Ponad 2 mln zł dla Piotrkowskich Wodociągów? [AKTUALIZACJA]

ePiotrkow Środa, 29 maja 201917 3450
Podczas środowej (29 maja) sesji Rady Miasta radni zamierzają zadecydować o przekazaniu Piotrkowskim Wodociągom i Kanalizacji ponad 2 mln zł na powiększenia kapitału zakładowego.
fot. archiwum epiotrkow.pl

Ma to zrekompensować spółce ponoszone straty, wynikające z podniesienia przez miasto rocznej kwoty czynszu dzierżawnego o 8,5 mln. zł . Jeżeli opłata za wodę i ścieki nie zostanie zwiększona, planowane są następne dopłaty do kapitału zakładowego spółki z budżetu miasta.


Zmiany w taryfie opłat za wodę i ścieki muszą być zatwierdzone przez organ kontrolny - Przedsiębiorstwo Państwowe Wody Polskie. Prośba o taką zgodę została skierowana przez PWiK jeszcze w ubiegłym roku (listopad). Jak udało się nam ustalić, taka zgoda może, ale nie musi być wydana, ponieważ wniosek dotyczy zmiany wysokości taryfy w trakcie jej obowiązywania.


Przypomnijmy, w latach 2009 - 2016 miasto realizowało projekt „Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Piotrkowie Trybunalskim”, na który pozyskano 128 mln zł unijnej dotacji. Zgodnie z przyjętymi przez miasto zobowiązaniami, wysokość czynszu dzierżawnego musi być równa rocznym odpisom amortyzacyjnym, do tego dochodzą jeszcze odsetki od pożyczki zaciągniętej na realizację projektu. Czynszu zatem nie można wyznaczać w sposób dowolny, by utrzymać ceny wody i ścieków na poziomie akceptowanym przez odbiorców.


Stawką w tej grze może być naliczenie kar finansowych, a nawet konieczność zwrotu unijnej dotacji, co byłoby dla miasta katastrofą.”

 

 

 

Aktualizacja! 

Podczas sesji większość radnych zdecydowała o wniesieniu przez miasto wkładu pieniężnego do Piotrkowskich Wodociągów. 18 radnych było za, 4 przeciw. 


Zainteresował temat?

2

4


Komentarze (17)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)29.05.2019 23:26

Pozdro

01


. ~. (Gość)29.05.2019 21:29

Ci goście co robią zamęt na sesji kompromitują PiS. W PiSie są również mądrzy ludzie proszę o tym nie zapominać.

02


. ~. (Gość)29.05.2019 21:26

Trzech się dobrało i na sesji zamęt ,, siało" .Żadne argumenty do tych pustych głów nie docierały.Jak można dopuszczać takich .... do rady miasta.Mam nadzieję że są zdrowi umysłowo .Współczuję uczestnikom sesji że muszą słuchać takich ......... obelg ,insynuacji i wyssanych z palca treści i opowieści nie z tej ziemi.

02


gość ~gość (Gość)29.05.2019 19:11

A kiedy modernizacja wodociagow w Sulejowie?

20


gość 123 ~gość 123 (Gość)29.05.2019 13:07

Po co było podnosić dzierżawę, a po to by teraz dać rekompensatę. I tak w kółko nic do przodu.

40


. ~. (Gość)29.05.2019 19:02

Dla laika to jest trudne do zrozumienia.Ale miasto musi trzymać się przepisów prawnych. Przepisy czyli ustawy tworzy sejm nie prezydent i nie rada miasta.Miasto jest bardzo dobrze zarządzane . Pieniędzy jednak nie starcza na wszystko już teraz i natychmiast.Piotrków rozkwita i tylko ignorant lub złośliwiec twierdzi inaczej.Z tego co zaobserwowałem dziś na sesji .Trio z PiSu wykazywało właśnie ignorancję ,Obrażali Prezydenta i pracowników samorządowych Wszyscy dla nich byli niekompetentni i nie znający się na tym co robią. Dla nich osioł nie jest osłem jest krową.I żeby nie wiem ile osób im po kolei tłumaczyło, że osioł to osioł a nie krowa Oni w koło powtarzali że to krowa. Mam wrażenie że robili to celowo,aby nakręcać takich co nic z tego nie rozumieją ,,Ich troje"wykształconych ludzi z PiSu określiłbym jednym słowem.ZADYMIARZE

12


orlik 61 ~orlik 61 (Gość)29.05.2019 11:08

Chciałem zapytać na jakiej podstawie Piotrkowska Spółdzielnia mieszkaniowa podniosła opłatę za podgrzanie wody o kwotę 1,73 zł/m3 od maja, informując mieszkańców pismem z dnia 21.05.19r.Czy Zarząd Spółdzielni reprezentuje Piotrkowskie Wodociągi?

41


Były kursant ~Były kursant (Gość)29.05.2019 10:34

A MZK-i z tygodnia na tydzień coraz gorzej, straty olbrzymie i jeszcze autobusy każą kupować rupcie firmie :D Jaja to miasto

80


? ~? (Gość)29.05.2019 07:50

Dlaczego ja muszę płacić na źle zarządzaną spółkę? Dlaczego ja muszę płacić za złe decyzje źle zarządzającego miastem prezydenta i radę miasta? Nie zgadzam się i mam nadzieję, że jakiś normalny radny to przeczyta! PS. I wy chcecie, aby Piotrków się rozwijał i ktoś normalny w nim zainwestował? Chyba ślepy i niespełna rozumu. Wszystkie ościenne miasta przeżywają rozkwit, tylko Piotrków upada...

232


X2 ~X2 (Gość)29.05.2019 07:39

To po co miasto podnosi czynsz a później chce to rekompensować czy to jest normalne ?. Najprościej to podnosić opłaty mieszkańcom których w większości nie stać na opłaty bo obecne ceny za wodę i ścieki są za wysokie

210


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat