ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Praca w opiece – co należy do obowiązków opiekuna

Środa, 20 marca 2019 1691
Planujesz zacząć pracę w opiece osób starszych w Niemczech? A może już od dawna wyjeżdżasz w charakterze opiekuna za zachodnią granicę? Dowiedz się, co należy do Twoich obowiązków, a czego podopieczny nie powinien od Ciebie oczekiwać.

Haushalt czyli prowadzenie domu

 

Niezależnie czy jedziesz do dużego czy małego miasta lub czy będziesz mieszkać w domu jednorodzinnym czy w mieszkaniu w bloku – prowadzenie gospodarstwa domowego Twojego podopiecznego lub podopiecznej zawsze będzie na liście Twoich obowiązków.

 

Oczywiście szczegółowa lista zajęć będzie się zmieniać – dużo zależy między innymi od Twoich ustaleń z rodziną seniora. Jednak dla uproszczenia można przyjąć, że w ramach opieki nad domem opiekunka w Niemczech powinna mieć na uwadze:

 

  • utrzymywanie gospodarstwa domowego w czystości,
  • przygotowywanie posiłków dla podopiecznego,
  • zmywanie naczyń,
  • pranie i zmiana pościeli i ubrań podopiecznego,
  • opieka nad roślinami doniczkowymi w domu,
  • robienie zakupów – koniecznie uwzględniaj na liście zakupów ulubione produkty seniora oraz zalecenia co do jego diety. Nie zapomnij paragonów – są one podstawą do rozliczenia z rodziną podopiecznego,
  • opieka nad zwierzętami domowymi (kot, pies itp.)  

Opieka nad seniorem

 

Ze względu na swoje przyzwyczajenia, stan zdrowia i możliwości każdy senior ma nieco inne potrzeby i rytm dnia. Jednak najczęściej w opiece osób starszych w Niemczech przyjmuje się, że do obowiązków pracownika należy np.: karmienie seniora, towarzyszenie w jego wizytach u lekarza oraz dbanie o jego czystość i pielęgnację.

 

Przy ostatnim punkcie chodzi o pomoc podczas codziennego dbania o higienę czyli mycia zębów, golenia, kąpieli lub prysznica. Jeśli podopieczny ma utrudnione poruszanie się, to w kąpieli często pomagają pracownicy Pflegedienst.

 

Opiekunka powinna również dotrzymywać seniorowi towarzystwa, chodzić z nim na spacery, pomagać w codziennych czynnościach (np. wstawanie, chodzenie po schodach, ubieranie się czy rozbieranie) i wspierać go w tzw. aktywizacji, która jest szczególnie ważna w przypadku demencji i choroby Alzheimera. Może to być wspólne oglądanie zdjęć, słuchanie muzyki, pomoc przy prostych pracach w kuchni czy granie w gry planszowe lub warcaby.

 

Czego nie musisz robić w opiece osób starszych w Niemczech

 

A czego opiekunka osób starszych w Niemczech nie musi robić? Na tym tle często zdarzają się nieporozumienia… Co do zasady do obowiązków opiekunki nie należą między innymi: prace ogrodowe, odśnieżanie, prace polowe czy palenie w piecu.

 

Osobna kategoria to czynności medyczne wobec podopiecznego, których opiekunce wręcz nie wolno wykonywać. Grupa ta obejmuje np. robienie zastrzyków, zmiana opatrunków czy rozdzielanie lekarstw. Tym powinna zając się rodzina seniora, Pflegedienst lub służby medyczne.

 

Pamiętaj również, że senior nie powinien oczekiwać od Ciebie sprzątania, które jest związane z dużym wysiłkiem. Przykładem może tu być mycie okien po zimie czy porządkowanie od dawna niesprzątanej piwnicy czy strychu.

W przypadku takich próśb najlepiej szczerze porozmawiać z seniorem lub jego rodziną, a jeśli to nie przynosi rezultatu – skontaktować się ze swoim pracodawcą.

 

Partnerem artykułu jest ATERIMA MED, która oferuje pracę dla opiekunek osób starszych w Niemczech – więcej informacji o ofercie pracodawcy znajdziesz na www.aterima-med.pl.
Zainteresował temat?

0

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat