Powiat chce się wycofać. Co dalej z przychodniami w Sulejowie i Włodzimierzowie?

Strefa FMRegion Środa, 17 kwietnia 20198 4214
Urzędnicy piotrkowskiego Starostwa Powiatowego chcą się wycofać się z prowadzenia przychodni w Sulejowie i Włodzimierzowie. Starosta Piotr Wojtysiak podkreślał podczas środowej sesji Rady Powiatu, że prowadzenie zadań w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej jest wyłącznym obowiązkiem gminy, na co jednoznacznie wskazali w swoim raporcie urzędnicy Najwyższej Izby Kontroli, którzy w 2018 roku kontrolowali Powiatowe Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim. Poradnie we Włodzimierzowie i Sulejowie są prowadzone właśnie przez podległe Starostwu Powiatowemu w Piotrkowie Trybunalskim PCMiDZ. Wszystko wskazuje jednak na to, że wkrótce się to zmieni, ponieważ od 1 lipca lub 1 września powiat zamierza się z tej działalności wycofać.
Fot.: archiwum epiotrkow.pl

- Niestety z przykrością należy stwierdzić, że już podczas pierwszej kadencji burmistrza Sulejowa, Zarząd Powiatu, a szczególnie dyrekcja PCMiDZ, doświadczyli niewypełniania przez pana burmistrza składanych obietnic, związanych z przeprowadzeniem koniecznych adaptacji i remontów zgodnych z wymaganiami Narodowego Funduszu Zdrowia i oczekiwaniami pracującego tam personelu medycznego, szczególnie w budynku w Sulejowie. Zdaniem Zarządu przyczyniło się to do spadku jakości świadczonej pomocy medycznej. Poza tym do dzisiaj pan burmistrz nie podpisał stosownego porozumienia w przedmiotowym zakresie, a pisma w tej sprawie wysłaliśmy do samorządowców wszystkich gmin już w ubiegłym roku - powiedział starosta Piotr Wojtysiak.

 

Radna powiatu Dorota Jankowska twierdzi, ze decyzja Zarządu Powiatu w tej sprawie nie powinna być zaskoczeniem, bo dyskutowano o niej wcześniej, tzn. podczas posiedzenia komisji, oświaty, zdrowia, kultury i sportu. - Sytuacja na rynku usług zdrowotnym powoduje, że z uwagi na brak lekarzy, opieka w tych dwóch przychodniach nie była realizowana tak, jakby mieszkańcy sobie tego życzyli - lekarz przyjmował zbyt rzadko, nie mogli zapisać się na wizytę – mówi radna. - Jako radni ciągle otrzymywaliśmy uwagi od mieszkańców. Oczywiście decyzja ta nie jest komfortowa, budzi wiele emocji, ale zapadła. Może być tylko lepiej. Już teraz warto budować nową jakość usług medycznych w oparciu o rozwiązania, które zaproponuje burmistrz, piłka jest po jego stronie, tym bardziej, że radni Sulejowa również podejmowali ten temat.

 

Czy to oznacza, że mieszkańcy gminy Sulejów zostaną pozbawieni pomocy lekarskiej? O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy burmistrza Sulejowa Wojciecha Ostrowskiego. - To jest dla nas bardzo dobra wiadomość, bo to męska decyzja – powiedział. - Do tej pory powiat robił sobie parodię z ludzi starszych. Ludzie szli o lasce przez kilometr, a na miejscu wisiała tabliczka "nie ma lekarza". Ta decyzja starosty oznacza, że zaraz po świętach rozpoczynamy procedurę poszukiwania innego operatora, w tym przypadku niepublicznego, który będzie realizował świadczenia medyczne dla naszych mieszkańców i w Sulejowie, i we Włodzimierzowie. Niedawno wyremontowaliśmy ośrodek we Włodzimierzowie, więc myślę, że znajdziemy odpowiedni podmiot. Z kolei sulejowski ośrodek jest tak duży, że na pewno ktoś go przejmie. Przy okazji przypominam, że powiat żądał od nas, żebyśmy go wyremontowali za milion złotych, nie dając żadnej gwarancji, że będzie tam lekarz. I gdybyśmy rzeczywiście go wyremontowali za taką kwotę, a powiat dzisiaj zrobiłby to, co zrobił, to nie wiem kogo by dzisiaj prokurator zamykał - odpowiada Wojciech Ostrowski.

 

Przychodnie we Włodzimierzowie i Sulejowie mają być prowadzone przez Powiatowe Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim do 1 lipca lub do 1 września.


Zainteresował temat?

2

0


Komentarze (8)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)17.04.2019 18:00

Ścieżka rowerowa będzie, a wy tu o jakichś przychodniach, wstyd.

100


gość ~gość (Gość)17.04.2019 20:49

Szykuje się monopol na usługi medyczne w gminie Sulejów. Teraz już może iść na całość pan burmistrz. Ciekawe co będzie następne do sprzedania.

83


gość ~gość (Gość)15.05.2019 17:16

Po prostu masakra.gdzie do lekarza.

30


gość ~gość (Gość)18.04.2019 07:44

Czyli w mysl slow starosty i konyroli NIKu
w Piotrkowie też przychodnie powinny być prowadzone przez miasto. A służby prezydenta przez 2 lata wykrecaly się że to nie ich zadanie...

90


gość ~gość (Gość)18.04.2019 07:04

Powiat wszystkiego się pozbywa. Przychodnia na Dmowskiego 47, Broniewskiego, w Sulejowie, Włodzimierzowie, niedługo pozbędzie sie całego szpitala z Roosevelta (połączenie z Rakowską). Pięknie to sobie wyslili. Pięknie. Dziekujemy Panie Wojtysiak.

95


olo ~olo (Gość)17.04.2019 22:21

Skoro NIK wskazał w raporcie iż jest to zadanie wyłącznie gmin to zlikwidować w całym powiecie takie pseudo przychodnie. Służba zdrowia kuleje w powiecie, szpital zadłużony ze hej a tu przychodnie ciągnąc- parodia . Gorzkowicki POZ ledwie dyszy.

40


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat