Prezydent: matury na pewno się odbędą, pytanie tylko kiedy

PAPKraj Wtorek, 07 kwietnia 202025 3658
Nie sądzę, żeby mogło dojść do sytuacji, że matury będą odwołane; należy się liczyć z tym, że będą przesunięte - ocenił prezydent Andrzej Duda podczas poniedziałkowej sesji pytań i odpowiedzi (Q&A). Dodał, że decydujący będzie głos ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

W odpowiedzi na pytanie maturzystki o tegoroczne egzaminy dojrzałości i po jej uwadze, że obecna atmosfera nie sprzyja nauce, prezydent przyznał z "przykrością", że obecna atmosfera walki z koronawirusa "jedyne, czemu sprzyja, to zachowaniu jak największej liczby osób w dobrym zdrowia i życia".

 

Odnosząc się do tegorocznych matur, Andrzej Duda zaznaczył, że jest to "poważna decyzja, która zostanie podjęta w konsultacji absolutnie z ministrem zdrowia". "De facto to minister zdrowia zadecyduje o tym, czy matury mogą się odbyć w normalnym terminie. Wiem, że w tej chwili trwają konsultacje na ten temat, bo rozmawiałem dzisiaj z panią wiceminister edukacji Marzena Machałek, i mówiła mi, że są na etapie konsultacji" - relacjonował.

 

"Ponieważ są inne opinie na ten temat, oni czekają na to, aż te konsultacje z ministrem zdrowia w tej sprawy zostaną zamknięte, i mają nadzieję, że w tym tygodniu jeszcze będzie można przekazać ostateczne informacje o tym, jakie są w tym zakresie plany" - wyjaśnił.

 

Duda zapewniał, że zdaje sobie sprawę z zaniepokojenia tegorocznych maturzystów, a także z tego, że obecna sytuacja jest stresująca także dla ich rodziców. "Jest mi strasznie przykro z tego powodu, że jest taka sytuacja. (...) Ale mamy taką sytuację, jaką mamy. Nikt z nas nie jest winny temu, że mamy epidemię koronawirusa, a chcemy w jak największym stopniu ochronić społeczeństwo, chcemy w jak największym stopniu ochronić także młodzież" - podkreślił. "I bardzo proszę tutaj o zrozumienie, i bardzo proszę o cierpliwe przyjęcie tych decyzji, które zostaną podjęte, choć wiem, że jest państwu bardzo ciężko" - dodał.

 

Prezydent odpowiedział też na pytanie maturzysty, czy jest możliwe, aby matury w tym roku były odwołane ze względu na sytuację epidemiologiczną.

 

"Nie sądzę, żeby mogło dojść do takiej sytuacji, że matury będą odwołane w ogóle. Sądzę, że należy się liczyć z tym, że matury będą przesunięte, Jeżeli taka będzie decyzja ministra zdrowia i ekspertów, którzy z nim współpracują, epidemiologów" - powiedział.

 

Duda podkreślił, że nie wyobraża sobie, aby tegoroczne matury w ogóle zostały odwołane. "To jest jeden z najważniejszych w życiu egzaminów dla każdego człowieka, nie tylko młodego człowieka" - zaznaczył. "Matury na pewno się odbędą, pytanie tylko kiedy" - podsumował. (PAP)

 

Autor: Mieczysław Rudy


Zainteresował temat?

1

3


Komentarze (25)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

xx ~xx (Gość)07.04.2020 09:39

Już nie można patrzeć na tą twarz. Mdło się człowiekowi robi. :-(

215


www ~www (Gość)07.04.2020 22:44

Kolejne odkrycie prezydenta. A może wróżba?

20


xxzz ~xxzz (Gość)07.04.2020 21:42

Od kiedy to Prezydent RP ma w zadaniach oświatę.

10


Adamko ~Adamko (Gość)07.04.2020 11:09

Ciekawe kiedy suweren się obudzi i pogoni to tałatajstwo przy władzy??

122


jo0jo ~jo0jo (Gość)07.04.2020 12:25

ale mądrość powiedział ,a ja mówię ,że jutro będzie środa ,a lany poniedziałek jest w poniedziałek,tylko tepaki tego słuchają.

61


gość ~gość (Gość)07.04.2020 11:12

Tak narzekacie na obecną władzę... Ciekawe co by się działo gdyby rządziła obecnie władza, która sprzedała 90% naszego kraju. Chyba dzieci dalej chodziłyby do szkoły i przedszkola. Sami nie wiecie czego chcecie...

59


hahaha! ~hahaha! (Gość)07.04.2020 10:55

"Matury się odbędą, tylko nie wiadomo kiedy" - ręce opadają po wysłuchaniu takiej mądrości, lepiej by było, jakby ten człowiek skupił się na tik-toku.

115


gość ~gość (Gość)07.04.2020 10:35

Matura to bzdura.I tak skończycie na paleciaku lub bezrobociu.

34


gość ~gość (Gość)07.04.2020 10:18

A gdzie ma sznureczki marionetka co to kaczor pociąga zatuszowali chybaTVPislam

102


gość ~gość (Gość)07.04.2020 10:04

Na tik toku zrobią

82


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat