Prawie 8 mln na wsparcie osób niesamodzielnych w Piotrkowie

ePiotrkow Czwartek, 06 lutego 202027 7607
6,6 mln z funduszy unijnych pozyskał Piotrków na realizację programu „Razem możemy jeszcze więcej”, dzięki któremu 445 osób niesamodzielnych i ich opiekunów otrzyma wsparcie.

Ładuję galerię...

Informacje na temat programu „Razem możemy jeszcze więcej” władze miasta przekazały w czwartek rano w siedzibie Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Szansa” przy ul. Wolborska 86). Pozyskana kwota to 6,6 mln zł, a wartość projektu to ok. 7,7 mln zł. - Nasz projekt był najwyżej oceniony ze wszystkich, które wpłynęły do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w ramach tego konkursu – mówił prezydent miasta Krzysztof Chojniak. - Co będziemy realizować za te pieniądze? Jeśli chodzi o Centrum „Szansa” będzie to klub wsparcia dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, ale również tzw. mieszkania treningowe o celach rehabilitacyjnych, by wdrażać wychowanków „Szansy” do bardziej samodzielnego życia.

 

- Fajnie, że udało nam się wejść w ten projekt i że dzięki temu będziemy mogli poszerzyć naszą ofertę dla dzieci niepełnosprawnych – mówiła Hanna Gural, szefowa „Szansy”. - Wielką zaletą programu jest to, że obejmuje pomocą osoby od wieku dziecięcego, poprzez wchodzenie w dorosłość, w zasadzie do wieku emerytalnego. W mieszkaniu treningowym nasi wychowankowie będą mogli sprawdzić, czego się naprawdę nauczyli i czy są w stanie samodzielnie funkcjonować. Pamiętajmy, że osoby niepełnosprawne funkcjonują w rodzinie, a im więcej taka osoba będzie umiała, tym łatwiej będzie funkcjonować innym członkom rodziny. Mamy też zajęcia wyciszające dla rodziców, bo właśnie oni często są na skraju wytrzymałości psychicznej. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu!

W ramach programu na osiedlu Wyzwolenia (ul. Krasickiego) powstanie Klub Seniora. Z kolei w al. 3 Maja Warsztaty Terapii Zajęciowej zajmą się prowadzeniem Klubu Wsparcia. Powołana zostanie też wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego (od kwietnia 2020 przy ul. Zamkowa 5).

 

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń, które dzięki pozyskanym pieniądzom zrealizują 9 modułów mających na celu wsparcie osób niesamodzielnych oraz ich opiekunów (m.in. Monika Wojtania, dyrektor Dziennego Domu Pomocy Społecznej, Anna Bajdzienko z piotrkowskiego MOPR-u, Anetta Szadkowska, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Bożenna Walczak, dyrektor świetlicy socjoterapeutycznej Bartek, Jadwiga Dudkiewicz, Stowarzyszenie Koło Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym, Anna Nowakowska ze Stowarzyszenia „Mam sąsiada” i Grzegorz Janowski, kierownik Referatu Spraw Społecznych w piotrkowskim magistracie).

 

- Projekt obejmuje różne grupy wiekowe zagrożone wykluczeniem: dzieci, młodzież, osoby dorosłe, seniorów – mówił kierownik Jankowski. - Mamy 9 zadań, część to kontynuacja, ale są też zadania nowe, np. wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego. Będziemy też realizować usługi weekendowe polegające na opiece nad osobami obłożnie chorymi, leżącymi w domach. Powstanie nowa, piąta już w mieście, świetlica socjoterapeutyczna w al. 3 Maja 23 przeznaczona dla 30 dzieci.

 

Pomocą objętych zostanie 445 osób. Program będzie realizowany do końca grudnia 2022 roku.

 

 


Zainteresował temat?

4

0


Komentarze (27)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

sulejowianin ~sulejowianin (Gość)07.02.2020 10:22

najwyższy czas na poinformowanie mieszkańców SULEJOWA o planowanej inwestycji ,adaptacji budynku /po domu dziecka/ na ośrodek ODWYKOWY alkoholików i /NARKOMANÓW?/ czas sie oragnizować

40


mieszkanka Sulejowa ~mieszkanka Sulejowa (Gość)06.02.2020 15:05

Zastanawia mnie jedno. Czy jeśli osoby uzależnione od narkotyków i alkoholu zaczną dostawać przepustki, to czy ja i moje dzieci nadal będziemy bezpieczne. Nie uśmiecha mi się zamartwianie czy moje dziecko wróci całe i zdrowe ze szkoły. Nawet nie chcę o tym myśleć ... Nie wiem czy ten osrodek to dobry pomysł

72


gość ~gość (Gość)07.02.2020 14:55

Czy mieszkańcy "miasta" Sulejów muszą tu robić taki bałagan w komentarzach pisząc na zupełnie inny temat ? Ni macie swoich mediów ? Tam się zbierzcie

12


hdfgt ~hdfgt (Gość)06.02.2020 14:04

A gdzie osoby z MOPRu które usługami opiekuńczymi się będą zajmować? Pracownicy socjalni jak zwykle pominięci. Tylko do roboty...

74


dociekliwy ~dociekliwy (Gość)06.02.2020 18:03

a co z pomieszczeniami na ul.wysokiej

21


gggg ~gggg (Gość)06.02.2020 22:27

urzednicy z paszu rodowskiego kłamią i dbają o swoje posadki po wyborach mają ludzi za nic

51


miesz ~miesz (Gość)06.02.2020 13:13

ukazało się ogłoszenie że w SULEJOWIE /po domu dziecka / ma być centrum uzależnień alkoholików i innych / NARKOMANÓW ? / czy nie czas działać ?

83


Jagoda ~Jagoda (Gość)06.02.2020 11:37

Wspaniała sprawa! Dobrze, że Miasto dba o najsłabszych swoich mieszkańców i ich rodziny.

104


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat