Prawo jazdy ważne dłużej

UM Piotrków Trybunalski Czwartek, 23 kwietnia 20207 2683
Do 60 dni od zakończenia trwania stanu epidemii ważność zachowają m.in. prawa jazdy oraz uprawnienia do kierowania, których termin ważności upłynął.

- Kierowcy, którym ważność prawa jazdy kończy się w czasie trwania epidemii koronawirusa, mogą nadal z nich korzystać – informują pracownicy Referatu Komunikacji Urzędu Miasta w Piotrkowie. - Przepis tzw. specustawy koronawirusowej zakłada, że przedłużeniu ulega ważność dokumentów, których termin upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

Chodzi o: prawa jazdy, zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub pojazdem przewożącym wartości pieniężne, legitymacje instruktora prawa jazdy, uprawnienia do kierowania pojazdami, wpis w prawie jazdy kodu 95 potwierdzającego uzyskanie kwalifikacji wstępnej, kwalifikacji wstępnej przyspieszonej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyspieszonej albo ukończenia szkolenia uzupełniającego.
Wszystkie te dokumenty pozostaną ważne i będą ważne także w okresie 60 dni od daty zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Ponadto, w przypadku upływu terminu ważności badania technicznego pojazdu, w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, gdy właściciel pojazdu przebywa na obowiązkowej kwarantannie albo jest poddany leczeniu z powodu COVID-19, to badanie techniczne pojazdu zachowuje ważność przez okres 7 dni od dnia zakończenia leczenia lub zwolnienia z obowiązkowej kwarantanny, jedynie w celu umożliwienia dojazdu na badanie techniczne.

Również wydane podczas rejestracji pozwolenie czasowe oraz zalegalizowane tablice rejestracyjne zachowują ważność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie do 14 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jeżeli termin ważności czasowej rejestracji upłynął w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz pojazd posiada ważne badanie techniczne.


Referat Komunikacji od początku trwania epidemii COVID-19 realizuje wszystkie niezbędne zadania. – W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców wprowadziliśmy ograniczenia w obsłudze klientów, jednak nie przestaliśmy bezpośrednio obsługiwać piotrkowian – wyjaśnia Bogdan Munik, sekretarz miasta.


Jak informuje nasz magistrat od 16 marca Referat Komunikacji zrealizował:

sprawy załatwione osobiście:
- rejestracja pojazdów – 150
- odbiór dowodu rejestracyjnego – 162
- wtórnik dowodu rejestracyjnego lub tablic rejestracyjnych – 11
- adnotacje w dowodzie rejestracyjnym – 12
- czasowe wycofanie pojazdu z ruchu – 11
- wyrejestrowanie pojazdu – 16
- zgłoszenie zbycia/ nabycia pojazdu – 8
- wydanie prawa jazdy – 77
- wymiana legitymacji instruktora nauki jazdy – 1
- dokonanie wpisu przedsiębiorcy do „Rejestru przedsiębiorców prowadzących Stacje Kontroli Pojazdów” - 1

sprawy złożone korespondencyjne, tj. poprzez system ePuap, tradycyjną drogą pocztową oraz bezpośrednio do skrzynki nadawczej wystawionej przed wejściem do budynku Urzędu:
- zgłoszenie zbycia/nabycia pojazdu – 349
- adnotacje w dowodzie rejestracyjnym – 3
- czasowe wycofanie pojazdu z ruchu – 1
- wtórnik dowodu rejestracyjnego lub tablic rejestracyjnych – 7
- wyrejestrowanie pojazdu – 18
- informacja z Ośrodków Szkolenia Kierowców o rozpoczęciu szkolenia – 3
- wydanie zaświadczeń – 2
- zaświadczenia o demontażu pojazdów – 56
- zaświadczenia o przeprowadzonych badaniach technicznych pojazdów – 16


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)24.04.2020 07:27

Jak zgłosić sprzedaż pojazdu?Wystarczy wrzucić umowę k-s do skrzynki podawczej?Jak później tą umowę odebrać?

00


gość ~gość (Gość)23.04.2020 16:51

A jak jest z dowodem osobistym jak się kończy termin?

10


gość ~gość (Gość)23.04.2020 10:48

Ja mam bezterminowo :b

03


Dududhd ~Dududhd (Gość)23.04.2020 08:55

I nagle w cudowny sposób okazuje się, iż jak zostawimy prawa jazdy ważne na dłużej to tak naprawdę nic złego się nie stanie. Oby to się utrzymało i po epidemii!

70


gość ~gość (Gość)23.04.2020 10:13

Ja zdałam ledwo co za 9 razem w tym roku i nie miałam jeszcze wypadku

12


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat