"Polskie jaskinie są bardzo specyficzne". Rozmawiamy z grotołazem z Piotrkowa

ePiotrkowKraj Czwartek, 22 sierpnia 20192 3006
Dwójka wrocławskich grotołazów od soboty pozostaje uwięziona w największej jaskini w Tatrach – Wielkiej Śnieżnej. Mężczyźni są członkami klubu speleologicznego, a ekspedycja miała na celu odkrycie kolejnej części jaskini. Cały czas prowadzona jest akcja ratunkowa. O tym, z czym muszą zmierzyć się grotołazi rozmawialiśmy z piotrkowianinem Kubą Myślukiem.

Ładuję galerię...

W rzeczywistości jaskinie mają mało wspólnego z tym, co widzimy w telewizji lub na fotografiach. - Cóż, takie jaskinie istnieją, najczęściej do nich można wejść nawet bez specjalnego sprzętu, a rozmiary jam pozwalają nawet, by wjechać autem. Jednak polskie jaskinie są nieco specyficzne, ze względu na ich pionową budowę. W Wielkiej Śnieżnej jest jedna komora całkiem sporych rozmiarów, ale jej reszta, a w szczególności Partie Przemkowe, w których utknęli grotołazi są bardzo ciasne. Długość odcinka o wymiarach 40x40 centymetrów, potrafi często przekraczać długość 100 metrów - mówi Kuba Myśluk.


Polskie jaskinie to jedne z ostatnich nieodkrytych miejsc na ziemi. To prawdopodobnie powód zejścia grotołazów w takie, a nie inne miejsce. - Oni z pewnością wiedzieli na co się decydują. To typ jaskini technicznej, takie nie są dostępne dla amatorów. Myślę, że wrocławianie chcieli odkryć kolejny korytarz, który był zagruzowany bądź zasypany - komentuje Myśłuk.

 
Członkowie wrocławskiego klubu speleologicznego utknęli na wysokości minus 500 metrów od wejścia. W rzeczywistości ich droga do wyjścia wynosi około dwa i pół kilometra. Wprawionemu grotołazowi wyjście z tej jaskini zajęłoby od 8 do 10 godzin. - Odkrywanie nowych korytarzy nie polega na tym, by w dane miejsce wejść i po chwili wyjść. Dostęp do tych ciekawszych miejsc często jest bardzo utrudniony, bo w innym przypadku ktoś już by go sprawdził - dodaje piotrkowianin.


Akcja ratunkowa cały czas trwa. Maksymalna temperatura w jaskini Wielkiej Śnieżnej to niecałe 4 stopnie Celsjusza.


Zainteresował temat?

1

1


Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)22.08.2019 14:40

Miło popatrzeć

10


gość ~gość (Gość)22.08.2019 13:05

Nie rozumiem takiego hobby.Samego sie prosić o problemy

40


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat