Ponad 15 milionów złotych na rehabilitację dla pacjentów zmagających się z nowotworem

Strefa FMŁódzkie Czwartek, 28 marca 20190 3756
Dokładnie 15 milionów 658 tysięcy 370 złotych wynosi pula przeznaczona przez członków zarządu województwa łódzkiego na program rehabilitacyjny dla pacjentów onkologicznych z terenu województwa łódzkiego. Co najmniej 2000 osób będzie mogło skorzystać z indywidualnej ścieżki rehabilitacyjnej, uwzględniającej pomoc lekarzy, rehabilitantów, dietetyków, fizjoterapeutów i psychologów. Przedstawiciele poszczególnych placówek, w których mógłby być realizowany ten program, będą mogli składać odpowiednie wnioski od 31 marca do 15 kwietnia. Podstawowe założenia programu przedstawiono w czwartek w siedzibie łódzkiego Muzeum Sztuki.

Ładuję galerię...

Miejsce spotkania z dziennikarzami wybrano nieprzypadkowo, ponieważ - jak poinformowali organizatorzy - tematem spotkania były sztuka lekarska, sztuka nowoczesnej rehabilitacji, a także wielka sztuka życia w chorobie i po przezwyciężeniu nowotworu.

 

Projekt skierowany jest przede wszystkim do mieszkańców naszego województwa aktywnych zawodowo, którzy są w trakcie lub po przebyciu radykalnego leczenia onkologicznego i chciałyby wrócić do pracy.

 

 - Pieniądze na ten cel pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego. Zachęcam do składania wniosków i liczę na to, że ta inicjatywa spotka się z dużym odzewem, tym bardziej, że potrzeby są niewątpliwe. Choroby nowotworowe to bolączka współczesnej cywilizacji, ale rak to nie wyrok - powiedział Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego.

 

Uczestnicy tego programu będą mogli skorzystać z indywidualnej ścieżki rehabilitacyjnej, uwzględniającej pomoc lekarzy, rehabilitantów, dietetyków, fizjoterapeutów i psychologów. Każdy z nich odbędzie 10 sesji z psychologiem, nawet 5 sesji z dietetykiem oraz oczywiście będzie mógł wziąć udział w zajęciach rehabilitacyjnych, takich jak kinezyterapia, masaże, terapie logopedyczne i różne ćwiczenia ruchowe, na przykład joga.

 

 - Joga ma do zaoferowania nie tylko pozycje fizyczne, tzw. asany, ale także umiejętność świadomego oddechu, który opanowany w odpowiedni sposób może nam pomóc w opanowaniu emocji. Panie, które uczestniczą w moich warsztatach, zawsze podkreślają, że gdyby nie te ćwiczenia, bardzo trudno byłoby im dość do siebie pod względem fizycznym i nie chodzi tylko o większy zasięg ramion, co w przypadku pań po mastektomii jest szczególnie ważne - przekonuje Kamila Sierocka, nauczycielka jogi.

 

 - Takiego kompleksowego programu, z którego mogliby skorzystać chorzy na raka, do tej pory brakowało. Nie było odpowiedniej współpracy pomiędzy poszczególnymi specjalistami. Pamiętajmy, że pomoc psychologiczna jest w tym przypadku kluczowa, ponieważ te same obszary mózgu, które odpowiadają za reakcje radzenia sobie ze stresem, również odpowiadają za układ immunologiczny, a zatem jeśli organizm zajęty jest walką ze stresem, to nie walczy z chorobą - dodaje Małgorzata Cynker, psycholog, psychoterapeuta, psychoonkolog.

 

Panie, które zmagają się z tą chorobą zgodnie podkreślają, że bez pomocy innych trudniej walczy się z rakiem, dlatego trzeba korzystać z takich programów, tym bardziej, że w tym przypadku wszystkie zajęcia będą bezpłatne.

 

 - Przed chorobą była typową kurą domową i gdy zachorowałam wszyscy się martwili, jak taka delikatna osóbka poradzi sobie z nowotworem. Wtedy przyszły do mnie inne kobiety, wolontariuszki, które uświadomiły mi, że nie jestem sama i w tym momencie zrozumiałam, że też chcę zostać taką wolontariuszką i też chcę pomagać innym. Oczywiście trudnych chwil było bardzo dużo, ale tylko od nas zależy, jak sobie z tym poradzimy. Trzeba szukać pomocy, rozmawiać z psychologami, onkologami, wszystkimi, którzy chcą nam pomóc - podsumowuje Marzenna Lewandowska, prezes i współzałożycielka Łódzkiej Fundacji „Kocham Życie". Kobieta, która wygrała walkę z chorobą nowotworową. W tej chwili prowadzi warsztaty samobadania piersi na fantomach w całym województwie łódzkim. Uczy ludzi, jak być krok przed rakiem. Jak pokonać go, zanim on pokona nas. Podczas spotkania z dziennikarzami towarzyszyła jej m.in. Joanna Zielewska z Łódzkiej Fundacji Kocham Życie, pielęgniarka, działaczka na rzecz osób chorych na raka i...modelka, wystawę jej prac można było zresztą na miejscu obejrzeć.

 

Zajęcia będą mogły być realizowane w jednostkach samorządu terytorialnego i ich jednostkach organizacyjnych oraz utworzonych przez nie podmiotach, a także w instytucjach naukowych, jednostkach badawczo-rozwojowych i organizacjach pozarządowych, specjalizujących się w prowadzeniu działalności leczniczej. Wnioski będzie można składać od 31 marca do 15 kwietnia. Pełen opis konkursu, jego regulamin i wszystkie szczegółowe informacje można znaleźć pod adresem www.rpo.lodzkie.pl.

 

 

 

 

 

 

 


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat