedziby Strefy FM).


Zainteresował temat?

7

2


Komentarze (23)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Silenter ~Silenter (Gość)23.02.2020 15:35

Czegoś tu nie kumam. To na czyjej działce Relax chciał się przebudowywać ?? Bo wygląda, że dostał pozwolenia na przebudowę na swojej ale projekt zatrzymał mu brak pozwolenia na wyburzenie budynku na działce sąsiada i teraz się burzą, że sąsiad się nie zgadza ??

10


gość ~gość (Gość)22.02.2020 19:19

Gada,żeby gadać,a prawda jest tak,że muastu na tym nie zależy ,aby zniknęły,bo puki stoją pobiera sie podatek od nieruchomości wielokrotnie wyższy niż za sam plac.

01


gość ~gość (Gość)20.02.2020 18:35

To całe miasto to rudera. Dobrze popatrzcie to się przekonacie. Mocherowy elektorat się cieszy bo kościółki odrestaurowane. Nie ma chyba podobnego miejsca co by odstraszało i przeganialo młodych jak ta wioska

30


Kukizowiec ~Kukizowiec (Gość)19.02.2020 10:41

Pani Majczyna podczas tego wywiadu strzeliła sobie, a przy okazji i prezydentowi Chojniakowi w stopę - wygadała, że właścicielem budynku przy Batorego jest miasto, a więc to miasto odpowiada za katastrofalny stan budynku. Na każdym kroku Magistrat powtarza, że nic nie może zrobić z ruderami, ale chyba z tą, której jest właścicielem już może, prawda? Najprościej zburzyć i postawić parking - ot cała mentalność i pomysłowość piotrkowskich urzędników, którzy ponoć dbają o przeszłość miasta. Budynek można wyremontować i zaadaptować na potrzeby OSiR albo innej miejskiej instytucji. Ale żeby to zrobić trzeba mieć horyzont nieco większy niż nauczyciel wf z wiejskiej szkoły podstawowej i eksperta od inwestycji, który w odpowiedzi na powiększający się ruch samochodowy akceptuje zwężanie ulic a na terenach zabytkowych leje asfalt.

281


gość ~gość (Gość)20.02.2020 10:47

Na Pl Niepodleglosci 5 jest rudera ktora straszy

10


batistutaa ~batistutaa (Gość)19.02.2020 19:02

po co budowac jak mlodziesz przenosi sie do innych miast

60


gość ~gość (Gość)19.02.2020 14:07

Ciekawy jestem kto podpalił zabytkowy budynek na Narutowicza przy Bernardynach. Biedronce to bardzo na rękę bo parking będzie miała. Wstyd i hańba.

52


gość ~gość (Gość)19.02.2020 11:07

Wysadzić w powietrze tą ruderę przy relaksie i budować nową hale !

211


gość ~gość (Gość)19.02.2020 14:05

Prawo powinno być złagodzone w kwestii remontu zabytkowych budowli a nie w wyburzaniu , skoro tak bardzo patrzymy na zachód to powinniśmy strzec i remontować zabytki a nowe budynki dostosowywać do nich a nie odwrotnie, piękny przykład mamy na ulicy kostromskiej przy bibliotece pedagogicznej.

90


gość ~gość (Gość)19.02.2020 08:00

Te rudery są władzom potrzebne, by mieć wymówkę na brak inwestycji. Hali relax nie można, bo obok ruina, pl. Kościuszki nie można, bo obok ruina, dworzec autobusowy też się nie da nic zrobić, bo obok ruina. Taki układ jest im na rękę - bierzemy kaskę, a ludzie i tak nas wybiorą za 4/5 lat. Ten sam układ odkąd pamietam. Ani miastu, ani Konserwatorowi Zabytków nie zależy na ratowaniu tych budynków (np. Willa Wanda) a tylko ba utrzymaniu swych stołków. Magistrat to niemalże stajnia Augiasza - ktoś musi ją w końcu przewietrzyć, inaczej źle skończymy.

364


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat