Poseł Grzegorz Lorek chce przeniesienia Trybunału Stanu do Piotrkowa Trybunalskiego

Strefa FMKraj Środa, 30 stycznia 201934 5294
Poseł Grzegorz Lorek chciałby, żeby Trybunał Stanu został przeniesiony do Piotrkowa Trybunalskiego, złożył już nawet interpelację w tej sprawie do premiera.

Parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości złożył ją 15 stycznia.

 

 - Dyskusja na temat deglomeracji, czyli przeniesienia urzędów centralnych do byłych miast wojewódzkich, trwa już od jakiegoś czasu. Ostatnio ten temat poruszył wicepremier Jarosław Gowin, a wcześniej poseł Antoni Macierewicz. Przypomnę, że na przykład niemiecki trybunał nie jest zlokalizowany w Berlinie, tylko w Karlsruhe. Mam wrażenie że teraz jest najlepszy klimat dla takich zmian, słyszę takie głosy też z Nowoczesnej, Kukiza, potakują także posłowie PSL - powiedział nam Grzegorz Lorek. Jego zdaniem mógłby to być bodziec dla rozwoju społeczno-gospodarczego Piotrkowa Trybunalskiego.

 

W historii III RP Trybunał Stanu do tej pory się nie zebrał, mimo to dyskusja na temat deglomeracji, czyli przeniesienia urzędów centralnych do byłych miasta wojewódzkich nadal trwa i na pewno szybko się nie zakończy, ale niewykluczone, że pierwsze decyzje w tej sprawie zapadną jeszcze przed wyborami.


Poniżej cała treść interpelacji.

 

Szanowny Panie Premierze!

 

Piotrków Trybunalski to kolebka polskiego parlamentaryzmu, miejsce, gdzie odbywały się Trybunały Koronne. Jest miastem średniej wielkości, które w wyniku reformy administracyjnej z 1999 roku straciło prawo miasta wojewódzkiego. Niewątpliwie spowodowało to odpływ ludności do większych miast w poszukiwaniu pracy i miejsca do życia.

 

Panie Premierze, wśród licznych głosów mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego przewija się koncepcja przeniesienia instytucji Trybunału Stanu ze stolicy do Piotrkowa Trybunalskiego. Główny argument, jaki się pojawia, to wzrost prestiżu dla miasta, co może zwiększyć atrakcyjność dla potencjalnych inwestorów i dać szansę na lepszy rozwój ekonomiczny. Obecnie zatrudnienie skoncentrowane jest tu niemal wyłącznie na bazie centrów logistycznych, stanowiących w największym stopniu możliwość pracy dla osób, posiadających niezbędne uprawnienia w tym zakresie (pracownicy magazynowi, operatorzy wózków widłowych, sortownicy, itp.). Sytuacja lokalnego rynku pracy sprowadza się w przeważającej większości do prac fizycznych, jednak wiele osób zatrudnionych w tych miejscach, to osoby także z wyższym wykształceniem. Wielu mieszkańców miasta po ukończeniu studiów pozostaje w ośrodkach, w których studiowały, gdyż tam znajdują odpowiedni do swojego wykształcenia rynek pracy.

 

Jakość i poziom życia mieszkańców jest wykładnią działalności lokalnego samorządu terytorialnego. Dlatego właśnie deglomeracja, poprzez lokalizację Trybunału Stanu, wydaje się być bodźcem dla rozwoju społeczno-gospodarczego Piotrkowa Trybunalskiego. Położenie miasta w centralnej Polsce, z siecią dróg krajowych i wojewódzkich, przemawia za kolejnym argumentem za relokacją. W związku z powyższym proszę Pana Premiera o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:

1. Jakie warunki powinny spełniać miasta, by można było w nich rozważać relokację ważnych urzędów państwowych?

2. Czy koszty związane z utrzymaniem urzędów państwowych, takich jak Trybunał Stanu w stolicy mogą zostać zmniejszone poprzez właśnie przeniesienie do miast, w których poziom cen jest nieco niższy, a dzięki temu uzyskałyby one możliwość zwiększenia poziomu i atrakcyjności nie tylko gospodarczej, ale także społecznej, kulturalnej i politycznej?

3. Czy Piotrków Trybunalski jest miastem, które w koncepcji deglomeracji poprzez lokalizację jednej z centralnych instytucji publicznych, jaką jest Trybunał Stanu, jest brane pod uwagę?

 

Z poważaniem

Grzegorz Lorek

Poseł na Sejm RP

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Zainteresował temat?

5

1


Komentarze (34)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

mnopr ~mnopr (Gość)31.01.2019 16:29

może lepiej zawnioskować o dwa nowe przedszkola ewentualnie nową podstawówkę, a nie zajmować się pierdołami, no chyba, że Lorka jako pierwszego będą sądzić przed TS po zakończeniu kadencji

21


gość ~gość (Gość)01.02.2019 20:20

Zaistniał.Trybunał Stsny nie ma w Polsce nic do roboty.Może zatrm mieć siedxibę w Kozirj Wólce.Istnieje tylko formslnie

01


hahaha! ~hahaha! (Gość)31.01.2019 10:16

Niech lepiej postuluje przeniesienie tych dwóch pisowskich wieżowców ze Srebrnej, pasowałyby w naszym trybunalskim grodzie.

75


ja tylko pytam ~ja tylko pytam (Gość)31.01.2019 10:14

Po co przenosić instytucję, która nie działa, istnieje tylko na papierze?

73


jantoni ~jantoni (Gość)31.01.2019 10:13

Zawalczyłby pan o przeniesienie Haiti do Piotrkowa- takiej ciepłej wysepki z palmami. Przynajmniej mielibyśmy gdzie jeździć na wczasy, a nie tylko ten Bugaj i Bugaj!

63


gość ~gość (Gość)31.01.2019 08:52

Brawo Ty

12


gość ~gość (Gość)30.01.2019 14:32

A może poseł chciałby żeby lepsze drogi były w Piotrkowie. szpital pracował na właściwym poziomie, niepełnosprawni i ich rodziny miały wsparcie, dzieci miały super place zabaw.... Mieszkańcy Piotrkowa chcieliby żeby poseł tu się wykazywał. A może tak sejm przenieść do Piotrkowa kolebki parlamentaryzmu-posel nie marnotrawilby państwowej gotówki na dojazdy

208


gość ~gość (Gość)30.01.2019 22:07

W kuluarach sejmowych mówi się o różnych instytucjach które w ramach deglomeracji mogłyby zostać przeniesione, również i Trybunale. Ważnym jest żeby być obecnym w tej dyskusji juz i tak za dużo od 1998 roku straciliśmy. Dziękuję za komentarze G.Lorek

25


gość ~gość (Gość)31.01.2019 05:25

A jak pan głosował w sprawie dotacji do telewizji? Skoro dostaje ona tyle kasy z budżetu to dlaczego ja mam jeszcze płacić abonament? Tym by się pan zajął a nie jakas "wirtualna instytucją" która nie działa

92


xx ~xx (Gość)30.01.2019 22:52

Czyżby chciał, żeby można było sądzić tutaj Jarosława K, Andrzeja D, Antoniego M.? Dostał się ostatnio do sejmu i zobaczył jak naprawdę wyglądają władze jego partii. Super. Popieram panie Lorek. Można by to urządzić w mediatece. W końcu zbudowano ją też po to by przyjmować takie ważne osobistości. ;-)

34


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat