Ponad połowa Polaków chce powrotu niedziel handlowych

PAPKraj Czwartek, 20 sierpnia 202058 3797
51 proc. osób chciałoby, aby sklepy były otwarte w każdy dzień, przeciwnego zdania jest co trzeci respondent – wynika z badania zleconego przez CBRE. Mężczyźni bardziej niż kobiety dostrzegają mankamenty zakazu handlu w niedzielę – odpowiednio: 53 proc. vs. 48 proc.

Z badania CBRE wynika, że 51 proc. osób chciałoby powrotu możliwości robienia zakupów w niedzielę. Przeciwnego zdania jest co trzeci respondent, a 16 proc. nie ma wyrobionej opinii na ten temat.

 

"Co ciekawe, zarówno na wsi, jak i w miastach do 500 tys. mieszkańców odsetek Polaków, którzy chcą powrotu do handlowych niedziel, utrzymuje się na tym samym poziomie - ok. 50 proc." - czytamy.

 

Różnice widać wyłącznie w największych miejscowościach powyżej 500 tys. mieszkańców, gdzie 57 proc. osób uważa, że wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę było błędem. "To właśnie mieszkający w największych miastach mają często problem ze zrobieniem zakupów w inne dni niż weekend" - oceniają analitycy.

 

Z badania wynika, że mężczyźni bardziej niż kobiety dostrzegają mankamenty zakazu handlu w niedzielę – odsetek wynosi odpowiednio 53 proc. mężczyzn vs. 48 proc. kobiet.

 

Jeżeli chodzi o wiek badanych, młodzi są zgodni z najstarszą grupą respondentów powyżej 55. roku życia – w obu przypadkach 52 proc. chce robić zakupy w niedzielę. W innych kategoriach wiekowych odsetek jest delikatnie niższy i wynosi 49 proc. - czytamy.

 

Jak wskazała szefowa sektora handlowego w CBRE Magdalena Frątczak, podczas epidemii część Polaków przypomniała sobie o ograniczeniach związanych z wprowadzeniem zakazu handlu w niedzielę.

 

"Już połowa z nas jest zdania, że centra handlowe powinny być otwarte w każdy dzień, co aktualnie ma kilka uzasadnień. Po pierwsze, nadal żywy pozostaje argument związany z tym, że dla niektórych niedziela pozostaje jednym z nielicznych dni, kiedy mogą wybrać się na zakupy" - dodała.

 

"Po drugie, rozłożenie ruchu na siedem, zamiast sześć dni, pozwala sprawniej dopasować się do wytycznych związanych m.in. z unikaniem tłumów i zachowywaniem odstępu między odwiedzającymi centrum handlowe" - wskazała Frątczak.

 

Według CBRE na powrocie handlowych niedziel zyskają klienci, dla których niedziela jest jednym z niewielu możliwych dni na zrobienie zakupów, oraz przedsiębiorcy, których biznesplany zakładają pracę 7 dni w tygodniu.

 

"Ucieszą się też centra outletowe, które największą odwiedzalność mają w sobotę i niedzielę oraz punkty gastronomiczne w centrach handlowych. Nie należy też zapominać o pracownikach, głównie studentach, którzy właśnie w niedzielę mają możliwość sobie dorobić" - wskazano.

 

Autorzy badania dodają, że są jednak tacy, którzy na zmianie przepisów mogliby stracić. Z pewnością byłyby to ulice handlowe, na których po wprowadzeniu zakazu handlu w niedzielę rozkwitła gastronomia – kawiarnie i restauracje.

 

Ta przewaga mogłaby zostać utracona na rzecz gastronomii w centrach handlowych. Straciłaby też sfera handlu internetowego, choć nie należy się spodziewać dużych zmian, bo koronawirus spopularyzował tę formę robienia zakupów i ten trend już z nami zostanie - czytamy.

 

Badanie przeprowadzono w dniach 19-23 czerwca br. metodą CAVI na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie 1061 osób. Kwoty zostały dobrane według reprezentacji w populacji internautów w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

 

CBRE to międzynarodowa firma doradcza i inwestycyjna działająca w sektorze nieruchomości komercyjnych.

 

 

 

 

Longina Grzegórska-Szpyt/PAP


Zainteresował temat?

7

5


Komentarze (58)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)23.08.2020 12:35

W Niemczech, w niedzielę nie ma handu i ludzie żyją. Jak był handel u nas w niedzielę, to czasem korzystałem. Teraz niema, i nie narzekam Nawet w tę pojedńcze handlowe nie korzystam. Da się bez tego żyć.

10


gość ~gość (Gość)20.08.2020 09:21

Pracuje w Biedronce. Sklep czynny od 6 do 23.30 codziennie. Sądzę że każdy zdąży zrobić zakupy. Kiedyś nawet soboty były zamknięte.Ten kto nie pracuje w handlu nie wie jak to jest fajnie wstać w niedzielę i mieć wolne. Mieć czas dla dziecka męża.

188


97-300 97-300ranga20.08.2020 20:02

Wszystkie niedziele wolne od handlu to bardzo dobre rozwiązanie ,na zakupy jest sześć dni w tygodniu a wam ciągle mało i mało.

106


gd ~gd (Gość)21.08.2020 12:52

Dajcie ludziom żyć , niedziela jest dniem wolnym od pracy , a spacery to w parku, a nie po sklepach.

40


gość ~gość (Gość)20.08.2020 11:10

Jestem za przywróceniem niedziela handlowych. Wszyscy, których znam podzielają to zdanie.

913


Przeciw ~Przeciw (Gość)21.08.2020 10:07

Nie pracuję w handlu, ale wiem jak to dobrze mieć niedzielę wolne te osoby co się domagają handlu w niedzielę to niech się zatrudnią na wekendy do sklepu to się obkupią po uszy przez ten czas i jeszcze sobie dorobią i zobaczą jak to się pracuję 7 dni w tygodniu

50


Marlenka123 ~Marlenka123 (Gość)20.08.2020 22:48

Niech zaczną Nam płacić odpowiednio jak się powinno płacić za pracę w niedziele i jak płaca w fabrykach, to pewnie każdy chętnie pójdzie do pracy, ale poprzednie warunki to jakieś niewolnictwo ...

61


Adamko ~Adamko (Gość)20.08.2020 10:09

Ludzi którzy pracują w niedzielę jest cała masa! Służba zdrowia, straż , policja, elektrownie, restauracje, hotele, apteki, magazyny itd. Więc czemu akurat pracowników sklepów Wam żal??? Wiecie że ludzie w magazynach sieci handlowych muszą pracować w niedzielę żeby był towar do sklepów na poniedziałek?? Pracują w tej samej firmie!| Co wielkiego przyjść w 1 czy 2 niedziele w miesiącu i mieć potem wolne w tygodniu???

1311


gość ~gość (Gość)20.08.2020 21:59

Zapraszam tom połowę do pracy i będą otwarte

51


zz75 zz75ranga20.08.2020 14:04

Szkoda ,że nie biorą pod uwagę tego ,że dla niektórych niedziela ,to jedyny dzień w tygodniu !!!
Bez przesady ,że nie można zrobić zakupów wcześniej !

93


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat