Pomogą odnowić zabytkowy kościół w Postękalicach

ePiotrkowRegion Środa, 11 kwietnia 20189 4913
50 tys. zł przeznaczy gmina Wola Krzysztoporska na remont zabytkowego kościoła w Postękalicach. Drewniany kościół św. Rocha wybudowany został w 1737 r. To jeden z najcenniejszych zabytków w regionie, pilnie wymaga jednak prac naprawczych.

Ładuję galerię...

Prośbę o przyznanie dotacji Parafia Rzymskokatolicka pw. Przenajświętszej Trójcy w Bogdanowie (której kościół św. Rocha jest świątynią filialną) złożyła we wrześniu 2017 r. Wniosek został pozytywnie oceniony przez komisję powołaną przez wójta gminy w Woli Krzysztoporskiej oraz uzyskał jego akceptację. Stosowną uchwałę potwierdzającą wolę wsparcia prac konserwatorski 26 marca 2018 r. podjęli też radni gminy, a 6 kwietnia zawarta została umowa z parafią, którą parafowali ks. Wojciech Gonera, proboszcz bogdanowskiej parafii i wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek.

 
Na czym polegały będą prace konserwatorskie?
Dotowany projekt polega na częściowej rewitalizacji i konserwacji zabytkowego, drewnianego kościoła, z uwzględnieniem prac remontowo-budowlanych i konserwatorskich w części prezbiterium i zakrystii. Prace obejmą remont drewnianej konstrukcji dachu nad prezbiterium i zakrystią, remont i uzupełnienie elementów dachów - wykonstruowanie półszczytu na styku prezbiterium i nawy, wymiana starego pokrycia dachowego (gont podwójny) na gont drewniany łupany układany podwójnie nad prezbiterium i zakrystią, remont drewnianej konstrukcji ścian zewnętrznych (prezbiterium i zakrystia). W zakres robót wejdzie także renowacja stolarki okiennej w zakrystii i prezbiterium.


Przypomnijmy, że kościół w Postękalicach, obok obiektów sakralnych w Suchcicach i Kaszewicach, jest jednym z najcenniejszych zabytkowych obiektów drewnianych w naszym regionie. Wybudowany w 1737 roku, w miejscu świątyni z 1597 (fundator Krzysztof Postękalski), która spłonęła w 1737 roku. Ulokowany jest na niewielkim wzniesieniu. Wokół kościółka znajduje się cmentarz, całość otoczona murem z kamieni i cegły. W pobliżu znajduje się zabytkowy park dworski. Kościół przetrwał w niezmienionej formie wiele różnych wydarzeń historycznych. Do rejestru zabytków wpisany został 29 września 1967 r.

 

Prace mają być wykonane do końca sierpnia. 


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (9)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

97-300 97-300ranga13.04.2018 10:21

Nareszcie coś o Postękalicach.

00


-ob. ~-ob. (Gość)12.04.2018 17:43

pan Drozdek jest wójtem i w wielu sprawach decyduje

30


ob. ~ob. (Gość)11.04.2018 12:31

-szlachetnie ze strony Pana Drozdka; niech zabytkowy kościółek służy parafianom jak najdłużej!

121


Marcin Marcinranga12.04.2018 09:49

A ile dołoży kuria??? bo nie odnalazłem takiej informacji w tekście ?

52


rr. ~rr. (Gość)11.04.2018 13:02

świątynie wazniejsze niż drogi; dawniej drogi były marne, ale świątynie w wielkim poważaniu!

35


Bogata Gmina Bełchatów ~Bogata Gmina Bełchatów (Gość)11.04.2018 11:56

Ciekawe - gmina Wola Krzysztoporska pomaga na terenach gminy Bełchatów???
Może lepiej drogi poprawić bo przez Oprzężów nie można już przejechać - nie mówiąc już o braku komunikacji dala osób które chcą dostać się do miasta np. z Mąkolic, Piekar, Kol. Woźnik, Kozieróg, brak komunikacji gminnej - zaś w gminie Bełchatów taka jest, funkcjonuje, ( jest za Darmo) - czy można tak wydawać pieniądze podatników???

71


sygnaturka ~sygnaturka (Gość)11.04.2018 12:00

Im mniejszy i starszy kościółek z wytartą posadzką, tym łatwiej w nim się skupić w modlitwie do Boga.

101


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat