ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Pompy ciepła – dlaczego są coraz częściej wybierane?

Środa, 01 lipca 2020 1332
Obecnie pompy ciepła są uznawane za jeden z najefektywniejszych sposobów ogrzania nieruchomości. Dla wielu właścicieli domów jednorodzinnych podjęcie decyzji o ich zakupie nie jest łatwe, chociażby z uwagi na konieczność poniesienia dużych nakładów finansowych. Ci, którzy już zdecydowali się na ten krok, zaznaczają, że w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami, pompy ciepła w dłuższej perspektywie są oszczędniejsze. Dlaczego pompy ciepła są tak popularne?

Pompy ciepła - co warto o nich wiedzieć?


Pompy ciepła do działania wykorzystują różnicę temperatur wygenerowaną między czynnikiem chłodniczym a źródłem ciepła. Samo dostarczanie ciepła przebiega w prosty sposób. Czynnik chłodniczy pobiera ciepło z otoczenia w parowaczu, które następnie z formy płynnej zamienia na parę. Kolejnym miejscem, przez które przepływa para, jest sprężarka, w której wzrasta temperatura oraz ciśnienie. To stąd ciepło przedostaje się do instalacji, a czynnik chłodniczy skrapla się, trafiając do zaworu rozprężnego i parowacza. W tym momencie proces rozpoczyna się od nowa.

 

W zależności od sytuacji metoda ta pozwala uzyskać aż 75% energii dostarczanej do instalacji. Wówczas pozostałe 25% energii jest czerpane z sieci elektrycznej. Część właścicieli nieruchomości chcąc wyeliminować ten wydatek, decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych, które dostarczają energię uzyskaną ze słońca.

 

Jakie zalety ma pompa ciepła?


Instalacja pompy ciepła wiąże się z wieloma zaletami. Przede wszystkim eliminuje konieczność regularnego zakupu opału i jego przechowywania. Sam system jest prosty w obsłudze - użytkownik musi jedynie odpowiednio ustalić regulator i pracę instalacji i dopasować ją do swoich oczekiwań. Jak już wspomniano, na etapie inwestycji konieczne jest poniesienie wysokich kosztów, jednak na etapie eksploatacji jest to jedno z najtańszych źródeł ciepła, co pozwala w szybki sposób uzyskać zwrot nakładów.

 

Wskazując zalety samego urządzenia, warto wspomnieć, że odpowiednio zainstalowane i użytkowane pozwala się cieszyć wieloletnią trwałością, sięgającą nawet kilkudziesięciu lat. Co więcej, pompa ciepła nie jest szkodliwa dla środowiska - wręcz przeciwnie, pozwala wyeliminować negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza.

 

Na koniec warto dodać, że nie musi być ona instalowana w osobnym pomieszczeniu tak jak np. piec. Wymagane jest jedynie zapewnienie odpowiedniej wentylacji wnętrza i utrzymanie dodatniej temperatury. Co więcej, we wnętrzu tym nie można przechowywać środków chemicznych.

 

Kto wybiera pompy ciepła?


Pompy ciepła cieszą się ogromną popularnością wśród właścicieli nowych budynków, jak i modernizowanych. Z uwagi na fakt, iż pozwala znacznie obniżyć koszty ogrzewania, stała się alternatywą dla ogrzewania gazowego bądź też olejem opałowym. Inwestorzy zauważają, że jej instalacja jest znacznie tańsza niż w przypadku wykonania przyłącza gazu ziemnego.

 

Należy dodać, że mogą być one łączone nie tylko z tradycyjnym systemem ogrzewania, ale też ogrzewaniem ściennym i podłogowym.

 

więcej na: www.kliwent.eu


Zainteresował temat?

1

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat