Prezes SKOK: naszym priorytetem jest cyfryzacja, ale budowana na fundamencie tradycji samopomocy finansowej

PAPKraj Środa, 23 września 20200
W naszych planach na przyszły rok zdecydowanie na pierwszy plan wysuwa się cyfryzacja, ale tradycja i nowoczesność efektywnie się uzupełniają. Bez silnego fundamentu tradycji i bez poczucia więzi nie jesteśmy w stanie iść do przodu i realizować tych wszystkich zadań, które stawia przed nami rzeczywistość - powiedział Rafał Matusiak, prezes Kasy Krajowej podczas XXVIII Konferencji SKOK, która odbyła się 18 września - po raz pierwszy całkowicie w systemie online.

XXVIII Konferencja Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK) przebiegała pod hasłem „Wspólnie ku zmianom” i odbywała się w systemie zdalnym ze względu na pandemię koronawirusa.


„Koronawirus przyniósł ze sobą bardzo dużo zmian. Musimy zmienić plany, ale tak naprawdę część z nich podlega zintensyfikowaniu, bo jeżeli mieliśmy np. zapis o rozszerzeniu narzędzi cyfrowych dostępu do usług finansowych, to koronawirus nie zmienił tego kierunku, tylko zdynamizował zmiany, które w tym obszarze następują” - mówił Rafał Matusiak, prezes Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej, który niedawno został wybrany na przewodniczącego Rady Dyrektorów Światowej Rady Unii Kredytowych.


Rafał Matusiak zaznaczył, że objęcie tego stanowiska to nie tylko jego osobisty sukces, ale jest to wyraz szacunku i docenienia tego, co robią wszyscy pracownicy SKOK-ów.


„Wieloletnia tradycja spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych i liczna społeczność ich członków uświadamia, jak istotna jest kwestia efektywnego współdziałania w celu zabezpieczenia ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstw działających w Polsce, a także wsparcie indywidualnych uczestników rynku finansowego. Tradycja spółdzielczości, do której odwołują się SKOK-i, jest szczególna wartością. Zwłaszcza w czasie, który wymaga takiego solidarnego współdziałania” - podkreślał prezes Kasy Krajowej.


Na potrzebę dalszych zmian technologicznych przy zachowaniu opartych na zaufaniu relacji z członkami kas wskazywał również Brian Branch, prezes Światowej Rady Unii Kredytowych (The World Council of Credit Unions, WOCCU). „Teraz naszym wyzwaniem i naszą ogromną przewagą jest wykorzystanie synergii miedzy zaufanymi relacjami członkowskimi, które posiadamy a cyfrowym świadczeniem usług. To jest przyszłość” - zaznaczył Branch.

 
Podkreślił też istotną rolę polskich SKOK-ów w WOCCU. Według niego od wielu lat są one liderem w międzynarodowym systemie spółdzielczych kas. „Jesteście kotwicą w regionie Europy, ale też wzorem dla reszty świata. Dzielicie się najlepszymi praktykami dotyczącymi przywództwa w SKOK-ach, budowania systemu, brandingu i tworzenia wspólnych platform. Pokazujecie, jak budować relacje z członkami oparte na zaufaniu, a to właśnie odróżnia nas od innych instytucji finansowych. Dziś jesteście liderem regionu w dziedzinie cyfryzacji” - mówił prezes WOCCU.


Rafał Matusiak wyjaśnił, że SKOK-i chcą odegrać istotna rolę w dziedzinie cyfryzacji sektora usług finansowych z dwóch powodów. „Po pierwsze, ponieważ cyfryzacja tego sektora nie ulegnie w przewidywanej perspektywie zmianie. Cały rynek usług finansowych na pewno w tym kierunku będzie podążał. Nie możemy sobie pozwolić na to, aby nasze instytucje i nasi członkowie byli wyłączeni z tego projektu” - zaznaczył Matusiak. Jako drugi powód podał konieczność edukacji członków kas w dziedzinie nowych technologii, a co za tym idzie zapobieganie wykluczeniu finansowemu.


Dostarczaniu wiedzy i rozwiązań technologicznych nie tylko polskim członkom kas spółdzielczych, ale też uczestnikom podobnych systemów w regionie ma służyć Regionalne Centrum Unii Kredytowych. Prezes Kasy Krajowej podkreślił też, że SKOK-i jednocześnie „rozglądają się po całym świecie, szukając dobrych pomysłów i przenosząc je do Polski i do krajów w regionie”. Za przykład takiej działalności podał współpracę z brazylijskim systemem unii kredytowych SICREDI, który bardzo dynamicznie się rozwija. „Brazylijczykom udało się zmobilizować młodych ludzi do aktywności w uniach kredytowych, to jest to, czego można pozazdrościć. My też chcemy korzystać z energii, zapału i pomysłów naszej młodzieży” - zaznaczył Rafał Matusiak.


Choć w SKOK-ach przeważają osoby w średnim wieku i starsze, to jednak nie brakuje też w nich młodych talentów. W tym roku Polak, Łukasz Nowak, prezes SKOK Centrum został laureatem konkursu organizowanego przez WOCCU dla młodych profesjonalistów, w ubiegłym roku konkurs wygrał Piotr Pałka z Kasy Krajowej. „To są właśnie ci młodzi ludzie, którzy niosą ze sobą energię i dużą chęć do działania oraz ogromną ilość dobrych pomysłów, które chcielibyśmy wdrażać” - powiedział prezes Matusiak. Dodał, że drugi obszar, który zostanie uruchomiony, to aktywność skierowana do kobiet pracujących w SKOK-ach.


Podczas konferencji nastąpiło też uroczyste wręczenie nagrody „Feniksa”, która jest przyznawana od 1993 r. osobom, które aktywnie promują i wcielają w życie ideę spółdzielczej samopomocy finansowej. Jej laureatem był Prezydent RP Lech Kaczyński. W tym roku trafiła ona w ręce Wiktora Kamińskiego, jednego z pionierów odbudowy w Polsce samopomocowych instytucji finansowych i wieloletniego wiceprezesa Kasy Krajowej.

 

 

 


Centrum Prasowe PAP

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

1


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Materiał KWW Z SERCEM DLA PIOTRKOWA

reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat