Poprzez zabawę poznawali dzieje druku i papieru

ePiotrkow Czwartek, 21 lutego 20190 1769
Kiedy powstał druk? Skąd wziął się papier? Dlaczego czcionki, których używał Gutenberg były wykonane techniką jubilerską? O tym i wielu innych rzeczach związanych z technikami i tajnikami drukarskimi mogli dowiedzieć się w czwartek uczestnicy warsztatów drukarskich, zorganizowanych dla dzieci i młodzieży przez piotrkowską filię UJK.

Ładuję galerię...

Czwartek, 21 lutego, był dniem, w czasie którego na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Piotrkowie dzieci i młodzież mogli poznać starodawne techniki drukarskie i samodzielnie wykonać odbitki wybranych motywów z drzeworytów ilustracyjnych. Te niecodzienne warsztaty poprowadził Tadeusz Grajpel, od ponad dwudziestu lat zajmujący się odtwarzaniem dawnych technologii związanych z dziejami książki, druku, dokumentu i drzeworytu, prowadzący pracownię badań i edukacji historycznej w Końskich. – Dziś na zajęciach dzieciaki przede wszystkim drukowały. „Zmuszone” też podstępem wysłuchiwały opowieści o tym skąd się wziął i w ogóle jak druk powstał. Poznawały historię odbijania wzorów z najprostszych stempli najpierw na ciało, później na tkaninę, ścianę aż wreszcie na papier. Poznały więc cały technologiczny ciąg od czasów najstarszych do współczesnych. A wszystko w formie zabawy, samodzielnie drukując wybrane motywy, przy mojej niewielkiej pomocy na odpowiednio przygotowaną, nasączoną tkaninę czy papier czerpany. Historia papieru była kolejną, którą dzieci dziś poznały – mówił po zakończeniu warsztatów Tadeusz Grajpel.

Na piotrkowskie zajęcia Tadeusz Grajpel przywiózł kilkadziesiąt wykonanych przez siebie replik klocków drzeworytniczych, głównie wzorowanych na średniowiecznych i renesansowych. W warsztatach udział wzięli uczniowie klas II-IV ze Szkoły Podstawowej nr 12, a także studenci piotrkowskiej uczelni.

 

Tekst i foto: Agawa

 

 

 


Zainteresował temat?

3

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat