Powstaną Moszczenickie Tereny Inwestycyjne

ePiotrkow Czwartek, 06 kwietnia 201749 11131
Gmina Moszczenica jako jedyna w województwie łódzkim otrzymała dofinansowanie 4,5 mln zł na uzbrojenie terenów inwestycyjnych z unijnego programu "Innowacja i konkurencyjna gospodarka". MTI powstaną w miejscu dawnych Zakładów Przemysłu Bawełnianego.

- Inwestujemy w przyszłość - mówi wójt Moszczenicy Marceli Piekarek. - To będą miejsca pracy dla młodych ludzi, a szczególnie dla tych, którzy pokończyli wyższe uczelnie i nie widzą przyszłości na terenie naszej gminy. My chcemy wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom i umożliwić powstawanie miejsc pracy na miarę XXI wieku. Realizacja programu zakładającego utworzenie Moszczenickich Terenów Inwestycyjnych jest właśnie takim rozwiązaniem i dołożymy wszelkich starań, żeby tą zdolną młodzież zatrzymać u nas - podkreśla Piekarek.


Projekt dotyczy zagospodarowania terenów po dawnych Zakładach Przemysłu Bawełnianego, gdzie jeszcze 25 lat temu pracowało kilka tysięcy osób. - Chcemy w ramach tego projektu uporządkować teren po dawnej fabryce, uzbroić go we wszystkie media wraz z łączami światłowodowymi i wybudować drogi dojazdowe. Tak przygotowane lokale będziemy wynajmować lub sprzedawać inwestorom. Wcześniej gmina zdobyła unijną dotacje w wysokości 774 tys. zł na promocję MTI w Polsce i za granicą. Mamy ogromny potencjał i będziemy walczyć o nowych pracodawców - mówi wójt Piekarek.


Głównym celem działań promocyjnych będzie ugruntowanie marki „Moszczenica – najbardziej innowacyjna gmina w Polsce”, która odzwierciedlać będzie innowacyjny charakter regionu i jego bezkompromisowe nastawienie na rozwój przedsiębiorczości. Władze gminy liczą na to, że podejmowane działa przyczynią się do powstania nowych wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy, a tym samym zatrzymają odpływ z terenu młodych wykształconych osób.


Super szybki internet i sieć światłowodowa są tym, co przyciąga inwestorów z branży IT. Wynajmem już interesuje się kilka firm. Całość projektu szacowana jest na 6,5 mln zł. Moszczenickie Tereny Inwestycyjne to olbrzymia szansa dla rozwoju gminy - podkreśla Piekarek. Na ostatniej sesji radni wyrazili zgodę i wkrótce zostaną podpisane stosowne umowy. Przetarg na wykonawstwo ma ruszyć niezwłocznie.


Władze gminy zdają sobie sprawę, że jest to jedna z ostatnich szans na pozyskanie środków w ramach perspektywy 2015-2020. - Dlatego właśnie chcemy realizować projekty infrastrukturalne, dzięki którym stworzone zostaną warunki dogodne do prowadzenia inwestycji, od których przecież w przyszłości zależeć będzie budżet Moszczenicy - mówi sekretarz gminy Krzysztof Jędrzejczyk.


To nie jedyny gminny projekt związany z IT. Wcześniej Moszczenica brała udział w E-Leaderze, a teraz zamierza wdrożyć - jako druga w województwie po Piotrkowie - elektroniczny system zarządzania dokumentacją. Wkrótce mieszkańcy gminy będą mogli większość spraw przeprowadzić w sposób elektroniczny, bez wychodzenia z domu, przez internet.


Zainteresował temat?

5

1


Komentarze (49)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

peach ~peach (Gość)20.11.2018 22:07

Bydło zburzyło całą zabudowę kompleksu z końca XIX wieku!!! Co to za inwestycja na przyłość? Gdzie wasza unikatowa innowacyjność, co chcecie pozostawić dla wspomnianej młodzieży, jak można w ten sposob traktować historyczną zabudowę, chcecie nowoczesne tereny dla rozwoju branży IT, wystarczyło wyburzyć jedynie komunistyczną blaszaną dobudówkę, reszte terenu finezyjnie zaadaptować. Stare gbury zabrały się za biznes jakbyśmy nadal mieli lata dziewięćdziesiąte... już brak mi słów, nikomu nie robi różnicy jak wyglądają nasze miasta, miasteczka i wsie. Taniej jest przecież wynająć ekipę od wyburzeń niż grupę architektów, kogokolwiek kto zna się na planowaniu interesującej harmonijnej przestrzeni.

10


gość 245 ~gość 245 (Gość)24.11.2017 20:29

O ile mi wiadomo w gminie jest skarbnik Pani i Sekretarz Pan który od bycia zastępcą wójta wolał ciepłą posadkę sekretarz umowa o pracę a nie wybory

10


sklave sklaveranga06.04.2017 11:37

Brawo Piekarek! Moszczenica od Endera, prawie sto lat czekała na dobrego gospodarza. Dlaczego tak długo? Bo władzy nadrzędnej wale ale to wcale nie zależało na rozwoju tej miejscowości.
Piekarnia Piekarka nie folguje, nie ma taryfy ulgowej tylko wyśmienite bułeczki i chleb produkuje. Patronki szkoły w Jarostach tylko nie mogę wybaczyć wójtowi!??
Czy Piekarek dorówna Enderowi? Myślę, że nawet będzie dużo lepszy od niego. Tylko Kaczyński znowu chce Moszczenicę zepchnąć do średniowiecza wprowadzając dwukadencyjność.
Memy: Piekarnia Piekarka na http://sklave.manifo.com/foto-szopka

Komentarz był edytowany przez autora: 06.04.2017 11:39

79


gość ~gość (Gość)09.04.2017 22:56

P.Wójt to umie sie wypowiadać naprawde szkoda tylko ze był przeciw projektowi i tylko dzieki uporowi Marcina Korytkowskiego i p. sekretarza gminy Krzysztofa Jedrzejczyka oraz kilku radnych (nie piszę tu o tych bedących na zdjeciu bo oni akurat byli przeciw!!) udało sie przepchnąc projekt na sesji rady gdzie inicjatywa kilku młodych mieszkańców przy wsparciu kilku radnych: p.Domańskaiej ,p.Kżmierczakowej , p. Sitkowi p,Maciejek p Jarzębowki oraz kamery która nagrywała sesje rady i chyba też miała duży wpływ na głosowanie tak jak napisałem wczesniej udało sie zatwierdzić projekt i Moszczenica ma ogromna szanse na rozwój!! Szkoda też że wójt nie podziekował w tak licznych wywiadach radiowych i prasowych osobą które tak naprawde włożyły dużo własnej pracy nie biorąc żadnych korzyści materialnych a piszac ten i nie tylko ten projekt zupełnie charytatywnie!!!! natomiast osoby które nic nie miały wspólnego z tym projektem lub były przeciwne tak ochoczo teraz sie fotografuja na terenach będacych przedmiotem planowanej inwestycji!!! brawo Marcin Brawo Krzysztof!!!! .. to już razem ok 18 mln zł pozyskaliście!!!!

40


obserwator ~obserwator (Gość)09.04.2017 10:02

Gratuluję sukcesu! Osiągnięcie na skalę można rzec międzynarodową. Ma Pan rzadko spotykaną pod względem mądrości, zaangażowania i inteligencji ekipę do spraw inwestycji. Tj. w osobie zastępcy - obecnie sekretarza pana Jędrzejczyka. A kim jest ten pan drugi od lewej?

30


Pro public bono:) ~Pro public bono:) (Gość)08.04.2017 22:13

@g, chyba żyjesz w innej gminie.
W Moszczenicy Skarbnikiem jest kobieta:), wzywana do tablicy w komentarzach.
Sekretarz to były Z-ca Wójta

21


mieszkanka ~mieszkanka (Gość)08.04.2017 13:41

Już dawno nie było tyle robione w gminie. Mieszkam tam od urodzenia i cieszę się że nasze okolice mają wreszcie szanse na rozwój i nowe miejsca pracy. Oby więcej takich inicjatyw i oby przełożyło się to również na wyniki realne. Brawo Moszczenica!

50


Woj ~Woj (Gość)07.04.2017 07:48

Szczere gratulacje dla władz gminy! Nie zepsujcie tego! Brawo Marcin, to ile już łącznie zdobyłeś dla gminy 18-19 mln?
Pani Skarbnik się załamie :)

51


Obserwatorka ~Obserwatorka (Gość)06.04.2017 11:20

Zaniedbane zostały walory turystyczne wsi, przede wszystkim obiekt pałacowo -parkowy, który mógłby zostać zachowany i odrestaurowany. Sprzedaż domów przy dworcu należące niegdyś do gminy zostały sprzedane prywatnemu inwestorowi. Obecnie zostały wycięte drzewa kilkusetletnie. Dlatego nie zamierzam zostawać, mimo że jestem wykształcona, młoda, wolę pracować i mieszkać w nowym miejscu, a nie obserwować wolną amerykankę, jaka ma miejsce.
3 supermarkety również świadczą o braku pomysłu, monopolu rodzinnym i korupcji i taka sytuacja nie tylko ma miejsce za kadencji obecnego Wójta, ale również jego poprzedników, którzy kontynuują tą wieloletnią tradycję. Pozostaje mi zapamiętać miejscowość, w której się urodziłam o znacznym potencjale.

187


Alicja ~Alicja (Gość)07.04.2017 19:30

Czy można będzie tam otworzyć sklep IKEA, jest blisko centrum dystrybucyjne, do Łodzi niebyłoby trzeba jeździć. Sciągnęło by to piotrkowianinów na zakupy

10


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat