ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Powrót kleszczy! Chroń swojego pupila!

Czwartek, 21 maja 2020 1418
Kleszcze to niewielkie pajęczaki występujące na terenie całej Europy. Najczęściej wybierane przez nie miejsca to skraj lasu, puszczy lub polany, a także miejskie parki i ogrody oraz ścieżki często użytkowane przez ludzi i zwierzęta. Ponieważ mogą przenosić choroby groźne zarówno dla nas, jak i dla naszych zwierząt domowych, warto się przed nimi zabezpieczać w odpowiedni sposób.

 

Choroby odkleszczowe

 

Ugryzienie kleszcza może być groźne dla naszego pupila ze względu na fakt, że pajęczaki te przenoszą niebezpieczne dla niego choroby. Jedną z nich jest babeszjoza powodująca rozpad krwinek psa, w wyniku czego dochodzi do uszkodzenia narządów wewnętrznych i zaburzenia krążenia. Schorzenie to bardzo rzadko udaje się wyleczyć, dlatego stanowi ono śmiertelne zagrożenie dla czworonoga. Niebezpieczna dla zwierząt jest także borelioza powodująca zapalenie stawów, a także zapalenie nerek czy niewydolność układu krążenia. Inną chorobą przenoszoną przez kleszcze jest ehrlichioza objawiająca się gorączką, drżeniem ciała, a także brakiem apetytu i krwawieniem z błon śluzowych. Wiele osób uważa, że sezon aktywności kleszczy zaczyna się późną wiosną i kończy wraz z latem. Ciepłe zimy i wysokie temperatury sprawiają jednak, że pajęczaki te mogą atakować nawet w styczniu. Aby uchronić pupila przed groźnymi chorobami, warto sięgnąć po specjalne preparaty dostępne w sklepach zoologicznych.

 

Jak radzić sobie z kleszczami?

 

Unikanie miejsc chętnie wybieranych przez kleszcze bywa trudnym zadaniem, zwłaszcza podczas spacerów z psem lubiącym buszować w zaroślach i wysokich trawach. Właśnie dlatego rozsądnie jest sięgnąć po dodatkową ochronę. Obecnie do wyboru mamy kilka różnych rozwiązań. Jednym z często stosowanych są specjalne obroże zapewniające ochronę przed inwazją kleszczy przez okres kilku miesięcy. Decydując się na ten produkt podczas zakupów powinniśmy kierować się wagą pupila. Jeśli przekracza ona 8 kg, dobrym wyborem będzie np. obroża Foresto dla dużych psów. W ofercie producenta dostępne są także obroże przeznaczone dla mniejszych czworonogów, również dla kotów. Inny sposób ochrony to specjalne płyny aplikowane pomiędzy łopatki zwierzaka, jak np. krople Sabunol. Działają one przez 4 tygodnie i są zupełnie bezpieczne dla ludzi i psów, jednak ze względu na zawartość permytryny nie mogą być stosowane u kotów. W sklepach zoologicznych dostać można także specjalne tabletki, które podaje się zwierzętom dwa razy w odpowiednim odstępie czasowym zapewniając ochronę przez rok. Można też przed każdym wyjściem z psem stosować spray odstraszający kleszcze. Każde z wymienionych rozwiązań ma swoje wady i zalety, warto więc przyjrzeć się poszczególnym preparatom i wybrać najbardziej skuteczny oraz najwygodniejszy do stosowania w konkretnym przypadku.

 

Więcej na Zoopers.pl!

 


Zainteresował temat?

1

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat