Powrót na budowę obwodnicy Radomska

Gazeta Radomszczańska Wtorek, 14 maja 20130 1688
Do zrobienia są jeszcze m.in. ronda, wiadukty, zbiorniki retencyjne. Tereny trzeba odwodnić, zrobić nasypy. Czas płynie, a pieniędzy jest za mało. Wiadomo już jednak, kto dokończy budowę zachodniej obwodnicy Radomska. Prace przerwano po wycofaniu się firmy Radko. 6,5 kilometrowy odcinek drogi ma połączyć ulicę Narutowicza z Brzeźnicką.

Rozstrzygnięto przetarg na dokończenie tej najważniejszej miejskiej inwestycji. Zgłosiło się dziewięć firm. Wybrano ofertę złożoną przez Konsorcjum firm: DROG – BUD sp. z o.o. Lubojenka z Częstochowy i "BANIMEX" sp. z o.o. z Będzina z ceną brutto ponad 39 mln 647 tys. Na dokończenie budowy potrzeba jednak więcej pieniędzy niż planowano. Pierwotnie obwodnica miała kosztować 45 milionów złotych, z czego 30 milionów to dofinansowanie unijne.

 

Z zagwarantowanych wcześniej pieniędzy zostało jednak niespełna 37 milionów. Władze Radomska zwróciły się już z prośbą do urzędu marszałkowskiego o wygospodarowanie dodatkowych środków. Brakującej kwoty szukają też w budżecie miasta.

 

- Brakuje nam ok. 2 miliony 600 tys. Kiedy dwa lata temu firma Radko wygrała ten przetarg i podpisaliśmy z nią umowę, dość dużo pieniędzy zwróciliśmy do urzędu marszałkowskiego. Nie sądziliśmy, że spotka nas taka nieprzyjemna rzecz jak to, że firma nie będzie w stanie tej inwestycji dokończyć – mówi prezydent Radomska Anna Milczanowska.

 

Pieniędzy starczyłoby, gdyby wybrano najniższą ofertę, a taką po otwarciu kopert oferował warszawski Budimex. Później jednak ze względów proceduralnych do ostatecznej rozgrywki stanęły trzy firmy. Wśród przedsiębiorstw, które zostały na placu boju, znalazły się Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego z kwotą przeszło 40 milionów 400 tys. i firma Strabag blisko 41 mln 400 tys. Wybrano DROG -BUD i BANIMEX. Zgodnie z planem obwodnica powinna być gotowa w 2014 r. Czy zdążą?

 

- Są w stanie zdążyć, rozkładając prace w umiejętny sposób – mówi prezydent Radomska Anna Milczanowska.

 

Firma z DROG- BUD Częstochowy od dawna chce budować radomszczańską obwodnicę. We wcześniejszym przetargu konkurowała z firmą Radko. Była druga. Ma na swoim koncie duże inwestycje jak np. budowę obwodnicy Kleszczowa i remonty wielu dróg krajowych. Firma z Będzina współpracowała z Generalną dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad i z Radomskiem , zabezpieczała budowę jednego z wiaduktów na obwodnicy nad ulicą Krasickiego. Teraz natomiast remontuje wiadukt na ulicy Brzeźnickiej. Przetarg na dokończenie prac rozstrzygnięto w czwartek. Firmy mają 10 dni na odwołanie. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, umowa zostanie podpisana 21 maja.

 

(jd)


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat