Premier wprowadził stopień alarmowy BRAVO-CRP w całej Polsce

ePiotrkowKraj Sobota, 11 lipca 202011 5174
Premier Mateusz Morawiecki działając na podstawie ustawy o działaniach antyterrorystycznych wprowadził na terenie całego kraju drugi stopień alarmowy BRAVO-CRP. Obowiązuje on od piątku (10 lipca), aż do poniedziałku (13 lipca) do godziny 23:59. Decyzja została wydana w związku z przeciwdziałaniem zagrożeniom związanym z II turą wyborów prezydenckich.
fot. Radomir Illinicz

Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wprowadzenie drugiego stopnia alarmowego (w czterostopniowej skali) jest związane przede wszystkim z przeciwdziałaniem zagrożeniom w cyberprzestrzeni w związku z organizacją i przeprowadzeniem II tury wyborów prezydenckich. Identyczna decyzja został podjęta również dwa tygodnie temu, przed I turą głosowania. Co właściwie oznacza wprowadzenie stopnia alarmowego BRAVO-CRP?

 

MSWiA wyjaśnia, że zadania organów państwa w przypadku wprowadzenia, któregoś ze stopni alarmowych są określone w rozporządzeniu premiera z 25 lipca 2016. W przypadku stopnia BRAVO-CRP są to m. in 

  • wzmożone monitorowanie stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej;
  • monitorowanie i weryfikowanie czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej;

    sprawdzenie dostępności usług elektronicznych;

  • poinformowanie personelu instytucji o konieczności zachowania zwiększonej czujności;

  • zapewnienie dostępności w trybie alarmowym personelu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo systemów;

  • wprowadzenie całodobowych dyżurów administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

Do przykładowych przedsięwzięć realizowanych przez służby w związku z wprowadzeniem stopnia BRAVO-CRP należą:

  • dostępność w trybie alarmowym personelu wyznaczonego do wdrażania procedur działania na wypadek zdarzeń o charakterze terrorystycznym, kontrola pojazdów wjeżdżających oraz osób wchodzących na teren obiektów;
  • kontrola wszystkich przesyłek pocztowych kierowanych do urzędu lub instytucji;
  • przegląd zapasów materiałowych i sprzętu, w tym dostępności środków i materiałów medycznych, z uwzględnieniem możliwości wykorzystania w przypadku wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystyczny;

 

- czytamy na stronie antyterroryzm.gov.pl.

 

Stopnie alarmowe wprowadza premier w drodze rozporządzenia i mogą obowiązywać dla całego kraju, jak w przypadku I i II tury wyborów prezydenckich, albo dla jakiegoś obszaru. Poprzednio stopień BRAVO-CRP wprowadzono w styczniu 2020 roku na terenie województwa małopolskiego w związku z organizacją obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. 

 

BRAVO-CRP jest drugim spośród czterech stopni alarmowych związanych z zagrożeniem terrorystycznym, pozostałe to: stopień pierwszy ALFA-CRP, trzeci CHARLIE-CRP oraz najpoważniejszy, czwarty DELTA-CRP.


Zainteresował temat?

2

7


Komentarze (11)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

greta ~greta (Gość)11.07.2020 20:58

***** ***

52


Marlenka123 ~Marlenka123 (Gość)12.07.2020 23:48

Panie Mateuszu, dlaczego polacy więcej za kredyty niż inne kraje ?? banki przecież te same, podatków u nas nie płacą więc skąd taka różnica ?

00


gość ~gość (Gość)11.07.2020 11:50

Zdjęcie - czy on w ogóle coś widzi?

139


szumi ~szumi (Gość)11.07.2020 21:01

Jemu się wydaje że, jest w innym kraju. Jemu się wiele rzeczy wydaje, a jeszcze więcej kłamie.

43


gość ~gość (Gość)12.07.2020 18:01

Ostatnio bravo wprowadzone dwa tygodnie temu, a delta jest najniższym stopniem.

10


Kazik ~Kazik (Gość)11.07.2020 21:01

Czego ten nierząd tak się panicznie boi ?

43


dyrdymał ~dyrdymał (Gość)11.07.2020 16:44

Perspektywicznie to nie za bardzo.

31


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat