Pomóż stworzyć „Archiwum Pandemii A.D. 2020”

ePiotrkow Piątek, 22 maja 20205 1282
Archiwum Państwowe zachęca wszystkich do przekazywania swoich relacji i materiałów, które stanowić będą bezcenne źródła historyczne dla kolejnych pokoleń. Pozwoli to pokazać im, jak żyliśmy w czasie pandemii wywołanej koronawirusem.
fot. archiwum epiotrkow.pl

Materiały, które mogą posłużyć w opracowaniu „Archiwum Pandemii A.D. 2020” można przekazywać m.in. do piotrkowskich archiwistów. - Wszyscy tworzymy swoją historię przez obserwacje, ale też kontakty z przyjaciółmi i znajomymi. To, co nas otacza, staramy się w jakiś sposób ułożyć, usystematyzować, a także zabezpieczyć. Liczymy przy tym, że osoby, które obserwują zmieniający się świat, będą chciały podzielić się z nami swoją refleksją. Za każdym razem, kiedy rozmawiamy z potencjalnymi darczyńcami, właścicielami materiałów, uświadamiamy sobie, że na podstawie ich zbiorów, w przyszłości mogą powstawać prace naukowe. Ich relacja jest bezcenna, ponieważ podana „z pierwszej ręki”, nie jest w żaden sposób zmanierowana. Czekamy na najróżniejsze materiały, takie jak plakaty, wydruki, a ich źródłem mogą być nawet dzisiejsze media społecznościowe. Czekamy też na odręczne dokumenty, opisujące choćby sytuację zaobserwowaną na ulicy, w sklepie czy w domu. Cennym materiałem będą też etykiety z różnych środków ochronnych, a nawet fotografie, na których ktoś używa maseczki czy bardziej specjalistycznego sprzętu, pomagającego walczyć z koronawirusem – mówi dr Maciej Hubka z Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim.

 

Doktor Tomasz Matuszak, dyrektor piotrkowskiego Archiwum zachęca do dostarczania materiałów do trzech placówek: przy ul. Toruńskiej 4 w Piotrkowie (obecna siedziba), przy ul. Jerozolimskiej 29 w Piotrkowie, czyli synagogi, gdzie wkrótce przeprowadzi się nasze archiwum oraz do oddziału w Tomaszowie Mazowieckim przy ul. Spalskiej 120. - Oczywiście z zachowaniem wszelkich procedur bezpieczeństwa, związanych z zagrożeniem epidemiologicznym – dodaje. - Mamy przygotowane specjalne kuwety, opisane jako „Archiwum Pandemii A.D. 2020”, w których będziemy składowali materiały. One po odczekaniu odpowiedniego czasu będą archiwizowane. Część z nich udostępnimy na naszej stronie internetowej.

 
Każdy materiał warto opisać: imieniem i nazwiskiem właściciela materiału oraz tytułem (nazwą) dokumentu. Archiwiści polecają też, by dodać do opisu temat materiału, miejsce i czas wykonania zdjęcia czy sporządzenia dokumentu bądź nagrania. Mile widziany jest również adres przekazującego.

 
Wszystkie szczegóły inicjatywy „Archiwum Pandemii A.D. 2020” znajdziecie m.in. na stronie internetowej Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim.


Link do akcji tutaj!


Zainteresował temat?

2

2


Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

brakuje już pomysłu ~brakuje już pomysłu (Gość)23.05.2020 12:28

Jest tyle prawdziwych i ważnych tematów, pozytywnych do opisania i nikt do tego jakoś nie zachęca, tylko chce się wydawać nasze pieniądze do opisywania "półprawd o matrixie stworzonym przez psychicznie chorych bogaczach, którzy uważają się za bożków.

51


pandemicum debilicum ~pandemicum debilicum (Gość)23.05.2020 21:18

Zarchiwizujcie sobie moje komentarze, jakie tutaj opublikowano (niektóre nie przeszły).
Będziecie mieli w przyszłości dowód na to, że zwykły facet miał rozsądniejsze podejście do "problemu", niż minister zdrowia i cały polski rząd.
Może pan doktor Matuszak habilitację z tego picpandemicznego cyrku zrobi? Może mnie wówczas cytować do woli. ;)
Pozdrawiam serdecznie.
A.B./P.D.

32


fakty ~fakty (Gość)23.05.2020 10:18

W Piotrkowie zmarły 2 (słownie: dwie) osoby 75 i 69l. a ludzie pozamykani w domach, biznesy pozamykane, utrudnione leczenie na wiele innych poważnych chorób a zgonów i tak mniej, Firmy pogrzebowe nawet narzekają, że małe obroty. Ot i całe archiwum PANDEMI, hahaha

61


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat