Powrót najbardziej znanego rapera z Piotrkowa

ePiotrkow Poniedziałek, 06 maja 20196 9238
Jego przebój w 2005 roku śpiewało pół Polski. Wtedy wydawało się, że ma przed sobą naprawdę wielką karierę. Nawet jeśli do końca się nie udało, to dla wielu wciąż jest jednym z symboli nie tylko piotrkowskiego hip hopu. Dziś Mleko powraca.
fot. Marcin Zeman Tymanowski

Utwór, w którym wykorzystano motyw z piosenki „Cztery łapy" znanej z programu dla dzieci „Piątek z Pankracym" Mleko wydał na singlu wiosną 2005 roku. W jego wersji nosił tytuł „Kto dogoni psa" i wcale nie opowiadał o Pankracym, tylko o policjancie, przy czym ten ostatni z tekstu raczej nie powinien być specjalnie zadowolony.

 

To był prawdziwy hit, dzięki któremu o piotrkowianinie Darku Mielczarku, czyli Mleku usłyszała cała Polska. Były szczyty list przebojów, koncerty w całym kraju, a wkrótce płyta. Ta jednak nie zawierała kolejnych tak wielkich przebojów i o raperze z Piotrkowa było coraz ciszej. Pewnie byłoby inaczej, gdyby nie decyzja samego artysty, który działalność raperską zawiesił, by zająć się produkcją bitów pod szyldem Mleko Beats.

 

Jednak „Kto dogoni psa" i cała płyta zatytułowana „Ogólne tematy" to wcale nie był początek jego twórczości. Zaczął w samej końcówce lat 80., kiedy wspólnie z kilkoma kolegami tańczył break dance. Tak rodziła się kultura hip hopowa w Piotrkowie. Potem przyszedł czas na własny zespół. Ten nazywał się Born Juices, a oprócz Mleka tworzyli go: Bitter, Malik oraz DJ Crazy. W 1995 własnym sumptem wydali kasetę pt. „Dymófka" nagraną w piotrkowskim MOK-u. Ich utwory trafiły też na płytowe składanki wydawane przez niezwykle ważną wówczas wytwórnię SP Records. Współpracowali też z poznańskim raperem Peją, który prawdziwą sławę zdobył kilka lat później. W 1997 wydają już w pełni legalny album „Prosto z ulicy", ale dwa lata później Mleko odchodzi z zespołu, a ten przestaje istnieć.

 

Powracają (Mleko, Bitter, DJ Crazy) w 2016 roku już jako Uliczna Strona. Znów grają koncerty, rejestrują teledysk do utworu „Razem" oraz nowy kawałek „Taki sam". Po jakimś czasie projekt, jak mówi Mleko, zostaje „uśpiony". Niewykluczone więc, że po jakimś czasie dojdzie do „wybudzenia". Tymczasem mamy do czynienia z reedycją płyty Born Juices „Prosto z ulicy". To dwupłytowe wydawnictwo zawierające też utwory z „Dymófki" i dwa niepublikowane do tej pory nagrania.

 

Mało tego, Mleko zaprezentował w internecie teledysk do utworu „Nieśmiertelni". Oficjalna premiera miała miejsce w ostatnią niedzielę, ale kompozycja powstała trzy lata temu i jak mówi Mleko, to „retrospekcja jego działań i podsumowanie tego, co robił w hip hopie dotychczas".

 

Teledysk zrealizowali Marcin Kołodziejczyk i Marcin „Zeman" Tymanowski, który pracował przy pierwszym wydawnictwie Born Juices 24 lata temu. Ci, którzy spodziewali się przeboju na miarę „Kto dogoni psa" mogą poczuć się nieco rozczarowani, a sam autor?

 

- Liczę na na bardzo dobry odbiór przez słuchaczy, pozytywne komentarze, dużo wyświetleń i subskrypcji - mówi Mleko. – A tak poważnie to liczę, że się spodoba. I tyle.


Zainteresował temat?

8

4


Komentarze (6)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

merystem ~merystem (Gość)06.05.2019 09:47

Całkiem się spłukał ? Ktoś nagra jakąś szmirę i później całe życie d... na niej wozi niby wielki artysta. Ha ha

67


gość ~gość (Gość)06.05.2019 23:16

Mleko pozdrowienia dla brata przy okazji

10


gość ~gość (Gość)06.05.2019 23:12

Pamiętam jak wymienił mnie z jednej z piosenek. Nie jestem z tego zachwycony ale szacun za te lata. Teraz tej chmury nie słucham na szczęście. Kali 44 rządził jednask w tamtych czasach

20


rampampam ~rampampam (Gość)06.05.2019 16:00

Miło zobaczyć Piotrków i piotrkowskie klimaty - jak dla mnie, a co do utwory to rzecz gustu - a o gustach się nie dyskutuje. Pamiętajcie tylko jedno, artysta w 99% wyprzedza swoją epokę i jest ponad wszystkim i wszystkimi - zwyczajnie może się okazać, że za jakiś czas ludzie docenią Pana Darka i jego twórczość. A tak w ogóle to przykro mi, że jest tak mało osób dumnych z tego - tak niewiele już w tym Piotrkowie zostało - a ten człowiek tu jest cały czas i cały czas się identyfikuje z tym miastem - bez względu na to jakie jest - może warto by było choć troszkę wesprzeć go, choć troszkę samemu dupsko ruszyć... pomyślcie. Mleko pozdrawiam - jak dla mnie BOOMBA !!!

41


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat